Mužské křestní jméno Blahoslav je původem z latiny. Typicky slovanské jméno vzniklo pravděpodobně z latinského jména Benedictus, které znamená „požehnaný“ či „blahoslavený“. Kořeny slova přitom sahají až do hebrejštiny. Blahoslav se tedy skutečně vykládá jako „blahoslavený“ nebo „šťastně slavený“ ve významu „požehnaný od Boha“. Jméno Blahoslav bývá spojováno také s řeckými jmény Makarios nebo Makar stejného významu.
Kdo by nechtěl být požehnaný od Boha? Svým jménem je požehnaný právě Blahoslav. Archaické jméno má svůj doslova blahoslavený původ a jistě stojí za pozornost.
Blahoslav je staročeským mužským jménem, které má i latinskou podobu Benedikt. Ženským protějškem jména je Blahoslava. Domáckými podobami jména jsou Bláha, Blažek, Blahoš, Slávek, Sláva apod. Jméno se v češtině vyskytuje jako křestní jméno i příjmení.
V České republice bychom v současnosti našli něco málo přes pět set uživatelů tohoto jména.
Mezi významné nositele jména patřil například český literární historik Blahoslav Dokoupil nebo český filosof a teolog Jan Blahoslav Kozák. Jako příjmení jméno nosil i Jan Blahoslav, biskup Jednoty bratrské, teolog a spisovatel 16. století. Za zmínku stojí jistě i válečný hrdina, účastník zahraničního odboje v letech 1938-1945 Blahoslav Zavadil, či významný slovenský překladatel Blahoslav Hečko. Ze žijících Blahoslavů bych mohla upozornit například na novináře Blahoslava Hrušku.