Praktické dovednosti pro děti: Jak je připravit na život

Většina rodičů si přeje, aby jejich děti vynikaly, jak v akademických znalostech, tak v zájmových činnostech. Převáží je z jedné aktivity do druhé a očekávají, že umělecké, sportovní či jiné dovednosti jejich potomka, budou na skvělé úrovni.
Existuje několik dovedností, jejichž základům nás ale ani ve škole, ani v kroužku nenaučí. Jsou to životní dovednosti. Patří mezi ně například šikovnost, obratnost, praktičnost, pohotovost. Dnes a denně nám pomáhají zvládnout důležité  životní situace.

10 základních užitečných dovednosti, které pomáhají k utváření dětské osobnosti:

  1. Vaření

Je známo, že děti rády vaří, a to jak kluci, tak holčičky. Zapojte je tedy do příprav i procesu vaření či pečení. Pomůžou vám loupat, strouhat, krájet jablka, míchat i válet těsto. Budou nadšené! Samostatně a perfektně připraví ingredience na pomazánku, zamíchají, namažou a vyrobí jednohubky. Dítě se ,,kuchtěním“ učí poznávat věci kolem sebe všemi smysly, zdravě jíst a kultivovaně stolovat. Až povyroste, klidně si jídlo připraví samo, když rodič nebude právě v dosahu.
        2. ,,Přebývání “v přírodě
Vezměte dítě do přírody a učte ho, jak ,,přežít v divočině.“ Můžete se zúčastnit i nějakého organizovaného campu. Dítě se naučí jak postavit přístřeší (stan), založit ohniště, zapálit oheň, uvařit na něm jednoduché jídlo. Zjistí, jak se bezpečně pohybovat v přírodě a orientovat se podle přírodních zákonů. Tyto dovednosti mu budou pomáhat zvyšovat sebevědomí, získávat nezávislost a nacházet v přírodě nekonečné možnosti. K tomu všemu ještě prožije výjimečné dobrodružství.
         3. Zahradničení
To je dovednost, která dítě učí respektovat a ctít přírodu. Učí jej manuální zručnosti a soběstačnosti. Zvažte založení zahrady nebo malého skleníku pro tento účel. Vaše dítě se může naučit: jak počasí ovlivňuje rostliny, jak klíčí semena, jak rostliny zužitkovat, jak se zahradníci vyrovnávají se škůdci (mšice, sucho, plevel). Společnými silami můžete zasadit stromek, pojmenovat ho po vašem dítěti a sledovat, kdo roste rychleji.
        4. První pomoc
Děti se mohou při hře zranit poměrně často. Proto jednou z dalších důležitých dovedností je znalost prevence a trénink první pomoci. Vyprávějte si o situacích, které jsou nebezpečné, buďte dětem dobrým příkladem, neriskujte! Učte ho, jak pomoci sobě i druhým, v případě drobných nehod či nečekaných událostí. Mělo by vědět, kam se má obrátit, koho zavolat. Starší děti znají spojení na tísňovou linku 112, ale měly by také vědět, kde je doma dezinfekce či náplast. Rodiče musí své děti poučit o nebezpečí při kontaktu s cizími lidmi, zvířaty a neznámými předměty.
          5. Finanční gramotnost
Znát skutečnou hodnotu peněz, to je jedna z nejdůležitějších životních dovedností, kterou musíme své dítě naučit. Děti potřebují vysvětlit koloběh peněz. Pochopit, jak se peníze vydělávají, jakým způsobem je ušetřit, proč musíme mít rezervu, jak hospodařit a nemít dluhy. Finanční gramotnost je jedna z nejsložitějších dovedností. Nejlépe se jí dítě naučí dobrým vedením svých rodičů, vysvětlováním principů a vlastní zkušeností, např. hospodařením s kapesným.
          6. Opravování věcí
Jestliže máte doma dítě, které hoří touhou poznat co je uvnitř televize, rádia, žehličky nebo telefonu, využijte jeho momentálního zápalu a zvědavosti. Zkuste společně odkrýt tajemství staré nefunkční žehličky nebo rádia. Můžete spolu dělat ,,kutilské“ práce, například vyměnit prasklou žárovku, vyčistit odpad ve sprše nebo opravit autíčko. Dítěti to do života přinese praktičnost, zručnost a samostatnost.
          7. Pečování o věci
To je dovednost, kterou si musí osvojit jak holčičky, tak kluci. Dnes je běžné, že vše obstarává maminka, babička nebo chůva. Často od našich ušpiněných dětí slyšíme: ,,To nic, to vypere pračka.“ Jistě, roztříděné prádlo do ní samo naskáče, spolu s práškem na praní, po vyprání se samo usuší, vyžehlí a druhý den je složené do komínku ve skříni.  Špinavé boty jsou do rána čisté a hračky leží na svém místě. Zázrak! Pokud dítě nezažije, kolik práce za tímto zázrakem je, považuje vše za samozřejmost. Učte děti o věci pečovat. Naučí se znát hodnotu práce, budou si vás víc vážit a časem se neoblíbené činnosti stanou rutinou. Získané návyky v dospělosti ocení nejen ony samy, ale i jejich partneři.
         8. Sebeobranné dovednosti
Neznám moc rodičů, kteří by se nestrachovali o své dítě. Jenže, kdo z nás může být se svým dítětem stále 24 hodin denně a chránit ho před nepříjemnými životními událostmi? Málokdo. Proč jej tedy nepřihlásit na kurz sebeobrany? Tyto lekce, nejen že umožní dítěti odvrátit případný útok, ale také mu pomůžou v jeho fyzickém a psychickém rozvoji. Posílí sebedůvěru, koncentraci pozornosti a naučí sebereflexi.
        9. Plánování času
Už od školky bychom měli dítě učit plánovat čas. Ukázat mu, kdy je během dne prostor pro různé činnosti (hru, na domácí a školní povinnosti, procházku, jídlo, spánek. Pokud se dítě raději baví a své povinnosti odkládá na ,,někdy jindy“, musí na vlastní kůži poznat, že takový přístup mu do budoucna přinese potíže.
      10. Rodina plná zábavy
,,Hravé rodičovství“ je jedním z nejlepších způsobů, jak děti připravovat na budoucí vztahy. Hrajte hry, vyprávějte si vtipy, dělejte blbiny, improvizujte, vyprávějte příběhy, čtěte si. Projevujte zájem o to, co je pro děti důležité. Čím víc je bude čas a blízkost rodiny těšit, tím víc si budou cenit vztahů a toužit po pozitivních a zdravých vztahových zkušenostech i v budoucnosti.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account