Pokud si toužíte užít poklidnou dovolenou, a to v jakémkoliv ročním období, namiřte svou pozornost ke konceptu tzv. pomalé turistiky. Slow Tourism klade důraz na skutečný prožitek, nikoliv na to, aby člověk stihl vidět co nejvíc. Vyznačuje se rovněž velkou podporou životního prostředí. A kde jinde s tímto druhem turistiky začít než v krásných kulisách Alp. Konkrétně tyrolské údolí Zillertal nabízí nepřeberné množství zážitků po celý rok.

Tyrolsko patří k nejkrásnějším koutům Rakouska, kam se nemusí obávat zamířit jak zdatní turisté, tak rodiny s dětmi, starší ročníky nebo třeba cyklisté. Zvláště mimo hlavní sezonu, kdy jsou turistické trasy i sjezdovky méně zaplněné. Vydáte-li se tedy na cesty v podzimním čase nebo třeba hned zjara, rozhodně neprohloupíte. V příjemných teplotách se terén zdolává mnohem lépe a nebudete mít ani problém sehnat místo na ubytování, příjemný oběd či v lanovce.

Jako základnu pro vaše výlety můžeme doporučit například hotel Jäger v Tuxu, kde se po dni stráveném v pohybu máte možnost uchýlit do wellness, jež zahrnuje několik druhů saun, bazén či vířivku s výhledem na hory. Odsud pak stačí kousek popojet a v Junsu začít svou první túru. Po svých nebo na kole vystoupáte do 1 984 m n. m. k malebné horské chatě Hochleger Junsalm, jejíž součástí je horská farma se sýrárnou Stoankasern. Sýrárna samotná je v provozu od přibližně konce května do poloviny září a vyrábějí zde několik druhů sýra v různých velikostech. Mléko pro jeho výrobu pochází od krav, které se pasou na vysokohorských pastvinách, avšak pouze 110 dní v roce. Důvodem je ochrana přírody, neboť travní porost potřebuje trochu zregenerovat ještě před zimou.

Hotel Jäger, foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Hotel Jäger, foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Nejen sýrové speciality v alpských výšinách

Zajímavostí je, že krávy vždy uvidíte pást se po vrstevnicích a na kopci o maximálním sklonu přibližně 30 stupňů. Je-li sklon větší, potkáte na pastvinách již ovce nebo kozy. Koní zde ve větších výškách příliš nenajdete, a to z důvodu, že jakmile se některých z hospodářů rozhodne vzít si na horskou pastvinu koně, musí zpět do údolí odvést čtyři krávy. Pokud by tak neučinil, docházelo by k většímu spásání trávy, než je dovoleno. Zažitá pravidla ale místní hospodáři striktně dodržují, aby zasahovali co nejméně do přírody.

Sýrárna nabízí kromě sýrů také med, marmeládu či sirup, v nichž ucítíte sílu zdejších horských bylin. Kdo na Junsalm vyšplhá, stane se mu odměnou i některá z místních specialit, které s láskou připravuje Johanna Wechselberger. Vyhlášená je její polévka Brezensuppe mit Bergkäse, tedy preclíková polévka se sytým horským sýrem, který zraje minimálně 6 měsíců. Jako sladkou tečku určitě vyzkoušejte speciální kaši na pánvi s opravdu bohatou porcí másla, která se nazývá Melchermuas. Výborně vás osvěží limonáda ze sirupu vyráběného z alpské borovice limba, tzv. Zirben Sirup. I když možná neholdujete pálenkám, Meisterwurz šnaps vyráběný z kořene všedobru horského určitě vyzkoušejte.

Pohled do sýrárny, foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Brezensuppe, foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Melchermuas, foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Limonáda ze sirupu z alpské borovice, foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

V království ledu

Další výlet, který vás jistě uchvátí, začíná na konci údolí Tuxertal. Odsud se lanovkou, tzv. Gletscherbusem dostanete na ledovec Hintertux. Nejprve vás kabina vyveze do první stanice, kde přesednete do další kabiny, jejímž cílem je Tuxer Fernerhaus v nadmořské výšce 2 660 m. Restaurace byla postavena již v roce 1969 a veškerý materiál na její stavbu dopravovala tehdejší jednosedadlová lanovka, neboť k vybudování cesty došlo až mnohem později. Jakmile se občerstvíte, hurá na samý vrchol, kde se ve výšce 3 250 m n. m. nachází jediný rakouský lyžařský areál s celoročním provozem. Panoramatická terasa nabízí při vyjasnění opravdu dechberoucí výhled a ve chvílích, než se vyčasí, máte pocit, že se dotýkáte nebes.

Cesta do výšin se vám vyplatí i tehdy, pokud lyžování není vaším koníčkem. Stačí sejít od panoramatické terasy o pár desítek metrů níž a ocitnete se v ledovém království, jež bylo odhaleno úplnou náhodou před 16 lety. V roce 2007 sestupoval rodilý Tyrolák a horský vůdce Roman Erler z vrcholu Olpereru, když v tom uviděl nezvyklou puklinu v ledovci. Celou noc přemýšlel, co by to mohlo být, proto se ji na druhý den vydal prozkoumat. Odhalil tak něco nevídaného a díky jeho nadšení a zvídavosti již o rok později měli první návštěvníci možnost spatřit Natur Eis Palast. Od té doby ledovec stále vydává nová tajemství a již brzy se návštěvníků představí v rámci prohlídek další novinka.

