Jak se vyrovnat s rychlým tempem života
Vysedám z letadla a moje zimní leginy se na mě začínají nepříjemně lepit v horkém vlhku tropického podnebí. Ani jsem se nenadála a jako mávnutím kouzelného proutku jsem v úplně jiné zemi, kultuře, čase. Dovolená utíká jako voda. Lusk. A rázem jsem zase v zimě, odsunuté povinnosti se valí a neberou ohled na můj boj s přehozeným časovým pásmem. Pohádkové facebookové fotky jaksi opět visí ve vzduchu vytržené z kontextu.
Dnešní doba se žene nezadržitelným tempem a my spolu s ní. Není třeba trmácet se roky přes celý svět, stačí nasednout do letadla. A tak je to téměř se vším. Až na přírodu, která nám vždy připomene, jaké tempo je to moudré. Ať už jetlagem, nebo zmrzlou půdou, která ještě není připravená k osetí. Jenže my se netrpělivě ženeme dál a zkoušíme moderními výdobytky celý svět roztočit ještě rychleji.
Většina z nás se máme mnohem lépe, než generace před námi a žijeme si v luxusu, který by si naši předci ani nedokázali představit. V jednom jsme ale chudí. Dnešní svět trpí na nedostatek času, zdá se, že se nestíhání stává novou civilizační chorobou. A tak koučuji smutek ze samoty v městě plném lidí, nedorozumění ve vztahu, kde se partneři skoro nepotkají, vyhoření z práce, která nedává smysl…
A co to vše má společného? Honíme se takovým tempem, že přestáváme vidět, co je opravdu důležité. Nemáme čas na změny k lepšímu a zvláště pak, pokud nejsou kouzelné – ze dne na den. Můžeme se vymlouvat na dobu, zaměstnavatele a další vnější podmínky. Ve skutečnosti si ale všechny hranice a nároky nastavujeme sami. A tak se zkuste jen na chvíli zastavit a zamyslet, jak jste ve svém životě spokojení v práci, ve vztazích, co se týče financí, zdraví a spirituálního života a jestli přeci jen nemáte v životě oblast, která by si zasloužila trochu více pozornosti. A pokud objevíte nějakou nepohodlnou oblast ,ale nevíte, jak na změnu, zkuste si zodpovědět následující otázky.
1) Co vše se musí stát, abych byl/a připravený/á na změnu?
Opravdu je pro mě důležitý kariérní růst i za cenu opuštěné rodiny nebo zničeného zdraví?
2) Co mě nutí setrvat v aktuální situaci?
Nikdy neděláme to, co je pro nás nevýhodné. Není Vám v něčem dobře a přesto se neumíte rozhodnout pro změnu? Zvažte, co je na akutální situaci výhodné a hledejte nová řešení, která pokryjí Vaši identifikovanou potřebu.
3) Kdy je čas pro změnu?
Nejste si jistí, kdy se pustit do změny v nevyhovující životní oblasti? Podívejte se s odstupem na Vaši aktuální situaci a odpovězte si, co se z aktuální situace můžete naučit a kolik času této lekci chcete věnovat.
4) Co chci jinak?
Dejte si dostatek prostoru na rozmyšlení toho, co by se mělo změnit. Nepouštějte se do změn zběsilým úprkem, když nemáte jasno, kterým směrem vyběhnout.
5) Co jsem ochotný/á pro nový cíl obětovat?
Nechcete plýtvat svým drahocenným časem a chcete se vrhnout na změny k lepšímu? Nezapomeňte na to, že změna je proces. Zvažte své reálné možnosti, motivaci i výdrž, aby polovičatá změna neudělala více škody než užitku.
Přeji Vám radostné životní změny
Kristina Rumlová,
kouč pro více radosti
Zdroj foto:Pixabay.com