Radkin Honzák, přední český psychiatr, bez zaváhání vyřkne diagnózu naší společnosti – připosranost a rozhodně se nebojí pojmenovávat věci pravým jménem. Vždy tak činí lidsky, upřímně a s humorem sobě vlastním. Abychom uvedenou diagnózu zvrátili, je prý potřeba hlavně dětem otevřít svět a nepřitiskávat je na laskavý hrudník, kde pak zůstanou až do třiceti.
„Radkin Honzák je pro mě velice inspirativní osobností a jsem vděčná za příležitost moderovat diskusi právě s ním. Věřím, že tento rozhovor bude příjemným zakončením našeho Talku (z)lomu před létem,“ uvedla Eva Čejková.
Nastavujte si hranice
Dobrá zpráva na začátek, dle uznávaného odborníka jsme všichni nějakým způsobem potrefení. Pokud se tedy někdy cítíte trochu nenormálně, není na tom nic zvláštního. Co ale nikdy nedopusťte, aby z vás někdo dělal blbce. „Nesmíme zapomenout, že jsme tvorové do smečky a dvě třetiny z nás je ochotno poslouchat jakoukoliv autoritu, která se jim nabídne. Lidé by se proto měli naučit říkat ne a nastavovat si hranice,“ říká Honzák.
V rozhovoru také prozrazuje, že například určité tipy na dušení očistu jsou ukotveny ve skautských pravidlech, podobně jako etická výchova. „Jedná se o velice korektní společenství, kde děti získávají hranice, aby věděly, jak se správně chovat. Obdobně funguje také třeba Sokol,“ dodává. Velmi jasný názor má Radkin Honzák i na otázku víry. „Bůh je, ale jde o to, jakou cestou se k němu dopracujete. Mě tedy vytáhl z bryndy.“
Muži vs. ženy
Hojně celospolečensky probíraným tématem je rovnost a vztahy mezi muži a ženami. „Ženy jsou empatičtější, proto to také odnášejí a jsou dvakrát častěji v depresích než my muži. My jsme tak trošku natvrdo. Jak řekl básník: „Bude-li každý z nás z křemene, bude celý národ natvrdlý.“ Takže my jsme ti natvrdlí a holky jsou ty, které víc vnímají, a to i podvědomě.“ Nejen proto by pan Honzák jako ředitel zeměkoule jako první ze všeho zařídil, aby ženy měly stejné platy jako muži. Dokonce by byl i pro to, aby se platilo za výchovu dětí, protože ta by měla být vždy prioritou. V dětství totiž mimo jiné dochází k utváření charakteru.
„Temperament je zděděný, kdežto charakter je v podstatě naučený a dá se vytrénovat. Někdy mezi třetím až šestým rokem, kdy dítě získává určité hranice. Pak přichází období puberty někdy mezi 12-21 rokem. V tu dobu mozek dozraje a dá se tam předvést několik charakterních typů podle kterých daný člověk půjde, když se s nimi seznámí. Následuje období hledání intimity a setkávání se s druhým pohlavím, což je tak mezi 21-25 rokem. Pak nastává bohatý život v době mezi 25-50, no a v padesáti se člověk dostává na vrchol Jenže i z vrcholu vede cesta a každá jen směrem dolů. Někteří se tomu snaží zabránit, ale úplně blbým způsobem.“ Co tím pan doktor myslí, se dozvíte v rozhovoru včetně toho, proč to vůbec děláme.
Krmte svou krávu radosti
Radkin Honzák léčí duše jiných, ale nezapomíná ani na tu svou. Sebe léčí tak, že je i ve svých 84 letech veselý, baví ho život a stále chodí 2x týdně do práce. „Mám krávu radosti a tu denně dojím. Zároveň je ji ale také potřeba krmit, k čemuž mi pomáhají třeba humoristé jako Hašek nebo Žák, které mám moc rád. Zajímavá je i četba Bible a někdy doporučuji, aby si lidé na dvacet minut zašli do kostela. Nemusíte tam vůbec nic dělat, jen si sednout. Tyto stavby byly už architektonicky myšleny duchovně, takže vám tam odejdou špinavé myšlenky a potěší nás ty lepší.“
Další zajímavé rozhovory Talku (z)lomu najdete na našem YouTube kanále nebo na Streamu. Vše si můžete poslechnout také jako podcast na dostupných platformách.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Hezký rozhovor, za který děkuji. Jsem ráda, že u nás máme takové pány Honzáky, co mají jasný náhled na svět a nebojí se ho říci nahlas.
A taky nesnáším, když ze mě někdo dělá blbce, to se vždy umím ohradit.
Příjemný článek, rozbušil mi srdíčko.
Pěkný rozhovor, mnohé mi dal.