Čerstvá zelenina je zdravá a posiluje naši přirozenou imunitu, neboť obsahuje spoustu vitamínů a minerálů a dalších cenných látek. Jenže občas není vůbec jednoduché poznat, zda je zelenina, která se běžně v supermarketech prodává, skutečně čerstvá.

Naštěstí existuje hned několik indikátorů, které nás upozorní na to, že v některých případech je raději lepší zvolit tu mraženou.

A proč mraženou? 

Přestože si stále mnoho lidí myslí, že co je mražené, je špatné, opak je pravdou. Výzkumníci ze Státního zdravotnického ústavu se shodují v tom, že mražená zelenina obsahuje podobné množství vitamínů jako ta čerstvá. 
Díky zmrazení nedochází ke ztrátě živin, které jinak kvůli přísunu kyslíku a světla podléhají zkáze. Tím pádem si uchová všechny zdraví prospěšné látky do doby, než ji zpracujete.

Druhá jakost za vyšší cenu? Možné je vše!

Nejlepší je samozřejmě sáhnout po takové zelenině, která je v našich podnebných podmínkách zrovna v sezóně. Tak si můžeme být alespoň částečně jistí, že bude skutečně čerstvá, jelikož ji dlouhé cestování letadlem nebo lodí přes půlku světa nepřipraví o veškeré nutriční hodnoty. 

I lokální a čerstvou zeleninu můžete pořídit za slušné peníze. Když se podíváte například na Billa leták, u každého akčního produktu najdete přehledně uvedenou zemi, odkud se sem přivezla. Česko je samozřejmě nejlepší variantou – aktuálně můžete v Bille koupit například salát Little Gem, lahůdkovou cibulku, Cherry rajčata nebo bílé papriky.

Ovšem i v tomto případě je třeba dávat si pozor. I když zelenina pochází z Evropy, mnohdy se do supermarketů nedostane v požadované kvalitě. 

Například v Polsku, Holandsku nebo ve Francii se stává, že místní zemědělci nesklidí takovou úrodu, jakou očekávali, proto nejprve uspokojí kvalitnějšími plodinami domácí trh a do dalších zemí vyvážejí až to, co zbyde. K nám se pak dostává zelenina druhé jakosti, často za ni ale platíme vyšší cenu

Čerstvost poznáte na první pohled

Abyste dostali za rozumné peníze zeleninu v nejvyšší kvalitě, musíte pozorně prohlížet to, co kupujete. Podle jednoduchých znaků už při nákupu poznáte, jestli kupujete čerstvou a zdravou zeleninu, nebo naopak něco, co už by na pulty obchodů, natož na náš jídelní stůl, v žádném případě přijít nemělo. 

A jaké to jsou? Pojďme se podívat na nejprodávanější druhy čerstvé zeleniny:

  • Cibule nikdy nesmí být nahnědlá ani měkká a už vůbec by neměla být vlhká a nést znaky potlučení.

  • Z česneku nevyrůstají zelené výhonky, je tvrdý a není navlhlý.

  • Pórek je očištěn pouze od kořínků a konců listů. Listy pórku jsou jeho stonek není tenčí než 1 cm. 

  • Květák nemá povadlé listy a nenese známky potlučení. Musí být pevný a hlávka čistě bílá a bez jakýchkoliv otlaků.

  • Brambory jsou bez šedých a černých skvrn, nesmějí být strupovité ani nazelenalé.

  • Papriky jsou na omak tvrdé, bez černých nebo nahnědlých skvrn, a nejsou viditelně poškozené.

  • Listy špenátu nenesou stopy vlhkosti, nejsou na pohled povadlé a nemají na sobě žádné stopy zažloutnutí nebo zahnědnutí.

  • Cukety na omak nepruží, jsou pevné a na sobě nemají žádné náznaky zahnědnutí ani plísně.

  • Paprikya rajčata jsou na omak tvrdá a nejsou na nich viditelné stopy poškození – pokud se setkáte s nahnědlými flíčky, raději od nich dejte ruce pryč.

Balené zelenině dejte sbohem!

Pokud rádi nakupujete skutečně čerstvé produkty a chcete si být jistí, že sobě i své rodině dáváte na talíř jen to nejlepší, raději se vyhýbejte balené zelenině. Neproudí k ní žádný vzduch, a proto se mnohem rychleji zapařuje. 

Následkem toho měkne a druhý nebo třetí den se většinou i v lednici zkazí. Pokud navíc kupujete balená rajčata či papriky, hrozí, že přehlédnete shnilý kus, který během pár hodin nakazí plísní i všechny ostatní.

Spoléhejte na svůj čich

Než si proto nějaký kus zeleniny koupíte, raději ho dvakrát prohlédněte, vyzkoušejte na omak tvrdost a klidně si k němu přičichněte. Jestliže příjemně voní, pravděpodobně je daná zelenina skutečně čerstvá. 

Máte nárok na vrácení peněz či výměnu

Narazíte-li v obchodě na shnilou zeleninu, neváhejte na to upozornit prodavače a klidně poškozenou zeleninu reklamujte. A pokud jste za zboží už zaplatili, dožadujte se výměny zboží nebo vrácení peněz – dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce na to máte nárok. Pro případnou pozdější reklamaci si uschovejte účtenku.

Foto: Pexels

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account