Hudba a neurologický vývoj: Jak stimulovat miminko v děloze

Proč zpívat, když můžeme svému nenarozenému miminku do bříška pouštět hudbu přes sluchátka anebo, ještě progresivněji, přes tampón! Cože? Že vám to nedává smysl? Mně také ne, ale pravdou zůstává, že na světě je nový vynález, přístroj zvaný Babypod – malý reproduktor, který si můžete do svého těla zavést stejně jako menstruační tampon a pustit svému dítěti třeba Ódu na radost – sice možná ne stereo, ale přímo in utero.

Věda nám přináší mnohá překvapení. Nedávno přišli vědci z barcelonského institutu Marquéz s převratným zjištěním, že lidský plod má vyvinutý sluch už od 16. týdne svého života. Miminko tedy slyší váš hlas a okolní zvuky už velmi brzy a jeho mozek na ně reaguje. Španělští vědci dokonce tvrdí, že miminka, která byla v bříšku vystavena reprodukované hudbě, si „zpívala“, resp. pohybovala ústy ve snaze vokalizovat, a že je tedy možné trénovat u nich schopnost komunikace a rozvoj jazyka už takhle brzy. Hudba i život jsou zkrátka zázraky….

Netrvalo dlouho a objev si našel zajímavé aplikace v praxi. Jednak je nyní možné mnohem dřív určit, zda dítě nemá nějakou vrozenou vadu sluchu. Ale především – přístroj, který vědci vyvinuli speciálně pro účely výzkumu, se už s úspěchem dostává na trh. Říká se mu Babypoda můžete si ho koupit za necelých 150 EUR.

O co jde? Babypod sestává z malého kulatého reproduktoru, který si těhotná žena zavede do vagíny, připojí ho k přehrávači – např. chytrému telefonu – a může miminku v děloze pustit své oblíbené sklady, ať už Vivaldiho nebo Rammstein. Součástí balení jsou také sluchátka pro maminku, aby mohla s dítkem hudbu sdílet. Výrobce tvrdí, že zařízení je zcela bezpečné- vyrobené ze silikonu a snadno udržovatelné, vydává zvuk o maximální intenzitě 54 decibelů,takže nemůže nijak poškodit plod a všechna miminka, která ho během výzkumu poslouchala, se narodila se sluchem v pořádku.

Zároveň potenciální zákazníky přesvědčuje, že Babypod je skvělý, protože hudba stimuluje mozkové struktury a zlepšuje neurologický rozvoj malého človíčka. Ba co víc, že hudba stimuluje rozvoj komunikace a jazyka a že s Babypodem může dítě začít vokalizovat ještě v bříšku…. Nevím, ale trochu bych se bála, že „bejby“ zvyklé na Babypod bude své matce „kecat“ už do porodu:)
Nechci tu nijak zpochybňovat výsledky výzkumu a poznatky renomovaných vědců. O tom, že hudba pozitivně ovlivňuje kognitivní a neurologický vývoj dítěte a jeho schopnost naučit se jazyk, není pochyb a důkazy o tom přinesly i mnohé jiné výzkumy. Troufám si ale tvrdit, že nejlepší zdroj hudby a pocitů, které hudba přináší, pro malé miminko, je mámin vlastní hlas a že nejlepší reproduktor je mámino vlastní tělo.

Pokud svému nenarozenému dítěti pravidelně zpíváte, objímáte ho vlastně ještě v bříšku – svým hlasem, do kterého vkládáte všechny emoce spojené s tím, že čekáte nový život. A vaše miminko vás slyší i bez tamponového reproduktoru. Váš hlas přece vychází z vašeho nitra a ve vašem nitru zrovna také „bydlí“ malý človíček. Vznáší se v plodové vodě a ta – protože je „vodivá“ – donese ozvěnu vašeho hlasu správně a spolehlivě až k malým ouškům. A nezáleží na tom, zda zpíváte čistě, perfektně nebo „falešně“. Záleží na pocitu, který přes svůj hlas svému miminku do bříška posíláte. A ten vám žádný, byť hypermoderní, přehrávač hudby nenahradí.

Můj názor tedy je – zpívejte svému miminku, sdílejte s ním veselé písničky, smutné písničky, vlastní písničky nebo ukolébavky ještě, když je v bříšku. Docílíte stejného efektu jako byste používaly Baby-pod a ušetříte 150 Eur. Navíc ale ještě podpoříte své zdraví a hlavně přirozené pouto, které mezi vámi a dítětem vzniká. Takže jediné, s čím v projektu Babypod souhlasím, je jejich marketingový slogan – hudba JE život. Zpívejte si!


Přijďte vyzkoušet účinky zpěvu a hudby v těhotenství a trochu jinou přípravu na porod na naše workshopy Zpívání pro pupíky. Nemusíte umět zpívat ani mít hudební sluch. Stačí jen chuť otevřít se hudbě a soustředit se jen na sebe a své miminko.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account