Zatímco většina z nás ještě nedostatek vody, se kterým se nejen naše republika začíná potýkat, na vlastní kůži nepocítila, v některých lokalitách začíná být tato životodárná tekutina vzácností (navzory nedávným dešťům). Odborníci se shodují, že vodou bychom měli začít šetřit. A to i tehdy, když se nás potíže s její dodávkou netýkají.
Jak spolehlivě snížíte svou spotřebu vody a budete šetřit nejen životní prostředí, ale také svou peněženku?
Čistí i bez plýtvání
Napustit si vanu plnou horké vody je – především v zimních měsících – velmi příjemný zážitek. Ovšem z hlediska spotřeby vody se jedná o poměrně neohleduplný zvyk. Samozřejmě, jednou za čas vám právo na toto úžasné rozmazlení a relaxaci neubírá, nicméně neměli byste si plnou vanu dopřávat každý den. Místo toho se zkuste spíše sprchovat. Namočit tělo, vypnout vodu, namydlit se, zapnout vodu a opláchnout mýdlo. Spotřeba vody bude minimální.
Další případ, kdy v koupelně spousta z nás úplně zbytečně plýtvá vodou, je čištění zubů. Také si pustíte kohoutek a dvě minuty stojíte, zatímco z něho – naprosto zbytečně – teče voda? Pak tento „rituál“ také raději přehodnoťte. Prostě si kartáček namočte, vodu vypněte, čistěte si zuby a poté zase vodu pusťte, abyste si vypláchli ústa a kartáček.
A do třetice zůstaneme v koupelně. Tohle je doménou především mužů, kteří se holí klasickým holicím strojkem. Tak jako není nutné nechávat puštěnou vodu při čištění zubů, nemusí téct z kohoutku ani při holení. Prostě si napusťte umyvadlo vodou a v ní strojek jednoduše oplachujte.
Domov jako ze škatulky… S minimem vody
Další oblastí, kde se plýtvá velmi často vodou, je úklid. Tak například spousta z nás zapne pračku, aniž by byla adekvátně plná. Přitom by stačilo počkat pár dní, než špinavého prádla přibude, a spotřeba vody (ale také pracího prášku či aviváže) by byla mnohem nižší.
To samé se týká mytí nádobí. Jestliže máte myčku, také ji nepouštějte, dokud nebude opravdu plná. Pokud myjete nádobí pěkně v ruce, rovněž pro to nevyužívejte tekoucí vodu, ale umyjte jej nejprve ve dřezu ve vodě s jarem a poté jej pod vodou opláchněte (tady už se tekoucí nevyhnete, ale alespoň první polovinu mytí jste vodou šetřili).
Zdobí vám doma parapety pokojové rostliny? Pak jim – i spotřebě vody – prospějete, pokud je budete zalévat vodou „použitou“. Zachytávejte například vodu, pod níž myjete zeleninu a ovoce, případně můžete do půdy k rostlinkám nalít vodu z misky svého domácího mazlíčka. Pokud máte zahradu nebo balkon, který není krytý, můžete rovněž zachytávat dešťovou vodu a tu pak na zalévání použít. Ostatně i květinám odstátá či nechlorovaná voda prospěje lépe než ta přímo z kohoutku!
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account