Doposud se svátek neslyšících připomínal vždy 23. září, od letošního roku tu máme novinku a to týdenní blok, nazývající se Mezinárodní týden neslyšících (IWDP – International Week of Deaf People).
Svátek neslyšících je iniciativou Světové federace neslyšících. Proč tento svátek vznikl? Jako oslava komunity neslyšících a všeho, co je s ní spojené. V rámci mezinárodního týdne neslyšících se konají různorodé kampaně, přednášky, debaty, pochody a jakékoliv další podobné sociální akce, které mají za cíl prohloubit osvětu v problematice sluchového postižení, sjednotit lidi a zasvětit je do světa neslyšících, protože lidská práva neslyšících v naší moderní společnosti stále nejsou optimální.
V ČR je zhruba 0,5 milionu sluchově postižených. Z nich naprosto rozhodující část tvoří starší lidé, jejichž sluch se zhoršil s věkem.
Prakticky neslyšících osob (nad 70 dB), jejichž vada sluchu trvá od narození nebo vznikla před započetím nebo v průběhu školní docházky, je v ČR asi 7600, tj. asi 0,76 promile populace. Tito lidé jsou většinou uživateli českého znakového jazyka. Celkový počet takto neslyšících je však mnohem větší, protože ke ztrátě sluchu dochází s postupem věku.
V České republice je zhruba 15 000 sluchově postižených, kteří se s vadou sluchu narodili, nebo jejichž vada vznikla v dětství. To je asi 1,5 promile populace.
V České republice je asi 3 900 osob s praktickou hluchotou (tj. se ztrátami sluchu většími než 70 dB) a asi 3 700 osob s úplnou hluchotou (tj. se ztrátami sluchu většími než 90 dB), která trvá od narození nebo vznikla před započetím nebo v průběhu školní docházky.
Prakticky a úplně hluchých osob, jejichž vada sluchu trvá od narození nebo vznikla před započetím nebo v průběhu školní docházky, je v České republice asi 7 600, tj. asi 0,76 promile populace. Celkový počet prakticky a úplně hluchých však bude mnohem větší, protože zcela ohluchnout je možné i ve vyšším věku.
V České republice je asi 7 300 uživatelů znakového jazyka.