Kdo je v 80. letech neměl, jako by nebyl. Řeč je o pestrobarevných céčkách, původně plastových dílcích, které měly sloužit jako módní doplněk. Zatímco dospělým se tento nápad nezamlouval a plastové háčky ve tvaru C pomalu směřovaly na skládku, barevných dílků si všimly děti a začaly je sbírat.
V 80. letech se plastové výlisky ve tvaru C začaly vyrábět v Jablonci nad Nisou jako ozdoby pro děvčata (pásky k minisukni) či jako závěsy do dveří a oken. Nápad se ale neujal a před jabloneckou lisovnou ležely haldy céček bez využití. Nežádoucího zboží si všimly děti a začaly si z něj dělat „hada“, náramky a hrát o ně čáru. O céčka začal být takový zájem, že poptávka mnohonásobně převyšovala nabídku. Céčka byla najednou nedostatkovým zbožím a kdo je sehnal, mohl je výhodně vyměnit „pod pultem“ za tuzexové zboží, ale i přízeň úředníků, kteří byli za úplatek o poznání vstřícnější. Dospělí je sháněli svým dětem a děti je pak mezi sebou vyměňovali nebo o ně hráli čáru. Největší „hodnotu“ měla průhledná céčka s bublinkami anebo svítící céčka.
 
Časem došlo k rozšíření sortimentu – původní tvar céček byl výrobními družstvy rozšířen na háčka, áčka, eska nebo paragrafy. Postupně vznikaly čím dál více lákavější barvy, zavedena byla i zlatá nebo stříbrná céčka. Sběratelské šílenství zachvátilo celou jednu generaci a mnozí z nás je dosud mají někde ukryté jako vzpomínku na dětská léta.

Jejich výroba dokonce pokračuje i dnes, navíc se céčka stala součástí stálé expozice Národního muzea v oddělení novodobých českých dějin.
 
Poslední výrobna céček je u Hradce Králové
Zřejmě posledním výrobcem céček u nás je Rudolf Chmela z Hradce Králové, který je vyrábí nepřetržitě od roku 1979. Z kilogramu plastové drti se vyrobí 4 000 céček. V osmdesátých letech zde lisovali až z 20 kilogramů plastu denně. Dnes stejné množství vyrobí za měsíc, ale i tak je vidět, že zájem o céčka stále trvá.

Surovinu dováží pan Rudolf Chmela z Číny. Před lisováním ji obarví, denní různobarevnou produkci pak nasype do vany a pořádně promíchá, aby vytvořil směs barev i tvarů. Jeho žena pak hotová céčka plní do sáčků. Céčka ze zahradní dílničky putují mimo naší vlast i do vzdálených zemí, jako je Velká Británie nebo USA.

 
————————————————————————————————————————–
V těch letech jsem pracovala v DZ a zrovna se tan řešilo co s céčkama, kterých tam bylo několik palet. Žádný obchod o ně neměl zájem. A najednou přišla objednávka, za ní další a už se z toho stávalo najednou nedostatkové zboží. A začal fenomén céček na mnoho let.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account