Věřím, že není toho, kdo by zavítal do Štramberku a neochutnal či nevezl domu z výletu jako pozornost Štramberské uši.
Jedná se o pekařský výrobek velmi jemné chuti, která je mírně zvýrazněna použitým kořením, které dodává výrobku specifickou, k ničemu jinému nepřirovnatelnou příchuť.
Nejedná se o tradiční perníkové těsto, neobsahuje kypřící prášek do perníku. Kvalita a vlastnosti Štramberských uší jsou dány použitím vysoce kvalitní mouky i dalších surovin, postupem při zpracování použitých surovin a dalším zpracováním po upečení.
Vzhled výrobku je velmi jednoduchý, jedná se o upečený, tenký, kruhový 9,5 až 12 cm v průměru a 2 až 3 mm silný základní tvar, následně stočený do kornoutu, připomínající zjednodušený tvar lidského ucha.
Hotový výrobek umožňuje různou úpravu a různý způsob prodeje.
Kromě konzumace samostatného výrobku lze Štramberské uši plnit různými krémy nebo šlehačkou s ovocem, pařížskou šlehačkou apod.
Pověst praví, že roku 1241 vtrhli na Moravu Tataři. Obyvatelé z celého okolí utekli na památný vrch Kotouč, kde se Tatarům bránili. V noci se strhla obrovská průtrž mračen a zaplavila až po okraj rybníky nad tatarským ležením. Toho využili obránci vrchu Kotouč. Slezli po skalnaté stráni a prokopali hráze rybníků a tatarské ležení zaplavili.
Ráno prohlíželi prázdný tábor a našli v něm kožené měchy a v nich lidské naložené uši, které Tataři uřezávali křesťanům, aby svému chánovi dokázali, kolik jich zabili.
Od té doby se v den Nanebevstoupení Páně koná ve Štramberku pouť a na počest vítězství zdejších obyvatel se pečou již proslavené „Štramberské uši“.