Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel, byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky.
Prof. Dr. Tomáš Garrigue Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Od 15 let se živil sám jako domácí učitel dětí bohatých rodičů. Po maturitě začal studovat filosofickou fakultu. Po doktorátu se vydal na cestu po Itálii a rok strávil na univerzitě v Lipsku. Tam se Masaryk seznámil s Charlottou Garrigue, dcerou newyorského podnikatele a 10. srpna 1877 byli zasnoubeni. Masaryk chtěl ale před sňatkem získat docenturu z filozofie na vídeňské univerzitě, což sňatek, narychlo uspořádaný rodinou Charlotty v New Yorku 15. března 1878, pozdrželo. Jeho náhlost zase naopak pozdržela docenturu.
Ve Vídni tedy Masaryk živil rodinu a sebe suplováním na střední škole, přednáškami a „kondicemi“, vypůjčoval si také od přátel. Habilitoval v březnu 1879 prací Der Selbstmord als soziale Massenerscheinung der Gegenwart (Sebevražda jako masový sociální jev současnosti) a začal bezplatně přednášet na univerzitě jako soukromý docent.
T. G. Masaryk byl pedagog, politik a filozof. V roce 1918 se stal prvním československým prezidentem. Jeho osoba bývá spojována většinou pouze s obdobím první republiky, ačkoli značnou část svého díla vykonal již před ní, zvláště pokud jde o filozofickou realizaci jeho díla knižně, literární časopiseckou činnost a vynikající aktivitu v jeho třech poslaneckých obdobích ve vídeňské říšské radě.
Masaryk byl označen za „Prezidenta Osvoboditele“ (oficiální titul zákonem č. 232/1935 Sb. z. a n., z 21. prosince 1935). Ještě za jeho života a prezidentování, k jeho osmdesátým narozeninám 7. 3. 1930, se národní shromáždění usneslo na zákoně „Masaryk se zasloužil o stát“ (Lex Masaryk). Když „Tatíček Masaryk“ 14. září 1937 po zánětu plic zemřel, zemřel pro jeho obdivovatele symbol morální velikosti a velké autority.
O tom, jak byl Masaryk svými současníky vnímán svědčí i to, že se říkalo: „dokud bude žít Masaryk, Hitler nezačne válku“.
V českém prostředí, mnohdy ještě provinčním a politicky určovaném ambicemi českého nacionalismu, zatlačujícího upřímné vlastenectví, si vytvořil mnoho odpůrců. Jak svým otevřeným, rovnostářským přístupem ke studentům a přísně věcně vědeckým přístupem k vykládanému tématu, tak u konzervativních katolíků a představitelů katolické církve zase svými názory na ni.
Masaryk byl hluboce věřící člověk, ale hledající pravdu i v náboženství. A tak uvítal i vznik Volné myšlenky, kterou vnímal především jako antiklerikální hnutí, které by mohlo přispět k podpoře nového, pravdivějšího a upřímnějšího náboženství.
Za první světové války Masaryk opustil svůj původní názor že by Rakousko-Uhersko bylo možné reformovat do moderního svazku autonomních zemí. Vzhledem k aroganci stále ještě absolutistické moci – zaujal stanovisko nezávislosti národů a národa českého a jeho vystoupení ze svazku Rakouska-Uherska.
V květnu 1927 je zvolen prezidentem republiky potřetí a pezidentem byl zvolen i 24. května 1934, počtvrté a naposledy i přes špatný zdravotní stav. 14. prosince 1935 abdikoval ze zdravotních důvodů a pobýval na zámku v Lánech. Jeho poslední vystoupení bylo 4. července 1937 za Zborovských oslav na velkém Masarykově státním stadionu na Strahově, který za jásotu a dojetí statisíců několikrát objel v otevřeném automobilu, naposledy jim zamával šátkem v levé ruce a tak se rozloučil se svými Pražany, mezi nimiž i jako prezident chodil pěšky, i přítomnými legionáři, kteří v něm viděli svého nejvyššího velitele-„tatíčka“. O nadšené atmosféře tohoto dne svědčí i Nezvalova báseň „4. červenec“. Zemřel 14. září 1937 v Lánech.
Tomáš Garrigue Masaryk – 171 let od narození
-
Brucelóza
DenisaNovotna||Vypiš se z toho
Tak jsem teda znechucena že to musím napsat i sem! Dočetli ste se o té nemoci co sem byla...
-
10. 9. 2020 – kdo má dnes narozeniny?
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
65. let má dneska český herec, dabér, režisér, scenárista a dramaturg Ondřej Pavelka. Po absolvování gymnázia byl přijat na DAMU, tu v roce 1978 úspěšně...
-
svátek slaví – 31. říjen – Štěpánka
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
Ženské křestní jméno Štěpánka má řecký původ, stejně tak i další varianty jména Štěpánka, Štefa, Štefánie či Stefanie. Vzniklo...
-
Zaniklé obce Karlovarska
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
Hrzín (Grün) Dnes již zcela zaniklá ves Hrzín, německy Grün, ležela na levém břehu Martinovského potoka v nadmořské výšce...
-
Recenze knihy – Pekárna v Brooklynu
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
Romantická, odlehčená knížka mezi těmi mými drsnými příběhy, se jmenuje Pekárna v Brooklynu a napsala ji Julie Caplinová. Sophii,...
-
Konec zásob
DenisaMajáková||Vypiš se z toho
V drogériích je vždy něco zajímavého, hlavně teď, když nikde jinde nic není. Takový výlet do drogérie může být...
-
19. 12. 2020 – kdo má dnes narozeniny?
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
Dnes máme mnoho oslavenců a jdeme na ně *heart* : 19. prosince 1919 se narodil český herec a divadelní...
-
17. červenec – Světový den emoji
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
Psanému textu ve zprávách nebo na sociálních sítích mohou chybět emoce. V běžné komunikaci bývají vyjádřeny přes neverbální komunikaci –...