Trápí vás, že své miminko nemůžete kojit a tím pádem nebude dobře prospívat? Není důvod se obávat, nejste v tom zdaleka sama a o své děťátko se nemusíte bát. Dnešní náhradní kojenecká výživa je na vysoké úrovni a miminku dokáže poskytnout všechny důležité živiny, které potřebuje pro správný růst a vývoj. Je však potřeba zorientovat se na trhu vybrat to nejvhodnější mlíčko pro vaše děťátko. Pokusíme se vám poradit, jak na to!
První náhradní kojeneckou výživu, kterou zvolíte případě, že z nějakého důvodu nemůžete kojit nebo máte nedostatek vlastního mléka, je kojenecké mléko určené přímo pro novorozeňátka.
Jenže jaké vybrat? Na trhu existuje nepřeberné množství kojeneckých mlék, takže nejednu maminku může procházení nabídky v obchodě či na internetu pořádně potrápit. Navíc mezi maminkami bohužel koluje mýtus, že náhradní mléčná výživa má prakticky stejné složení bez ohledu na značku či výrobce, a nezáleží tedy na tom, po které sáhnou. To je však do značné míry omyl.

Legislativa kojenecké výživy je velmi přísná, kojenecká mléka proto musí splňovat náročné požadavky na složení a zdravotní nezávadnost, a tak je základní složení všech mlék srovnatelné. Ovšem řada složek, které jsou přidávány, už povinná není. A to je právě to, co jednotlivá mléka odlišuje a na co se vyplatí při výběru náhradní mléčné výživy pro miminko zaměřit, pokud mu chcete dopřát opravdu kvalitní výživu.
Jedná se především o látky, které mají nejrůznější zdravotní benefity a dovedou pozitivně ovlivnit i celkový vývoj miminka, stejně jako jeho správný růst a prospívání. Patří mezi ně například prebiotická vláknina (často označovaná zkratkou GOS), podporující aktivitu prospěšné střevní mikroflóry, nukleotidy, jež jsou potřebné pro správný nutriční a energetický metabolismus, nebo mléčný tuk, který obsahuje řadu bioaktivních látek, přispívá k lepší chuti mléka a podílí se i na spokojeném bříšku.
Ne všechna kojenecká mléka na trhu tyto prospěšné látky obsahují, takže pečlivě studujte složení a zodpovědně vybírejte, jistotou je například tradiční Sunar. Pozor si dejte ale i na podezřele levná kojenecká mléka, opět je potřeba důkladně si pročíst jejich složení.
Pozor! Nikdy při přípravě kojeneckého mléka neexperimentujte, vše si odměřujte podle doporučení výrobce na obale a nikdy jej ani nemíchejte s běžným kravským nebo sójovým mlékem, a to ani v případě, že by se jednalo o jeho BIO variantu!

A jedna rada na závěr. Při výběru náhradní mléčné výživy zkoušejte podávat nové mlíčko dítěti vždy alespoň pár dnů (doporučuje se 4 až 7) a snažte se vyhnout častému střídání značek. Při přechodu z mateřského mléka nebo z jiné značky mléka může totiž nějakou dobu trvat, než si dítě na novou chuť a složení zvykne. Při podávání mléka se vždy řiďte informacemi uvedenými na obalu (zejména dodržujte způsob přípravy a doporučené dávkování) nebo se poraďte se svým pediatrem.
Foto: Shutterstock.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account