Momentálně si kromě tradičních prohlídek můžete užít i prohlídku vědeckou, adventure tour, jízdu na paddleboardu či kajaku nebo plavání v ledovém jezírku. „Teplota uvnitř ledovce se drží konstantně na 0 °C a voda v jezírku, které je dlouhé 50 m a v nejhlubším místě má 22 m, se pohybuje od -0,1 do -0,8 °C. Přesto voda nikdy nezamrzá, což je způsobeno tím, že ledovec funguje jako filtr a voda, která se dostane dovnitř, je již čistá destilka,“ prozrazuje Jiří Budík, který pracuje v ledovém paláci jako průvodce, a dodává: „Ledovce obvykle pracují, hýbou se, ale náš je v tomto unikátní. Permafrost mezi skálou a ledovcem jej drží stále na místě.“ Během prohlídky se dozvíte také to, že na ledovci se vlhkost pohybuje mezi 80 a 90 %, možná se budete více zadýchávat, neboť kvůli nadmořské výšce je zde o 30 % méně kyslíku nebo že ve vrstvách ledu se nachází i písek ze Sahary či popel z Pompejí.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Při procházení ledových chodeb narazíte na obra Tuxiho, který představuje určitou metaforu ledovce. Prohlídnete si ledovou kapli či šachtu o hloubce 52 m, která čas od času slouží i pro hlubinné ponory. Z ní byl také vytažen kámen, který nyní zkoumají odborníci, aby se pokusili určit stáří ledovce. Pravděpodobně se bude jednat o několik tisíc let. V současnosti však i na ledovec dopadají klimatické změny a ubývají mu metry. Aby tento efekt zpomalili, zakrývají místní několik tisíc metrů čtverečních jeho plochy speciální bílou fólií, jež chrání ledovec před slunečním zářením.

Jakmile si dosyta užijete krás ledu a nádherných panoramat, Gletscherbus vás opět sveze dolů. Když stojíte nohama opět pevně na zemi, stačí ujít pár metrů a objevíte kouzelný vodopád, u kterého duše romantika zaplesá. Tuxer Wasserfall je i součástí okruhu, který není nikterak náročný, můžete si tak užít ještě příjemnou procházku.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Za vůní alpských bylin

Pokud se vám nebude chtít stoupat do výšin a dáte přednost poklidnému programu, i tak najdete spousty možností, jak strávit čas a vnímat rozmanitost alpské přírody všemi smysly. Vyzkoušejte třeba voňavou procházku poodhalující tajemství léčivé síly alpských bylin. Vydat se na ni můžete sami či lépe s odborníkem, který vám vše osvětlí. Méně náročné jsou návštěvy bylinkových zahrad, absolvovat lze taktéž bylinkové workshopy, na nichž zjistíte jak a kdy bylinky sbírat, sušit a připravovat. Kombinaci duchovního zážitku s tím přírodním nabízí Mariengarten ve Schlitters, svět místních bylinek ukazují bylinkářky ve Widumu v Hippachu. Tato zahrada byla vybudována v roce 2017 jako učící a ukázková, představuje více než 150 původních rostlin na prostoru o tvaru slunce a duhy. Velké i malé badatele okouzlí místo s velkou silou S’Kräutergachtl.

Využijete-li služeb průvodce, projdete se nejen zahradami, ale také loukami či lesy. Bylinková túra poskytuje opravdu hluboký vhled do světa bylin. Dozvíte se vše o místních druzích rostlin a jejich využití v tradiční medicíně, kuchyni a kosmetice. Žádná túra není stejná, vždy vychází z toho, jaké byliny v daném období kvetou. Prastaré znalosti o bylinách, pryskyřicích a kořenech stromů a o rozmanitých možnostech jejich použití a zpracování jsou vskutku fascinující. Věřte, že ještě než odjedete, začnete se shánět po prvních přírůstcích do své domácí bylinkové lékárny.

Foto: se souhlasem Zillertal Tourismus
Foto: se souhlasem Zillertal Tourismus

Gurmáni jistě ocení dokonalé kompozice vyhlášeného šéfkuchaře Petera Fankhausera, který v restauraci Guat’z Essen servíruje pokrmy vycházející z konceptu farm-to-table. Ten vzešel z jeho vlastní permakulturní zahrady, která je založena na pozorování a napodobování přírodních ekosystémů a cyklů. V této zahradě si během prohlídek, jež probíhají od června do října, máte možnost jednotlivé bylinky ochutnat. Co vaše smysly aktivuje na maximum, bude noc v bylinkovém hotelu.

Zillertal zkrátka nabízí kromě překrásné přírody i nepřeberné množství aktivit pro každého, a to doslova. Navíc velkou výhodou zvláště pro všechny méně jazykově vybavené je skutečnost, že zde žije mnoho rodáků z Čech a Slovenska. A ještě jedna důležitá informace, i když se vrátíte vícekrát na stejné místo, nikdy stejné nebude. Počasí a kraji umí čarovat a vždy vám připraví úžasnou podívanou.

Zdroj: autorský text a Zillertal Tourismus

Autor: Kristýna Solničková

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o. a Zillertal Tourismus

Tagy:
3 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Nadhera, pekne misto, snad nekdy 🙂

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    krásné, díky i za pěkné fotky 🙂

  3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Krása, vybere si každý, kouzelné místo.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account