Lískové oříšky rozhodně patří mezi zdravé potraviny. Obsahují velké množství tělu prospěšných látek, snižují riziko infarktu, omezují výskyt žlučníkových kamenů i onemocnění cukrovkou. Oříšky také snižují hladinu cholesterolu a jsou vhodným zdrojem bílkovin.

Lískový oříšek je plodem lísky obecné. Tento keř dorůstá obvykle do výšky 3-4 metrů a pěstuje se zejména v Evropě, dále pak v přilehlých částech Asie a v severní Africe. Kvete brzy, a to od února do dubna a jeho typické hnědé oříšky dozrávají koncem léta. Vyrůstají samostatně nebo častěji ve skupinách až po pěti kusech. Jsou kulovité s malým hrotem na konci a kryje je zvonkovitý zelený až hnědozelený obal tvořený srostlými listeny.

Lískové oříšky sklízíme po prvních příznacích vypadávání z punčošky, tedy z obalu, v němž oříšek je. Na zem natáhneme plachtu nebo netkanou textilii, do níž oříšky spadají. Keřem nebo stromkem zatřeseme a plody sebereme. Aby zbytková vlhkost ve skořápkách oříšků nezpůsobila vznik plísně, která by znehodnotila jádra, po sklizni punčošku odstraníme. Potom asi týden oříšky sušíme přes den na slunci, ale na noc je přenášíme do místnosti, jinak znovu navlhnou. Když uschnou, uskladníme je na suchém místě při teplotě do 20° C. Je třeba mít na mysli, že lískové oříšky jsou stejně jako ostatní ořechy náchylné ke žluknutí. Proto by se měly spotřebovat co nejdříve.
Jádra lískových oříšků mají blahodárné účinky protirakovinné, antioxidační a prospívají srdci. Obsahují značný podíl omega-9-mastných kyselin. Najdeme v nich také vysoké procento vitamínu E, který chrání tělo před účinky znečištěného ovzduší a dalšími škodlivinami. Lískové oříšky obsahují i vitamin B6, odpovědný za tvorbu cysteinu, což je aminokyselina významná pro imunitní systém. Dále obsahují vitamín B1, vitamín B3, a kyselinu listovou.  „Lískáče“ jsou rovněž bohaté na důležité minerály jako je železo, hořčík, mangan či vápník, slouží jako cenný zdroj bílkovin a značný zdroj energie. Jsou tak vhodné i pro těhotné, pro sportovce i pro děti od tří let.
Lískové oříšky se dají upražit, nebo konzumovat syrové. Syrové lískové oříšky jsou však nejzdravější. Doporučuje se „lískáče“ před jídlem na 6-10 hodin namočit do vody. Díky tomu se v nich probudí tvorba těch správných enzymů a jsou pak mnohem lépe stravitelné a také mnohem chutnější. Chutnají téměř jako čerstvé.
Využívají se jako pochutina, přidávají se do zákusků, pudingů, vánočního cukroví i do čokolády, jsou vhodné k výrobě likérů ale také na výrobu oleje do kosmetických a léčitelských výrobků či doplňků výživy.
Ačkoli se lískové oříšky těší široké oblibě již od dávných dob, jejich bohaté aroma a chuť jsou velmi populární zejména v současné době, a to také díky rozvoji průmyslu ochucených káv.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account