Datum / čas
Date(s) - 13. 12. 2024 - 14. 12. 2024
17:00 - 23:00

Místo konání
Zámek Troja

Kategorie Žádná kategorie


Galerie hlavního města Prahy a Signal Festival přinášejí opět jedinečný předvánoční zážitek. Během dvou večerů, 13. a 14. prosince, ožije český barokní klenot Zámek Troja videomappingem animátora Ondřeje Rakušana ve spolupráci s umělci Davidem Böhmem a Jiřím Frantou. Ten rozšíří audiovizuální instalace ve sklepení zámku od autorů Jiřího Suchánka, Jakuba Nepraše a Terezy Bartůňkové. Galerie hlavního města Prahy akcí oslaví adventní čas a svátek svaté Lucie, královny noci a patronky světla, který byl původně spojován se zimním slunovratem. Možnost zažít Zámek Troja v jiném světle a v jedinečné předvánoční atmosféře budou mít návštěvníci vždy od 17 do 23 hodin, vstup je zdarma.

„Po úspěšné loňské spolupráci se Signal Festivalem jsme se rozhodli svátek sv. Lucie oslavit v tomto spojení i letos. Galerie hlavního města Prahy dlouhodobě hledá nové příležitosti, jak oslovit různorodé publikum a nabídnout mu své unikátní prostory i mimo klasický výstavní program,” vysvětluje spolupráci Magdalena Juříková, ředitelka GHMP. Spojením dvou renomovaných kulturních institucí – Signal Festivalu, předního aktéra v oblasti současného audiovizuálního, digitální a konceptuálního umění, a Galerie hlavního města Praha, jedné z nejvýraznějších galerií v České republice, tak nabízí širokému publiku jedinečný zážitek.

Novinkou letošního výstavního projektu Svatá Lucie je videomappingová instalace Sleeping in Progress animátora Ondřeje Rakušana. Jeho hlavní inspirací byly kresby Davida Böhma a Jiřího Franty. Černobílé perokresby plné dadaistické nadsázky, vizuálně připomínající renesanční sgrafita, doplňují během projekce historickou fasádu. Videomapping je koncipován bez začátku a bez konce, má divákovi představit autorské kresby v netradičním pojetí. Animaci doplňuje zvukové zpracování od hudebníka Aid Kida. Instalace vznikla díky spolupráci se Signal Festivalem. „Jsme moc rádi, že jsme se opět mohli spojit s Galerií hlavního města Prahy a můžeme pomoci šířit povědomí o Zámku Troja skrze digitální a světelné umění,” říká Martin Pošta, ředitel Signal Festivalu.

podzemí galerijní zóny Zámku Troja uvidí návštěvníci tři audiovizuální díla. „Cílem galerijní zóny je nabídnout návštěvníkům nejen monumentální zážitek z venkovního videomappingu, ale také představit světelná umělecká díla ze sbírek GHMP a zpřístupnit nový experimentální prostor v podzemí Zámku Troja. Tři audiovizuální instalace propojuje práce s tématy času, prostoru a vnímání, která oscilují mezi reálným a imaginárním světem. Při výběru umělců jsme hledali tvůrce, kteří svým dílem dokážou zapojit diváka nejen vizuálně, ale i emočně a intelektuálně. Každá z instalací zároveň zdůrazňuje jedinečné propojení barokní architektury s moderním digitálním uměním, což považujeme za klíčový prvek tohoto projektu,“ uvádí Helena Musilová, vedoucí kurátorka Galerie hlavního města Prahy.

„Projekt Svatá Lucie završuje naše úsilí o oživení zámeckého areálu, hledání nových souvislostí a přiblížení baroka mladší generaci. Současně otevírá diskusi o tom, jak lze smysluplně využívat historické objekty – s respektem k minulosti a vizí pro budoucnost,” dodává Musilová.

V instalaci Pulse 33 umělce Jiřího Suchánka uvidí publikum třicet tři světelných objektů volně rozprostřených v prostoru a synchronizovaných s digitální hudbou, která je generována algoritmem. Každý objekt má pevně přiřazenou barvu, zvuk a rytmus, jejichž kombinace se prolínají do komplexní polyrytmické struktury. Jedinečnost díla spočívá v tom, že kombinace světla, zvuku a rytmu se neustále mění a je téměř nemožné, aby se někdy přesně opakovaly.

Umělkyně, scénografka a světelná designérka Tereza Bartůňková vytvořila instalaci Nesmělá chapadla, která vznikla jako součást tvůrčího dialogu na principu cadavre exquis, kdy reagovala na hudební kompozici, která sama vznikla z výtvarného díla. Výsledkem je intimní prostor evokující podmořský svět, který kombinuje hudební skladbu Sylvie Lim s haptickými vjemy, jemnými vlákny žárovek a chapadly visícími ze stropu. Divák je tak ponořen do prostředí, které osciluje mezi snem a podvědomím, a čeká tak na něj jedinečný zážitek.

Videoinstalace umělce Jakuba Nepraše s názvem Tree představuje průnik mezi reálným světem a mentálními procesy prostřednictvím projekce světelných zlomků na transparentní otisk předmětů. Dílo zkoumá lidské vědomí, kdy se vzpomínky a zážitky objevují podle intenzity záznamů v neuronové mapě, čímž tvoří chaotický kód odkazující k naší vnitřní realitě. Instalace vybízí k úvahám, zda mentální zápisy po smrti individuální mysli přetrvávají jako součást univerza, nebo mizí podobně jako sny po probuzení.

„Tento projekt nejenže vzdává hold tradici, ale také ukazuje, jak lze inovativně využít historické prostory pro současné umělecké vyjádření. Věřím, že návštěvníci ocení jedinečnou atmosféru a kreativní přístup, který přináší tato spolupráce v Zámku Troja díky exkluzivnímu videomappingu a audiovizuálním instalacím v kombinaci s nádherným historickým zázemím,“ říká JUDr. Jiří Pospíšil, pražský náměstek pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči, výstavnictví, národnostní menšiny a animal welfare.

Vstup je zdarma.

Po oba dny bude možné navštívit také světelný workshop, který bude volně přístupný pro všechny věkové kategorie pod odborným vedením lektorského oddělení GHMP. Workshop proběhne v Eko-ateliéru, který se nachází ve spodní části zámecké zahrady a má bezbariérový přístup. K odpočinku pak přímo vybízí nově otevřené Bistro Karel, které proměnilo bývalý domek zámeckého zahradníka na gastronomickou oázu.

Zdroj a foto: GHMP a Signal Festival

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account