Neznám ženu, která by si alespoň jednou tuto otázku nepoložila.  Mít vše a cítit se v tom dobře. Jde to? Ano, ale nesmíme zapomínat, že je to neustálý proces a práce s tím, co se kolem nás děje. Udržet ručičky v rovnováze pomůže vlastní zodpovědnost a nastavení hranic.


 

Najít rovnováhu mezi prací, rodinou a časem pro sebe můžeme tehdy, pokud víme, jak bychom  si ji představovaly. Zdravá rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je stav, který člověk zažívá, když jsou požadavky v jeho osobním životě stejně vyvážené s požadavky jeho kariéry. A cítí se dobře, zažívá pocity pohody, míra stresu je nízká, místo vyhoření převládá chuť do života, radost a motivace.

 

Na její dosažení můžeme sbírat tipy od kamarádek, či se inspirovat influencerkami a známými osobnostmi, ale tady je dobré mít na paměti, že každá žijeme úplně jiný život a s jinými podmínkami. Jedna má dvě babičky a uklízečku k tomu, jedna ani jedno z toho, dvě děti, či žádné, pracuje na volné noze, nebo v zaměstnání, bydlí v malém bytě nebo za městem v domě a každý den skoro hodinu dojíždí do práce. Má manžela časově flexibilního, nikoliv, nebo i žádného. Proto jedna univerzální rada nemůže existovat. Vlastně ano, jedna by tu byla. Nepoměřujte se s ostatními ženami. Pouze se jimi inspirujte a pokud se vám nějaké její chování či rodinně pracovní nastavení líbí, reálně si odpovězte, zda je její přístup použitelný i u vás a co pro to můžete udělat. Kromě toho si určitě udělejte analýzu všech třech oblastí: práce – rodina – můj čas. Jak to u vás vypadá?

Jak chcete pracovat?

 

Upřímně si řekněme, tady bývá největší problém. Často vnímáme, že je práce hodně a kvůli tomu nemáme čas na sebe a rodinu. Bojíme se polevit, aby se nám naše kariéra nezastavila či skončila. Jak to máte s prací vy? Zabírá vám tolik času kolik zvládáte, nebo už je to příliš? vaše práce časové omezení, nebo tak nějak pracujete celý den? Práce z domova je fajn, ale má svá úskalí, a  zejména tehdy, nemáte-li doma pracovní místo. Můžete doma za prací zavřít i pomyslné dveře? Nebo se počítač a papíry válejí celý den na stole. Opravdu při práci doma jen pracujete, nebo i vaříte, poklízíte, prokrastinujete,..? Víte, kdy vám doma končí pracovní doba? Pokud ne, stává se, že rodinný a pracovní život se prolíná i co každou hodinu a vy vlastně nevíte, zda teď pracujete, nebo máte volno.


 

“Jedním z nejmocnějších slov v organizování času, je slovo NE. Schopnost říci NE snižuje pravděpodobnost, že kývnete na nový úkol, čehož následně budete litovat. Řekněte NE všemu, co vám do života nepřináší žádnou hodnotu a je pro vás nedůležité. Pokud je vám jasné, že něco nemůžete splnit, oznamte to hned.“ Jarmila Mandžuková, kniha Ovládněte svůj čas i život

Nastavte si hranice

 

Další otázkou jsou hranice. Kolik času jste ochotné trávit v práci? Jak moc jste otevřená práci o víkendu, večer, v noci? Máte hranice? A zná je i váš šéf a kolegové? Problémem často bývá i firemní kultura, která je nastavena tak, že se zkrátka pracuje dlouho a kdykoliv. Zde je nutné sdělit, kdy plánujete pracovat, a kdy budete/ nebudete k dispozici. Komunikace o těchto hranicích může pomoci snížit potřebu kontrolovat práci po pracovní době. Pamatuji si na jednu klientku, která s hledáním rovnováhy mezi prací i životem přišla ke mně na koučování: “V práci jsou všichni bezdětní, a hlavně šéf, takže ráno si sportují, spí, začínají pracovat v jedenáct a běžně do osmi večer. Já už v osm hodin ráno pracuji, ale odpovědí na emaily se nedočkám. Ve čtyři vyzvedávám děti a ráda bych měla volno, ale celé odpoledne mi chodí emaily. Tak nemůžu pracovat. Dopadá to tak, že odpoledne na synově tréninku sedím s počítačem na kolenou a řeším…”

Mějte rodinné dny a i ty sama se sebou

 

Základem je plánování. Čím zaplníte čas po práci? Jak ho chcete trávit? Opravdu musí mít vaše dítě tolik kroužků, na které je rozvážíte? Jak máte rozdělnou starost o děti s partnerem? I organizování rodinného života potřebuje někdy tabulku, kde se na každého dostane. Děti mají 4x týdně kroužek, manžel 2x týdně squash a co máte kolikrát týdně vy? Že už se to nikam nevejde? Jste plnohodnotným členem domácnosti, takže si svou kolonku v tabulce zarezervujte. Holt někomu budete muset ubrat. Tak se tvoří rovnováha.

 

Důležitá otázka je i ta, při které činnosti máte opravdu pocit, že trávíte plnohodnotně čas s rodinou? Můžete být sice celé odpoledne doma společně, ale vlastně trávíte každý čas jinak. Naplánujte si alespoň jednou týdně společnou aktivitu.

 

S časem pro sebe je to obdobně. Jak ho chci prožít? Na józe, večer si číst, dojít si na kosmetiku…? Sdělte tento plán rodině. Neoblomně se v tuto dobu nenechte rušit, přenechejte péči o dítě partnerovi a ideálně si svůj čas dopřávejte pravidelně. Ostatní budou totiž vědět Á středa v pět, mamka není doma, má pilates. Nerušit. Dobíjí totiž baterky!

Autor: Petra Kubalová, osobní a profesní koučka

Zdroj foto: Pexels.com/Karolina Grabowska

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account