S Uberem můžete ale začít i podnikat naplno.
Je tu příležitost pro všechny z vás, které baví řídit auto. Nechcete-li být v práci od devíti do pěti, v Uberu si pracovní dobu nastavíte podle svých možností. Přilepšíte si k mateřské dovolené nebo příjmu ze zaměstnání.
Podmínky jsou jednoduché.
„Na shledanou a šťastnou cestu. Ten koláč určitě vyzkouším!“ Je čtvrtek odpoledne a řidička Eva se loučí se zákaznicí, kterou právě vysadila na ruzyňském letišti. Teď ji čeká cesta do školky, kde čekají její dvě děti, aby je dovezla na keramiku. Eva vypíná aplikaci a na chvíli „nebude v práci“. Vrátí se hned, jak děti odevzdá na kroužky, a pro změnu bude po Praze rozvážet své zákazníky. Někteří z nich ji už dobře znají, ti noví spoléhají na dobré hodnocení na Evině profilu v aplikaci Uber.
Na Uberu jezdí většinou fajn lidi – milí, chytří a inspirativní. Víte, kolik jsem se toho už dozvěděla? Od receptů až po tipy na dovolenou,“ říká o své práci sedmatřicetiletá Eva. „Hodně cestujících je příjemně překvapeno, když přijedu já jako žena,“ dodává. V tomhle ohledu je pražský Uber výjimečný – ženy tvoří 15 % ze všech řidičů. Za poslední rok najezdily téměř 205 000 bezproblémových kilometrů a vysloužily si průměrné hodnocení 4,79 hvězdičky z možných pěti. (Jejich mužští kolegové získali v průměru 4,77.)
Jak to chodí v Uberu
Uber nabízí smluvní dopravu po Praze. Funguje na základě mobilní aplikace, přes kterou si zákazníci objednávají řidiče. Ti jezdí vlastními vozy a cestující pak v aplikaci hodnotí, jak byli s řidičem spokojení. Výhodou, která přispívá k bezpečí řidičů i zákazníků, jsou bezhotovostní platby. Částka se odečítá z platební karty. Kromě toho má každý řidič i zákazník v aplikaci vyplněný svůj profil. Řidič tak ví, kdo mu nasedá do auta, a cestující se může rozhodnout podle toho, kolik má řidič hvězdiček a jak jeho služby okomentovali předchozí klienti.
Platforma Uber vznikla v San Francisku v roce 2009 a dnes slouží lidem v sedmdesáti zemích. V Praze Uber působí už dva roky a za tu dobu se tým jeho řidičů rozrostl na tisícovku. Řidiči a řidičky nejsou zaměstnanci, ale nezávislí podnikatelé, kteří používají vlastní vůz, a musí splňovat konkrétní podmínky. Zhruba tři čtvrtiny z nich mají i jiný zdroj příjmů, nebo jsou na mateřské dovolené, pro zbytek je ježdění s Uberem hlavním podnikáním.
V Uberu pracujete flexibilně
Hlavní výhodou spolupráce s Uberem je, že jezdíte, kdy se vám to nejvíc hodí,“ říká Barbora Polachová, marketingová manažerka Uberu. Díky tomu můžete skloubit práci s rodinnými povinnostmi. Tuhle možnost využívá Eva, která sama živí dvě děti. „Nejdůležitější je v mém životě flexibilita. Když jsou děti ve školce, jezdím, když je potřebuji vyzvednout, aplikaci vypnu. Ráda jezdím i večer nebo i o víkendu, když seženu hlídání,“ doplňuje. Kromě výdělku Eva oceňuje i kontakt s lidmi a zadostiučinění v podobě dobrých hodnocení a komentářů od cestujících.
Jak se stát řidičkou
Kromě vlastního auta, které nesmí být starší deseti let, potřebujete mít řidičský a občanský průkaz, čistý trestní rejstřík, výpis z karty řidiče, výpis ze živnostenského rejstříku na druh podnikání na silniční a motorovou dopravu, a doklad o pojištění vozu. V bodovém hodnocení řidiče smíte mít nejvíc 6 bodů a v historii žádný sedmibodový trest. Dolní věkovou hranicí pro řidičky Uberu je 21 let.
Nejprve se zaregistrujete a potom si vás do Uberu pozvou na osobní schůzku. Pak můžete vyrazit za prvním zákazníkem. „Velký důraz klademe na spolehlivost,“ říká Barbora Polachová. „Využíváme interní auditní systém, který kontroluje kvalitu řidičů 24 hodin denně. Je důležité, aby řidiči dodržovali nejen pravidla silničního provozu, ale aby se chovali podle pravidel i k ostatním uživatelům aplikace.“
Těm z vás, které zvažujete ježdění s Uberem, řidička Eva vzkazuje: „Nebojte se! Mně trvalo od registrace asi dva týdny, než jsem poprvé usedla za volant. Povezete pouze lidi, kteří mají předem vyplněné informace u Uberu, a to člověku dodá pocit bezpečí.“
Zdroj foto:Pixabay.com