Ať už se snažíte o miminko nebo ne, je dobré vnímat signály, které Vám tělo vysílá během hormonálních změn každý měsíc. Můžete tak poměrně jednoduše vytušit, kdy přijde menstruace, které dny jsou plodné, které ne a kdy nastává ovulace. Ovulace a plodné dny jsou základními faktory pro případné plánování oplodnění
Aby pro přítomnost ovulace všechno fungovalo jak má, je nutná správná a vyvážená hladina pohlavních hormonů.
Hormonální profil
Hlavní důležité hormony, které mají přesný význam během menstruačního cyklu, jsou:
-
Folikulostimulační hormon (FSH) – stimuluje růst folikulů ve vaječnících (folikul – malý váček s vajíčkem ve vaječníku)
Luteinizační hormon (LH) – odpovídá za uvolnění zralého vajíčka z folikulu
GnRh (gonadotropin releasing hormon) – podporuje uvolňování FSH a LH do krevního oběhu
Estrogen – je vytvářen ve vaječnících a podílí se spolu s progesteronem na tvorbě děložní sliznice
Progesteron – odpovídá za přestavbu děložní sliznice, její přípravu pro přijetí embrya a ochranu těhotenství po jeho vzniku
Důležitou roli při snaze o oplodnění hrají také androgen a prolaktin.
Androgeny
Jsou mužské pohlavní hormony. V malém množství tvoří i u žen. Produkují se ve vaječnících, nadledvinách a tukové tkáni. Jsou důležité pro tvorbu ženských pohlavních hormonů. Při jejich nadbytku však mohou zvýrazňovat vývoj některých mužských znaků a ovlivnit plodnost ženy.
Prolaktin
Je odpovědný za nástup a udržení tvorby mléka v prsní žláze. Dojde-li však ke zvýšené produkci u nekojící ženy, způsobí obvykle poruchy ovulace a neplodnost.
Porucha jemné rovnováhy ve vzájemném nastavení těchto hormonů může způsobit neplodnost. Pokud se početí neúspěšně pokoušíte delší dobu, je vhodné požádat lékaře o stanovení hormonálního profilu, který může problémy jednoduše odhalit.
Ovulace
Pokud si přejete otěhotnět, je nutné, aby Vaše vaječníky vytvořily a uvolnily vajíčko. Uvolněné vajíčko pak začne sestupovat vejcovodem k děloze. Pokud během této cesty narazí vajíčko na spermii a dojde k jejich splynutí, můžeme hovořit o oplodnění vajíčka. Tomuto procesu se říká ovulace.
Ovulace nastává přibližně 14 dní před začátkem menstruačního krvácení (úplné krvácení, ne špinění).
Délka menstruačního cyklu je u většiny žen individuální, a proto je k určení ovulace zkusit i jiné metody než počítání podle cyklu.
Ovulační test
Pravděpodobně nejjednodušším zjištěním ovulace je ovulační test, který je běžně dostupný v drogeriích a lékárnách. Ovulaci zjišťuje na základě přítomnosti hormonů v moči, jedná se tak o podobný princip, na kterém fungují i těhotenské testy, tedy počůrání papírku.
Měření teploty
Během ovulace se navyšuje teplota těla zhruba o 0,2-0,4°C. Tato teplota je vhodná k uhnízdění vajíčka. Proto můžete ovulaci určit měřením teploty. Teplotu je nejlepší měřit po probuzení, vždy na stejném místě, a to v ústech, v konečníku nebo v pochvě.
Sledování cervikálního hlenu
Možná už jste si všimla, že se v určitém období mezi menstruacemi mění i poševní prostředí. Dochází k uvolnění hlenu z děložního hrdla, který je během ovulace řídký, vodnatý a kluzký. Je možné ho objevit na toaletním papíru, v některých případech ho můžete pozorovat i jako výtok na kalhotkách.
Bolest a slabé krvácení
U některých žen se projevuje ovulace i méně příjemnými způsoby jako je bolest v podbřišku nebo slabé krvácení.
Chuť na sex
Hormonální změny během ovulace mohou u některých žen způsobit i zvýšenou chuť na sex. Tento projev může ocenit i Váš partner.
Když se to trochu komplikuje…
Anovulace
K anovulaci dochází v té chvíli, kdy se během menstruačního cyklu neuvolní zralé vajíčko, ale děložní sliznice stále narůstá, což vede k jejímu pozdějšímu odloučení a tedy normálně vypadající menstruaci. Tento proces neznamená nutnou neplodnost. Může potkat i ženy, které jsou plodné, ale procházení zrovna nemocí nebo mají nadměrný stres.
Bohužel ve 30-40% případů anovulace důvodem k neplodnosti je.
Mezi nejčastější příčiny anovulace patří:
-
Nadměrný stres
Problémy s hormonální rovnováhou
Časté výkyvy tělesné hmotnosti, podvýživa, nadváha
Vyšší věk
Porucha činnosti štítné žlázy
Syndrom polycystických ovárií (PCOS)
Zvláště poslední dva zmíněné body mohou být při pokusu o početí velikou překážkou. Dnešní medicína ale umí díky podání kombinace vhodných hormonů mnohé problémy zmírnit, či je vyřešit úplně.