Cykas japonský – patří k nejpůvodnějším rostlinám na světě. Poprvé se cykasy objevili před 250 mil. lety. Jsou dlouhověké, délka života cykasů rostoucích na japonských zahradách se odhaduje na 1100 let.
Cykas japonský (lat. Cycas revoluta) -je rostlina z čeledi cykasovitých (lat. Cycadaceae). Je nejvhodnějším cykasem pro pěstování v domácnostech, je také nejoblíbenějším. Rostlina roste velmi pomalu a je dekorativní. Často bývá označován za živoucí fosílii. Cykas je dlouhověkou rostlinou, v přírodě se vyskytoval již před 250-ti miliony lety. Nyní je tento druh zařazen v Červené knize ohrožených druhů, a obchod s jeho semeny je kontrolován a spadá pod ochranu mezinárodní úmluvy CITIES. Tyto rostliny jsou dlouhověké. V japonských zahradách jsou rostliny až 1100 let staré. Některé propočty ukazují až rostliny staré 2000 let. Nelze u nich věk jednoduše zjistit jako u stromů z letokruhů, u cykasů se věk odhaduje podle průměrné rychlosti růstu a z počtu jizev po listech.
Cykas japonský je dvoudomá rostlina, která ve vyšším věku připomíná vzhledově palmu. Kmen dosahuje 3-8 m výšky. Přirůstá však velmi pomalu, cca. 3 cm ročně. Průměr kmenu dorůstá do šířky 45-95 cm. U starších rostlin se může kmen i větvit. Listy jsou na vrcholu kmene a jsou dlouhé 50-180 cm a skládají se z 100-240 lístků (které jsou 8-18 cm dlouhé a 4-7 mm široké). Tyto lístky jsou kožovité, tuhé, temně zelené, lehce podvinuté a v mládí bývají pokryty oranžovou plstí.
Květenství u cykasů je samčí a samičí. Samčí šištice mají spirálovitě uspořádané šupiny, pod kterými se tvoří pyl a samičí rostliny mají cca. 20 cm megasprofyly, které jsou pokryté hustým hnědým plstnatým oděním a v dolní části nesou 2-3 páry vajíček. Semena Cykase japonského jsou vejčitá a mají oranžovo-červené osemení.
 
PĚSTOVÁNÍ CYKASŮ

Cykas japonský – ve volné přírode roste na svazích s vápencovým podkladem, na slunných stanovištích. Ve volné přírodě se může vyskytnout i v lesních porostech, vždy však na vápencovém podkladu. Vyžaduje dobře propustnou půdu a špatně snáší přemokření. Cykasům vyhovuje subtropické počasí – letní teploty 26-33°C a v zimě teploty od 7-20°C. Obdobných teplot můžeme dosáhnout při pěstování doma na parapetu nad topením. Cykasy odolávají mrazu do -10°C. Odolává kmen, listy mrazem opadají.
Pěstování Cykasu japonského není náročné. Je však třeba najít klíč k tomu, aby rostlina byla u vás v domácnosti spokojená.
Semena Cykasu, které si zakoupíte, mají barevnou – oranžovočervenou slupku. Tu je nutné zcela očistit, protože chrání semeno až do jejího rozpadu. Dřevnaté semeno Cykasů je tedy vhodné namočit na 1-2 dny do vlažné vody. Do vody ho namáčejte až tehdy, když víte, že budete Cykas vysévat. Není nutné slupu rozrušovat více dní předem. Jakmile semeno nasákne vodu, vložte ho do připraveného substrátu. Nejvhodnějí je keramzit nebo kokosová vlákna. Substrát – keramzit je vhodné předem nahřát v mikrovlnné troubě a udržovat v něm teplo. Do substrátu můžete přimíchat přípravek proti plesnivění semen. Semeno nevkládejte do substrátu celé, ale max. do jeho poloviny. Substrát udržujte teplý a vlhký. Ke klíčení můžete použít např. miniskleník, nebo semeno nadkrýt sklenicí, nebo stříškou ustřiženou z PET lahve. Semínku je třeba také přiměřeně větrat, aby nezplesnivělo. Příhodná teplota pro klíčení je kolem 30-ti °C.
Cykasy klíčí několik týdnů až 6 měsíců. Semena klíčí podélným puknutím semene. Jakmile vyraší první lístek, dopřejte rostlince dostatek světla. První lístek se obvykle objevuje až po povyrostení hlavního kořene, buďte proto trpěliví. Semena při klíčení opatrně kontrolujte, aby neuhnívala
 
Cykas potřebuje:

    Vyšší květináč, protože má mohutný a hluboký hlavní kořen. Hlínu nedávejte úplně k okraji, aby zbylo místo na povrchové, korálovité kořeny.
    Prodyšný a propustný substrát, který rychle odvede vodu a přitom půda zůstane vlhká. Substrát lze smíchat s kaménky, perlitem, pemzou nebo jiným hrubým materiálem. Lze také použít substrát pro palmy nebo kaktusy. Kořenům nevyhovuje vlhké prostředí, může způsobit jejich zahnívání.
    Zálivka – nemusí být nikterak pravidelná. Úplné vyschnutí půdy po běžné týdenní dovolené rostlinám neuškodí, pokud se tedy nejedná o úplně mladé exempláře. Rostliny velmi dobře snášejí zanedbávání a nezalévání. Hodí se tedy i pro časově zaneprázdněné a pěstitele, kterým nevyroste ani lístek. Cykas s vámi určitě vydrží bydlet co nejdéle, jen tak ho nezdoláte.
    Dostatek světla a tepla, pokud je toto zachováno, rostliny jednou za rok vytvoří vrh listů, které rostou ze středu rostliny a odvíjejí lístky podobně jako kapradiny. Je tedy vhodné cykas již v březnu umístit na teplé a světlé stanoviště a vydatněji zalít. Teplé stanoviště by mělo být zajištěno i v noci. V ČR se velmi težce zajištuje konstatní teplota také v noci, zvláště pokud máte Cykas umístně na venkovním stanovišti. Proto je vhodné rostlinu umístit na parapet nad topení.

Cykasům škodí:

    Přílišná péče, přelévaní, přehnojování a výživná půda.
    Chladné prostředí – cykasy přestanou tvořit listy.
    Nedostatek světla – rostlina vytváří dlouhé listy, které zasychají a nevypadají esteticky.
    Teplo by nemělo být dopřáváno rostlině již od ledna, kdy je v bytech topná sezóna v plném proudu, rostlina by tak mohla předčasně nasadit listy a ty by z nedostatku denního světla mohli zakrnět.

 
Semena Cykasu jsou jedlá. Z kmene se vyrábí ságo. Ságo je škrobovitý prášek. Ságo je základem jídla v nížinách Nové Guinei,kde se konzumuje v podobě placky s rybou.
Cykasy se pěstují v mnoha oblastech světa. Pochází z jižního Japonska. Původním působištěm cykasů je ostrov Kjúšú a souostroví Rjúkjú. Vyskytuje se také v Číně, v provincii Fujian. Velkým vývozcem řízků Cykasů je Holansko.
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account