Čím dál více i mezi Čechy rezonují témata týkající se dopadu lidské činnosti na přírodu a planetu. Zdá se, že také do Česka už definitivně dorazil trend moderního životního stylu, který se dá stručně charakterizovat jako zodpovědnější a šetrnější chování vůči životnímu prostředí.
Stále větší množství lidí se proto aktivně zajímá o to, jak snižovat množství odpadů, jak snížit uhlíkovou stopu, prostě a jednoduše jak se chovat a žít více v souladu s přírodou. To je také důvod, proč roste poptávka po různých produktech a službách, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Jaké má tedy vlastně v současnosti česká domácnost možnosti k ekologičtějšímu neboli „zelenějšímu“ životu? A není to neúměrně drahé? Možná vás to překvapí, ale jde to a vůbec to nemusí být finančně náročné. Na spoustu věcí stačí jen změna chování a návyků, v mnoha oblastech pomohou dostupné dotace. Ve finále můžete se zeleným životním stylem i šetřit.
Třídění odpadu je základ
Začněme třeba odpady, které produkuje skutečně každý z nás. Každý z nás se může aktivně přičinit o to, aby množství domácího odpadu bylo co nejméně. Úplně bez odpadů to dnes nelze, proto je klíčové jeho třídění. Je jistě chvályhodné, že Češi v této činnosti pravidelně zaujímají čelní pozice mezi dalšími Evropany a množství vytříděného odpadu navíc průběžně každým rokem stoupá.

Papír, plasty, nápojové kartony, barevné a čiré sklo, elektroodpad, tuky a oleje a stále více také třeba bioodpad. Z jednotlivých průzkumů vyplývá, že až 96 % obyvatel ČR se snaží různými způsoby chránit životní prostředí a přes 70 % z nich svůj odpad pravidelně třídí.
S vodou a energiemi úsporně
Jeden z průzkumů hovoří o tom, že až 78 % Čechů se snaží šetřit vodou a energiemi, což je samozřejmě rovněž potěšující. Lidé tak namátkou při čištění zubů nenechávají téct vodu, spíše se sprchují s využitím úsporných sprchových hlavic, než aby se koupali ve vaně, nemyjí nádobí pod tekoucí vodou, myčku pouštějí jen plnou, používají dvoudávkové splachovací zařízení nebo zahradu zavlažují dešťovou vodou zachycenou do sudů či nádrží.

Věděli jste třeba, že ohřátí interiéru o 1 °C zvýší spotřebu energie zhruba o 6 %? Výrazně tedy můžete snížit fakturu za plyn, pokud doma nebudete přetápět. Obytné místnosti se doporučuje vytápět na 20–21 °C. Pro kvalitní spánek snižte teplotu v ložnici o 3 °C, tedy na 17–18 °C. Rozdílnou teplotu během dne snadno zajistíte pomocí pokojového termostatu s časovým spínačem.
Zajímavých úspor lze také dosáhnout například používáním úsporných LED svítidel nebo moderních elektrospotřebičů s co nejhospodárnějším provozem. Jen výměnou starých svítidel za LEDky snížíte náklady na svícení šmahem o 80 %. Existuje mnoho tipů na úspory energií a efektivnější chod domácnosti. Jejich velký přehled najdete například na stránkách www.setrimenergii.cz.
Zelená elektřina bez příplatku
Energetika prochází zásadními změnami. Součástí je rovněž přechod na obnovitelné zdroje místo fosilních. Elektřinu doma používáme všichni a dnes už si můžeme u moderních dodavatelů objednat zelenou elektřinu. Ta se získává z obnovitelných zdrojů, které budou mít do budoucna stále větší podíl v energetickém mixu. Řadí se mezi ně větrná, vodní nebo sluneční energie, biomasa či bioplyn. Nákupem zelené elektřiny zákazníci zvyšují poptávku a tím i nárůst jejího podílu na trhu.

