Jako další zástupce se zvláštní schopnosti očí jsem vybrala chameleony.
Chameleon patří do starobylé skupiny ještěrů z třetihor Východní Afriky. Je tedy asi 60 milionů let starý. Žije v korunách listnatých stromů a dolů slézá jen při páření, kdy buduje na zemi hnízdo pro svá vejce. Živí se převážně hmyzem, který lapá neskutečně mrštným jazýčkem. Ten svou délkou odpovídá délce jeho trupu i ocasu dohromady.
Chameleoni představují nejpopulárnější zástupce plazího světa. Pověstná je jejich schopnost měnit barvu kůže podle nálady, stejně pozoruhodné jsou však také jejich orgány zraku. Víčka chameleonů jsou srostlá a fixovaná, takže k zorničce na oční bulvě propouští jen menší objem světla. Přesto chameleoni vidí velmi dobře a navíc dokážou pohybovat jedním okem zcela nezávisle na druhém. Tato mimořádná dispozice jim umožňuje zároveň pátrat v okolí po kořisti i pozorovat, zda se z jiného směru neblíží nebezpečí.
Když chameleon objeví potenciální hmyzí kořist, zaměří rychle obě oči stejným směrem a najednou tak dosáhne stejného efektu, jakým disponují naše oči – stereoskopického