Říká se, že pokožka je zrcadlem našeho těla – pokud s ním není vše úplně v pořádku, projeví se tato skutečnost na kůži velmi rychle. I proto řada odborníků na zdraví a krásu pokožky doporučuje neřešit jen samotný případný kožní problém, ale také se zaměřit na životní styl a vnitřní nastavení organismu.
Znáte to – objeví se vám na pokožce záhadná vyrážka či ekzém a už sháníte mastičku či krém, který by vás tohoto „nadělení“ zbavil. Na tom samozřejmě není nic špatného, léčba zvenku může být nápomocná a účinná, ale co si budeme namlouvat, často neřeší příčinu našich kožních obtíží. V podstatě hasí požár tam, kde už vznikl. Ovšem tak, jako je tomu v běžném životě, i u naší pokožky platí, že je lepší požárům předcházet.
Trampoty s ekzémem
Atopický ekzém je jedním z nejčastějších kožních problémů, který je alergického původu. Jeho příčinou je defekt kůže a přehnaná reakce imunitního systému (tedy alergická reakce). Ačkoli je typický hlavně pro děti, umí pořádně potrápit i dospělé. Za jeho vznik mohou velmi často právě geny zodpovědné za alergie (pokud jsou oba rodiče alergici, dosahuje riziko výskytu této nemoci u dítěte až 80 procent). Na jeho výskyt či zhoršení má poměrně významný vliv také životní prostředí či náš životní styl. Ostatně i proto rodiče malých pacientů (ale i ti dospělí) slýchávají od lékařů radu, aby vypozorovali, kdy se jim ekzém zhoršuje – například po určitém jídle, v nějakém prostředí apod.
Ačkoli zcela vyléčit atopický ekzém nejde, lze účinně zmírnit jeho projevy a předcházet jim. Zatímco jedna část terapie spočívá ve vnější péči o postiženou pokožku (kortikoidy či imunosupresiva od lékaře, případně zlepšování stavu pokožky lázněmi se solí z mrtvého moře, speciálního bahna, rašeliny, otrub, používání vhodné kosmetiky apod.), tou druhou je zlepšení životosprávy, vyhýbání se „spouštěčům“ kožních reakcí a další opatření, jež zlepšují nejen stav kůže, ale i fungování našeho těla.
Očista (nejen) pro pokožku
Jak je řečeno výše, velmi důležitou součástí boje, respektive prevence, atopického ekzému je zaměřit se na zdraví celého těla. To zahrnuje nejen vynechání dráždivých potravin (často to jsou tradiční alergeny v podobě mléka, ořechů, vajec, citrusů, koření, čokolády apod.), vyhýbání se nevhodnému prostředí (prach, pyl, roztoči…), ale také stresu.
Doporučuje se rovněž vyměnit horké koupele za vlažnější a krátké sprchy (voda by neměla mít víc než 33 stupňů a neměli byste pod ní stát déle než 10 minut) a pobývat častěji na čerstvém vzduchu.
Významným pomocníkem při vašich snahách o pokožku bez atopického ekzému může být i detoxikační kúra přírodních enterosorbentů, jež účinně eliminují endotoxiny ze střeva (např. lignin), a prebiotik (např. laktitol), která podporou růstu „přátelských bakterií“ ve střevě snižují obsah endotoxinů. Ostatně zmírnění atopického ekzému prostřednictvím “odclonění” škodlivin bylo prokázáno řadou klinických studií.
Právě spojení laktitolu a ligninu nabízí doplněk stravy Atopona, který brání vstřebávání alergenů, již zmíněných endotoxinů, ale také těžkých kovů apod. do těla a díky tomu je skvělý právě pro vnitřní očistu a tím zklidnění pleti.
Čím je kombinace ligninu a laktitolu, již najdete v každé tabletě přípravku Atopona, tak výjimečná? Lignin je přírodní látka, která zabezpečuje dřevnatění buněčných stěn. Je po celulóze druhou nejčastější organickou sloučeninou na Zemi a tvoří 25 % rostlinné biomasy. Je používán v mnoha odvětvích lidské činnosti jako sorbent. Kromě těžkých kovů (zejména olovo, kadmium a rtuť) může na sebe vázat i mnoho dalších chemických látek, toxinů a podobně.
Laktitol je tzv. cukerný alkohol. Používá se jako tzv. prebiotikum – nestravitelná složka potravy, která podporuje růst střevní mikroflóry a tím působí blahodárně na stav člověka.
Doplněk stravy Atopona může být vaším pomocníkem na cestě za zklidněnou a krásnou pletí.
Více informací najdete ZDE.
Foto: Shutterstock/Onapharm