Pozoruhodnými sluchovými dispozicemi vládnou také největší suchozemští živočichové, sloni. Kdo by to do nich řekl?  Chobotnatci dokáží vnímat zvukové frekvence dvacetkrát nižší, než jaké ještě slyší člověk a k tomuto účelu jsou vybaveni speciálními receptory nízkofrekvenčních vibrací na chobotu a nohách. 

Tyto fantastické dovednosti jim umožňují zamířit vždy jako první směrem k blížícím se bouřím a komunikovat zvuky o nízkém kmitočtu na dálku až šesti kilometrů. Tato schopnost je pro ně důležitá i kvůli omezeným možnostem reprodukce.

Slonice se totiž v rozmezí 2–4 let mohou pářit pouze několik dní. Během krátké doby tak potřebují na svoji mimořádnou dispozici upozornit samce v co nejširším okruhu.

Sloní sluch je nejcitlivější při frekvencích kolem 1 kHz. Samotné uši však mají spíše funkci termoregulační. Zejména afričtí sloni, kteří žijí ve velmi horkém klimatu, se potřebují zbavovat přebytečného tělesného tepla. Máváním uší, které jsou protkány drobnými cévami, uvolní do okolí velké množství tepla.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account