Datum / čas
Date(s) - 28. 6. 2024 - 6. 7. 2024
0:00
Místo konání
Sklárna Koulier
Kategorie
Zahajte prázdniny netradičně. Připojte se a objevte na Festivalu labutí ve sklárně Koulier na Oflendě krásu, umění a radost ze sklářského řemesla, které bylo v loňském roce zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Festival labutí v tomto roce proběhne ve sklárně Koulier od 28. června do 6. července. Souběžně si budou moct všichni zájemci užít i exkurzi do výroby a vidět, jak se rodí tato křehká krása. Labuť, symbol půvabu, ladnosti a elegance, bude tento týden zářit v celé své nádheře. V areálu sklárny Koulier čeká neuvěřitelných 3333 skleněných labutí ve 111 různých dekorech. Posláním festivalu a sklárny je potěšit a ukázat, že zachování tradičního sklářského řemesla má smysl, a to v kterékoli roční době.
„Připomeňte si v létě jedinečnost českých rukodělných foukaných ozdob, které nejsou pouze vánočním artiklem. Přijďte se přesvědčit. Na ozdoby se nebudete muset jen dívat, ale můžete se i zapojit a v tvořivé dílně si vyzkoušet práci malířů ozdob a vytvořit si vlastní klenot – buď klasickou vánoční ozdobu, nebo právě vznešenou labuť,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „Ať už jste sběratelé, milovníci umění nebo jen zvědavci, nezapomeňte, že Festival labutí je i prodejní výstavou, takže si na něm můžete zakoupit svou vlastní labuť. V rámci festivalu je také připraveno hlasování o nejkrásnější labuť – Miss labuť 2024. Pomozte nám vybrat 12 finalistek, které budou soutěžit o titul nejkrásnější skleněné labutě. Vaše hlasování na sociálních sítích rozhodne, která labuť září nejvíce,“ dodává Kateřina Šrámková.
Jedná se přitom o náročnou, ale krásnou práci. Tělo skleněné ozdoby labutě se nejprve vyrobí ve formě. Následuje vytažení krku, hlavy a případně na závěr korunky. To je na výrobě labutě to složité a těžké. Důležitý je způsob nahřátí skla tak, aby se podařilo oddělit hlavu a tělo. Vyfouknutí labutě trvá 3–4 minuty. Následuje zdobení. Běžná ozdoba koule se přitom vyfoukne zhruba do dvou minut. Sklář musí nejprve umět vyfouknout klasický kulatý tvar koule, pak teprve může pokročit k výrobě labutí. Nejprve zvládnout výrobu těla ve formě a teprve potom se učí proces vytažení krku. Dobrý sklář vyrobí za jednu hodinu 2 tucty labutí. Jejich výrobu ale nezvládne každý. Ti, kteří ji ovládnou, se dají právem považovat za mistry svého oboru. Některé labutě mají ovšem i korunku. To je další časově náročný krok a dělá se úplně na závěr, kdy se musí nahřát hlava labutě a skleněná tyčinka. Sklář tvaruje každý hrot korunky zvlášť, a to odtažením skleněné tyčinky od hlavy. Následuje stříbření labutí, smáčení a malování. Práce je to unikátní a krásná, tak jako labutě samy.