Při tvoření jakéhokoli kreativního díla je tou neobtížnější částí bezpochyby vůbec začít. Potřebujete totiž nějaký nápad, jak to celé uchopit. Jak ale docílit toho, aby bylo nápadů vždy dostatek a kde se vůbec berou?

Inspirace není ostuda

Je třeba si uvědomit jednu velmi důležitou skutečnost – nic není originální. Všechna tvůrčí práce vychází z toho, co už existuje. Proto se zbavte zoufalé snahy o naprostou originalitu, nevytvářejte něco z ničeho a raději se inspirujte svými vzory.

Každá nová myšlenka je jen úpravou nebo smícháním jedné či více starších myšlenek. Nemyslím tím ale to, abyste bezmyšlenkovitě kopírovali cizí práci. Spíše převezměte otěže nad dílem ostatních tam, kde oni sami skončili.

Vyberte z tisíců tu pravou

Denně projdou každému z nás hlavou tisíce myšlenek. Nenechávejte je jen tak plynout. Ty, které vás zaujmout, si poznamenejte a shromažďujte tak všechny své nápady na jednom místě. Ať už jde o deníček nebo poznámky v telefonu.

Zároveň se nezapomeňte k myšlenkám vracet. Stanovte si určitý čas, kdy si je v klidu znovu všechny projdete. S odstupem času také lípa odhadnete, které z nich má smysl dále zpracovávat a které naopak vůbec. Můžete je také s někým konzultovat. A hlavně – nemějte z toho strach. Ty nejlepší nápady většinou bývají trochu “mimo”.

Rozhýbejte tělo i mysl

Neseďte jen tak strnule u počítače, rozhýbejte se a zkuste si práci rukama. Počítač je sice skvělým místem k učesání vašich myšlenek, kreativitě ale už tolik nepomáhá. Vezměte si do ruky tužku, skicák a čmárejte si nebo vystřihujte. Nebo se vyjdete na procházku do lesa. Zaručeně vám to pomůže přemýšlet jinak než v kanceláři, ve které denně trávíte spoustu času. Jakmile vás něco napadne, přesuňte se zpět ke stolu a rozpracujte myšlenku dále.

Ta pravá chvíle je právě teď

Přiznejme si, že kreativita je zkrátka poctivá práce. A tak stejně jako u každé jiné takové činnosti se nevyplatí odkládat ji s pocitem, že se na to zrovna dnes necítíme. Najděte si čas a místo, které vám nejvíce vyhovuje.

Má kreativní chvíle přichází v noci, když všichni spí a je doma ticho a klid. Připravím si svůj oblíbený čaj a najednou vše funguje, jak má.

Myslete na to, že kreativita je proces, který bychom si měli alespoň rámcově plánovat a daného plánu se držet. Důležité je začít a postupovat k cíli, i když to bude malými krůčky.

 

Jak vnímáte kreativitu vy? Co vám osobně nejvíce pomáhá zůstat kreativní a kdy přicházíte na ty nejlepší myšlenky?

 

Autorka: Anna Beňadiková

Foto: se souhlasem společnosti EnvatoElements

Tagy:
4 Komentářů
  1. JanaŠrámčíková 2 roky ago

    Nj, někdy vyjde z experimentu něco úžasného 🙂

  2. ŠárkaMariana 2 roky ago

    U mě kreativitu hodně brzdí perfekcionismus a strach z chyb (hlavně ve výtvarných a kreativních činnostech) 😐 Nějak se mi osvědčilo počítat s tím, že ne vždy napoprvé vyjde vše podle mých představ a dokonale. A taky se nebát momentu, kdy začnu celou práci přehodnocovat a překopávat. Prostě se nebát toho, že tvůrčí proces mě občas dovede někam jinam, než jsem na začátku zamýšlela. Prostě cesta je někdy cíl a člověk samotnou prací získává zkušenosti a nový pohled na věc, který může vést až k pozměnění celého cíle. Podle mě je kreativitě patří hodně i experimentování. Ovšem ne každý experiment musí mít skvělý výsledek, to ovšem neznamená, že to člověk nemá zkoušet dál. Zjistila jsem, že nesmím tak moc věci promýšlet v hlavě, spíš si začít hrát s konkrétními materiály, ruce a oči dají celé práci jiný rozměr a směr.

    • Author
      Anna Beňadiková 2 roky ago

      Souhlasím s Vámi 🙂 Určitě je potřeba experimentovat a nepočítat s tím, že každé dílo bude perfektní. Někdy je potřeba to zkusit vícekrát a člověk uvidí, kam se (třeba i náhodou) dostane, ale potřeba to zkusit.
      Ostatně, ty nejznámější díla často také nebyly hned od začátku vnímany jako největší hit.

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    U hobby pořadů, hodně mě inspirují.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account