Elektřinu vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů má nově v nabídce dodavatel innogy, navíc bez jakéhokoli cenového navýšení. „Jako potvrzení dáváme zákazníkům ke smlouvě certifikát s garancí výroby z obnovitelných zdrojů. Přehled celkového palivového mixu zelené elektřiny pak najdou na faktuře. Klíčové je, že za zelenou elektřinu zákazníci nezaplatí ani o korunu navíc, naopak jim v rámci produktu Optimal zůstává garance každoročního poklesu ceny a finanční odměna 1500 korun,“ vysvětluje tiskový mluvčí innogy Martin Chalupský.
Vyrábějte si elektřinu sami
Existují samozřejmě i další možnosti, jak ještě více ozelenit svoji spotřebu. Například pořízením vlastní fotovoltaické elektrárny na střechu svého domu. Solární panely napájené sluncem zajistí nejen zelenou elektřinu a částečnou soběstačnost, ale pokud je to navíc systém s baterií, tak i zálohu v případě výpadku dodávek ze sítě.
Pořízení solárního systému rozhodně něco stojí. Vždy záleží na velikosti elektrárny, technickém řešení, kvalitě a na dalších vlastnostech. Dobrou zprávou ale je, že na pořízení fotovoltaického systému nejste sami. Pomůže vám stát díky dotaci Nová zelená úsporám. Stačí splnit podmínky pro získání dotace, a jakmile instalaci vlastní solární elektrárny zaplatíte, finanční injekce ve výši maximálně 50 % z uznatelných nákladů vám přijde na účet. Čím promyšlenější je solární systém, tím větší je i dotace. Vyšplhat může až na částku 170 000 Kč.

Jestli se vám fotovoltaika vyplatí, nebo nevyplatí, o tom se můžete jednoduše přesvědčit sami a během chvilky na webu elektrinazeslunce.cz. Fotovoltaiku od innogy můžete získat od necelých 70 tisíc korun (při získání dotace). Zvlášť když vezmete v úvahu budoucí úspory. I s touto malou elektrárnou s 8 solárními panely o výkonu 2,2 kWp a roční výrobou 2,2 MWh můžete za 30 let životnosti systému ušetřit skoro půl milionu korun. A to už je zajímavá částka, co myslíte?
Za volantem ekologicky a levně
A zamiřme ještě k dopravě. Jako nejdostupnější alternativní a ekologický pohon automobilů u nás se jeví CNG. Výsledkem jsou nejen nižší emise než v případě benzinu a nafty, ale také zhruba poloviční náklady na každý ujetý kilometr. Výhodou je široká nabídka dostupných vozů přímo od automobilek. Motoristé mohou doplňovat plynové nádrže u dvou stovek veřejných plnicích stanic, z toho téměř třetinu z nich provozuje energetická skupina innogy.

Novinkou v nabídce firmy je BioCNG, což je biometanem obohacený zemní plyn. Jde tak o emisně čistou variantou CNG, která při spalování uvolňuje do ovzduší až o 80 % méně emisí oxidu uhličitého oproti benzinu či naftě a plní tak i nejpřísnější limity čisté mobility. „BioCNG je plnohodnotnou alternativou k elektromobilitě, ale při výrazně nižších vstupních nákladech. Je stejně obnovitelný jako elektřina vyráběná ze slunce či z větru a nevyžaduje žádné dodatečné úpravy motorů,“ vysvětlil Zdeněk Kaplan z innogy Energo.
Kotel na uhlí patří do starého železa
Podle odhadů stále ještě zhruba 300 tisíc domácností spaluje doma uhlí, což představuje významnou zátěž pro kvalitu ovzduší. Přitom od září 2022 bude provoz starých kotlů zakázán pod pokutou až 50 tisíc Kč. Určitě se hodí v této souvislosti připomenout oblíbený program tzv. kotlíkových dotací, což je vlastně státní podpora na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva.

Podle posledních údajů šlo na výměnu kotlů oproti plánovaným devíti miliardám už 11,5 miliardy Kč a kvůli obrovskému zájmu domácností dokonce jedná ministerstvo životního prostředí o dalších penězích s Evropskou unií. Dotace například na plynové kondenzační kotle dosahuje až 102 500 Kč. Nárok na finanční podporu mají majitelé kotlů 1. a 2. emisní třídy na pevná paliva s ručním přikládáním.
Takzvaná kotlíková půjčka, která pokryje rozdíl mezi výší dotace a cenou kotle, se týká obyvatel Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Půjčky jsou bezúročné a nový zdroj vytápění si tak mohou pořídit i lidé, kteří nedisponují žádnými našetřenými financemi.
Foto: Shutterstock

1 Komentář
  1. Kamila Novotná 6 měsíců ago

    Přechod na zelený životní styl a investice do fotovoltaiky byl pro mě velkým krokem. Po pečlivém zvažování jsem se rozhodla si ji pořídit. Kontaktovala jsem firmu, která se zabývá jejich instalací, a byla jsem překvapená, jak rychle pracovali. Nyní, když je fotovoltaika nainstalovaná mám velkou radost, že budu mít vlastní energii.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account