Jak se vypořádat s těžkými volbami ve svém životě
Nejrůznější rozhodnutí děláme každý den: co si dám k síndani, co si obleču, v kolik hodin půjdu do kina a na jaký film atd. V těchto případech se v podstatě náš život tak moc nězmění, ať si vybereme jakoukoliv z daných možností. Rozhodujeme se s lehkostí.
Jsou ale rozhodnutí, u kterých cítíme, že naše volba může významně ovlivnit buď náš nebo cizí život. Tam už se nám volí mnohem hůře. Proč jsou tato rozhodnutí pro nás tak těžká? Jsou spojená se strachem z následku. Strach je něco, co nám bylo dáno matkou přírodou a je tu, aby zajistil naše bezpečí a přežití. Nejniternější strachy, které máme, jsou strach z odmítnutí, z odloučení, ze selhání.
JAK SI ZAJISTIT LEHKOST PŘI ROZHODOVÁNÍ?
Především je fajn si přiznat, že jsme největší experti na náš život. Nejlépe víme, co nás dovedlo do tohoto bodu, v jaké situaci se nacházíme a co všechno riskujeme. Zkušenosti, znalosti, vědomosti, které jsme do teď na naší cestě získali, jsou velmi cenné právě pro naše dnešní rozhodování.
Pokud rozhodnutí považujeme za důležité a může mít větší vliv na nás nebo ostatní, věnujeme mu více energie a času. Součástí každého rozhodnutí je definice, sběr dat, analýza možností a rozhodnutí.
Moje doporučení při rozhodování je:
- Zcela jasně si definujte to, v čem se rozhodujete.
- Proč je rozhodnutí pro mne tak důležité – co může změnit?
- Uvědomte si svůj strach: Čeho se bojím? – tady to chce jít trošku pod pokličku, nespokojit se s povrchním – “abych neudělal chybu”. Ptejte se dál: Co se stane, když udělám chybu? Koho to ovlivní? Jak…?
- Jasně si definujte možnosti, které máte. Existují ještě nějaké další možnosti?
- Vyhodnoťte možnosti podle kritérií, které si určíte. Jedno z důležitých kritérií by mělo být: Vede tato možnost k dosažení mého dlouhodobého cíle? Pokud se necháte svést tím, že je něco právě teď výhodnější v některém kritériu, může Vás to dovést do slepé uličky. Ptejte se proto na dlouhodobý dopad a na to, jak to je v souladu s Vašimi dlouhodobými plány.
- Nepřijímejte rady od těch nejagilnějších kamarádů, rodinných příslušníků a jiných dobrovolníků. Možná sledují svůj prospěch – třeba si tím jen zvyšují své vlastní sebevědomí. Nejlépe se radí bez rizika a následků.
- Zvažte pečlivě, koho si zvolíte nebo byste si v ideálním světě zvolili za svého rádce nebo mentora. Požádejte je o jejich názor, ale vnímejte ho jako jeden ze střípků do celkové mozaiky – Vaší analýzy před rozhodnutím.
Pokud si zvolíte hypotetického rádce (Proč si nepozvat na radu Steva Jobse nebo svou prababičku), zahrajte si duchovní hru: zeptejte se ho, co by udělali na Vašem místě a poslouchejte, co Vám budou radit… - Pokud se do toho moc zamotáte a z jednotlivých možností Vám jde hlava kolem, pomáhá nechat se vynést balónem o pár desítek metrů nad zem a pozorovat to hemžení ze vzduchu – samozřejmě jen obrazně. Pomůže to změnit perspektivu a zmenší to dopad našich rozhodnutí…
- A jedna rada k nezaplacení, kterou mi uštědřila moje velmi dobrá kamarádka, když jsem si myslela, že se z toho celého zblázním byla: …jenom se z toho “nezblázni”… Ona použila trošku jiný termín, ale význam sedí.
- Ve chvíli, kdy uděláte rozhodnutí, je hotovo. Věřte, že bylo to nejlepší v danou chvíli a že lepší rozhodnutí jste udělat nemohli.
- Nezpochybňujte. Zpochybňování bere energii a nepomáhá k dosažení cíle. Pokud jsou pochybnosti moc velké, celý proces rozhodovaní zopakujte, ale nestaňte se křečkem v kleci.
Koučovací program ROZHODNUTÍ
Pro ty z Vás, kteří máte před sebou důležité rozhodnutí a chtěli byste se na ně připravit nabízím možnost společného koučování.
Informace o Koučovacím programu Rozhodnutí najdete zde .
Zdroj foto:Pixabay.com