Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. A už ve věku 6 let dítěte stojí před velkým rozhodnutím, jakou školu (a proč) vybrat, aby první jeho se školní docházkou proběhl co nejlépe a nejvíc ho motivoval mít školu rád a ve studiu do budoucna pokračovat. Automatickou reakcí je výběr mezi státní a soukromou školou. V čem se však liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Zeptali jsme se dvou maminek, které z výběru nakonec zvolily státní i soukromou školu. Jaká byla jejich motivace a co je k rozhodnutí vedlo? Jen čtěte dál…
Zeptali jsme se dvou maminek, jak vybíraly školu pro své ratolesti:
Proč jsem si vybrala státní školu…
Eva, interní obchodní zástupkyně
Jak u vás probíhal výběr školy? Které informace jste na internetu hledali?
Nejdříve jsme hledali školu podle toho, co nás prioritně zajímalo – jazyky, takže jsme hledali školy, které by se nám líbily, ale nakonec jsme došli k tomu, že by Jenda neměl kamarády v okolí bydliště a také, že by to bylo logisticky náročné. Takže jsme nakonec hledali podle doporučeních, pročítali, co lidi píšou na internetu.. ale vše se musí brát s rezervou.. i na nejlepší škole může člověk narazit..
Na co jste se při výběru školy zaměřili?
Nakonec jsme se zaměřili na to, aby škola byla nám co nejblíž – aby Jenda časem mohl chodit sám a s kamarády ze školy ven..
Jak velkým „problémem“ byla pro vás spádovost, tedy omezený výběr státní školy podle bydliště dítěte?
Měli jsme štěstí, že naše spádová škola nám byla i nejblíž, ale i tak jsme byli celkem ve stresu, protože do naší spádové školy se hlásilo daleko více spádových dětí než mohli přijmout..
Zohledňovali jste při výběru školy i kamarádské vazby ze školky?
Tohle u nás nebylo možné zohlednit, protože děti ze školky, které šly do školy a do nultého ročníku z Jendovo třídy (bylo jich asi jen 6 myslím) tak bydlely úplně jinde, takže šly úplně jinam..
Jak probíhal zápis do školy?
Zápis probíhal tak, že jsme čekali ve frontě s ostatními rodiči, když jsme přišli na řadu, děti si od tebe vyzvedly jiné děti (větší, co už na školu chodily) a odvedly je do třídy, kde na ně čekaly učitelky. Ve třídě pak hravou formou učitelky zkoušely, co dítě umí, jak je na tom. Závěrem pak dostal nějaké drobné dárečky a s úsměvem odešel domů.
Jak byste zhodnotili první půl rok dítěte ve škole? Jaké byli vaše první dojmy?
První dojem – pedagog super, maximální spokojenost, přísný, ale kamarádský, děti ho měly a mají moc rádi (učí je stále). Prostředí první rok nic moc, děti měly ve výstavbě školu, takže měli společnou třídu s družinou, takže to bylo takové nic moc, ale děti to myslím daly bez problémů. Dostatečný výběr kroužků, ale pozor, tady to chce rychlost, protože kdo zaváhá má smůlu (smích) . Na kroužek se bere vždy omezený počet dětí, tak na přemýšlení není prostor.
S čím jste na státní škole velice spokojeni?
Nevím jestli bych mohla říct velice, ale jsme spokojeni s našim panem učitelem, děti jsou od něj velmi dobře vedeni, neprobíhají tam žádné závažné spory mezi dětmi, pan učitel je schopen vždy vše rychle vyřešit.
Co je naopak podle vás potřeba vylepšit?
Tady se mi nelíbí dvě věci.. Chápu, že práce pedagoga je velice náročná a opravdu bych jí nechtěla dělat, ale pokud se někdo rozhodne ji dělat, tak by jí měl dělat rád. Pokud člověk narazí na to, že chování učitele je nevhodné, tak boj tímto směrem je jako boj s větrnými mlýny… Další, co se mi nelíbí vyplývá z nedostatku pedagogů.. takže během 5 let mají snad 4 nebo 5 učitele angličtiny, takže kdybychom nechodili 3 roky soukromě k rodilému mluvčímu na individuální angličtinu, tak angličtina ve škole až do letošního roku byla řekla bych spíše do počtu..
Jakou radu byste dala maminkám, které teď řeší, kam poslat dítě k zápisu?
