„Ukaž, jak moc to teče?“ kontroluje Hanka řeznou ránu, kterou si způsobila Jitka o ostrou hranu plechu při úklidu na chalupě. Na lýtku vidí hlubokou krvácející ránu (cca 3 cm), kterou si Hanka stlačuje prsty. „Seď tady, drž si to a já dojdu do auta pro lékárničku,“ říká Jitka, podává Hance tričko jako improvizovaný obvaz a pospíchá do auto.
Jitka si nasazuje jednorázové rukavice , vytahuje z autolékárničky obvaz a sundává z rány zakrvácené tričko. Přikládá na ránu celý obvaz, kterým tlačí na ránu, a Hanka mezitím rozdělává další obvaz, aby mohly ránu převázat. „Netlačí to moc?“ ptá se Jitka. „Tlačí, ale neškrtí. Hlavně ať to přestane téct!“ říká Hanka.
„Neprosakuje to, ale budeme s tím muset na šití. Jen si vezmu kabelku a pojedeme,“ vyhodnotila situaci Jitka. „Dobře, vezmi i mou tašku, prosím. Půjdu už pomalu k autu,“ prohlásila Hanka. Jitka ji ale okamžitě okřikla. „Nikam nechoď. Zajedu autem až sem a pomůžu ti nasednout.“
3 minuty
Necelé tři minuty stačí k tomu, aby člověk vykravácel. Za stejně krátký čas si stihnete:
-
prohlédnou,
pročíst,
předat dál správný způsob ošetření při vnějším krvácení.
POSTUP PRVNÍ POMOCI
-
Masivní krvácení vyžaduje okamžitý zásah – stlačení krvácející rány! Proveďte „tlak v ráně“ svými prsty, dlaní (optimálně obvazem nebo jinou tkaninou), a tím výrazně omezíte krvácení. Myslete při tom na svou bezpečnost! Je-li to možné, použijte pro svou ochranu při ošetřování jednorázové rukavice, sáček aj.
Postiženého položte nebo posaďte (omezíš riziko pádu a dalšího zranění) a volejte na linku 155.
Přímý tlak v ráně (stlačení krvácející cévy oproti kosti nebo okrajů rány k sobě) je nejefektivnější způsob zásatavy krvácení. Pokud to situace umožňuje, tak lze vytvořit tlakový obvaz. Na krvácející ránu přiložte celý obvaz, který obinadlem nebo šátkem zafixujete.
Zajistěte tepelný komfort postiženého (použij přikrývku, izotermickou folii), sledujte, zda obvaz neprosakuje, a čekejte do příjezdu záchranné služby.
Zaškrcovadlo (turniket) by měl používat jen vyškolený zachránce v situacích, které to vyžadují (hromadné neštěstí, krvácení nelze zastavit přímým tlakem) a za dodržení všech zásad (napsat čas zaškrcení, přiložení nad ránu na paži nebo stehně, nikdy nepovolovat aj.)
Jedná-li se o malá krvácení, která lze zastavit tlakem v ráně, nebo silně znečištěné rány (prach, kamínky), tak nemusíme volat 155, ale zajistíme odborné ošetření.
Zaklíněná tělesa z rány zásadně nevytahujeme!
Máte známe, kterým se první pomoc může také hodit? Pošlete jim odkaz, uvidíte, že to ocení.
Autor: Lucie Balarinová
Zdroj:
HASÍK, Juljo a kol. Standardy první pomoci. [online]. Praha : Český červený kříž, © 2017. [cit. 2. 3. 2018]. ISBN 978-80-87729-17-5. Dostupné na: http://www.cervenykriz.eu/cz/628.aspx
DOBIÁŠ, Viliam. 5P PRVÁ POMOC pre pokročilých poskytovatelov: Pre tých, čo chcú vedieť viac. Slovenská republika: Dixit, 2017. ISBN 978-80-89662-24-1.