Zajímají vás příběhy zajímavých žen minulosti i současnosti? Na našich stránkách budeme pravidelně připomínat jejich osudy v krátkých profilech. Logicky nemůžeme začít náš seriál jinak než historickou osobností, ke které se MINERVA 21 hlásí po 125 letech.

Název pro naše hnutí MINERVA 21 není žádnou velkou hádankou, i když vysvětlení se nabízejí hned dvě. To první vede k Minervě, římské bohyni moudrosti a řemesel. To druhé směřuje k významnému počinu – založení prvního středoevropského dívčího gymnázia. To vzniklo v Praze v roce 1890 z iniciativy Elišky Krásnohorské. A jednadvacítka symbolizuje jednadvacáté století.

Ale vraťme se k osobnosti Elišky Krásnohorské. Nevím, jak jste na tom s oblíbenými autory ve vašem čtenářském deníku, ale přiznám se, že Eliška k nim v mém dětství nepatřila. Z hodin češtiny a hudební výchovy mi uvízlo v paměti, že napsala pár dívčích románů a libreto k několika Smetanovým operám. Že to byla Hubička, Čertova stěna a Tajemství, na to jsem už raději nakoukla do Wikipedie.

Když jsem poprvé slyšela od Rostyi Gordon-Smith myšlenku, že uvažuje o názvu MINERVA 21 pro nové ženské hnutí, došlo mi, že nepůjde o žádný spolek přátel opery. A tak jsem si opět musela oživit paměť, jak to s MINERVOU vlastně všechno bylo. A je to příběh, který rozhodně stojí za krátké připomenutí.
Eliška Krásnohorská se, řečeno dnešní terminologií, angažovala v ženské otázce. Byla redaktorkou Ženských listů, starostkou Ženského výrobního spolku českého a autorkou jedné z prvních úvah o ženském hnutí Ženská otázka česká. Nebyla jí lhostejná vzdělanost českých dívek, posílala do Vídně žádosti a stála za peticí říšské radě, ve které bojovala za to, aby v Praze bylo zřízeno státní dívčí gymnázium, jehož studium bude zakončeno maturitou. Taková škola by pak dívkám otevřela brány k vysokoškolskému vzdělání. Pod petici se podepsalo na 4000 lidí, ale přesto přání nebylo vídeňskou vládou vyslyšeno. A tak se stalo, že Eliška Krásnohorská založila Minervu, spolek pro ženské studium, s jehož podporou bylo dívčí gymnázium vydržováno.

Dobrá věc se podařila v září roku 1890. Spolek Minerva převzal do své péče první gymnázium, které začalo vychovávat českou ženskou inteligenci. Studium zahájilo 53 dívek, první maturantky ukončily školu po pětiletém studiu v roce 1895. Přestože studovaly na soukromém gymnáziu, musely složit maturitu na státní škole – tehdy na pražském Akademickém gymnáziu. Vysoké školy byly zpřístupněny dívkám na konci 19. století. První dívčí promoce se uskutečnila v roce 1901, kdy doktorát z filozofie na Karlově univerzitě získala absolventka Minervy Zdeňka Baborová.
Autor: Věra Staňková

Zdroj: minerva21.net
Informační zdroje: www.wikipedie.cz; Dívčí gymnázium Minerva změnilo tvář české vzdělanosti, Nikola Reindlová, vz******@to*****.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account