Já bych postupovala asi stejně, aby dítě mohlo být samostatné když chce – umožnit mu to, když bude škola daleko není moc dobře možné v této době. Aby se na té škole dítěti líbilo (zápis), poptat se okolí, ale zase to brát s rezervou – Češi jsou věční stěžovatelé (smích).
Proč jsem si vybrala soukromou školu…
Lenka, vizážistka
Jak u vás probíhal výběr školy? Které informace jste na internetu hledali?
Nebudu lhát, když řeknu, že jsem byla od začátku výběru školy pro mého syna rozčarovaná. Od začátku jsme soukromou školu s manželem nijak nepreferovali a byli rozhodnuti, že půjdeme tak nějak s proudem a syna zapíšeme na školu, kterou máme v okolí. Mohli jsme podle spádovosti vybírat ze dvou škol, takže jsme automaticky jako první hledali informace na jejich webu. Tehdy přišlo první rozčarování. Obě školy měli weby aktualizované v roce 2016 a informace na nich naprosto nulové. Proto jsem do škol volala, abych se dopátrala dne otevřených dveří či programu. Výsledkem ale bylo opět jen to, že mi nikdo nedokázal odpovědět naprosto na nic. Prý se mám podívat na nástěnku, kam to možná někdy vyvěsí… Možná jsem zbytečně náročná, ale ve 21. století prostě nepovažuji nástěnku za vhodný komunikační prostředek. Tehdy jsem si stěžovala kamarádce a řeč přišla i na školy soukromé. A kolečka se roztočila…
Na co jste se při výběru školy zaměřili?
Náš syn je velice introvertní dítě. Má rád rutinu, ale zároveň hodně dá na první dojem. Chtěli jsme, aby ho první třída motivovala k tomu, aby měl školu rád a rád se vzdělával. Zároveň jsme kladli důraz na úroveň jazyků a čtení.
Co vás při výběru školy nejvíce ovlivnilo (den otevřených dveří, recenze atd.)?
Ano, byl to právě den otevřených dveří. Dorazili jsme na předem objednaný čas a opravdu celou hodinu se nám věnovala paní ředitelka a detailně nám vysvětlila všechny zásady, kterými se jejich škola řídí. Probrali jsme výukový plán, způsoby, jak děti rozvíjet, jejich volnočasové aktivity i portfolio učitelského sboru. Celou dobu jsme s manželem lhtali každé slovo a čekali, jakmile paní ředitelka řekne něco, co se nám nebude líbit. Neřekla! A tak bylo rozhodnuto.
Jak velkým „problémem“ byla pro vás spádovost, tedy omezený výběr státní školy podle bydliště dítěte?
Musím se přiznat, že to byl vlastně u nás kámen úrazu, proč jsme si státní školu nakonec nevybrali. Bydlíme prakticky v centru a škol kolem sebe máme mnoho. Navíc nemáme problém syna do školy v okruhu pár kilometrů vozit. Bohužel obě školy, které jsem našla jako naše spádové nemají to, co bych si pro syna představovala – rozšířenou výuku jazyků, programování nebo například kvalitní volnočasové aktivity.
Zohledňovali jste při výběru školy i kamarádské vazby ze školky?
Jak už jsem psala, náš syn je velice introvertní, takže kamarádské vazby v našem rozhodování velkou roli nehrály.
Jak probíhal zápis do školy?
My se na něj teprve chystáme, takže zatím nemohu říci. Máme podanou přihlášku a se synem jsme absolvovaly Mapování školní zralosti, které naše vybraná soukromá škola nabízí, abychom si byli jistí, že je na první třídu již zralý a pedagogové doporučují jeho nástup.
Jakou radu byste dala maminkám, které teď řeší, kam poslat dítě k zápisu?
Nenechat se odbýt. Upřímně ze začátku jsem byla úplně v šoku z komunikace dvou státních spádových škol, do kterých spadá náš syn. Většinou se se mnou nikdo vůbec nechtěl bavit, nikdo nic nevěděl a nebo mě odkazoval na sekretariát, kde nikdo nebral telefon. Proto jsem neváhala do školy zajít. Bylo to časově náročné a jen mě to utvrdilo v tom, že chci pro syna lepší startovní školní prostředí. Českému školství nerozumím a pracuji v úplně jiné profesi, přesto mi přijde, že informovanost pro rodiče zde opravdu pokulhává. Oproti tomu na soukromých školách jsem dostala odpověď na každou svoji otázku. Nebudu lhát: finančně to bude náročné, ale jsme připraveni do vzdělání našeho syna investovat.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Janotová