Světový den boje proti infekčním žloutenkám se každoročně koná 28. července. Zaměřuje se na pacienty, kteří s touto nemocí musejí žít. Zároveň přináší jedinečnou možnost, jak zvýšit povědomí lidí o virových hepatitidách a udělat tak další krok kupředu v prevenci, diagnostice a léčbě.

Světový den boje proti žloutence si každoročně připomínáme již od roku 2010. Tento den ustanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) na počest narození amerického lékaře, vědce, nositele Nobelovy ceny za medicínu, profesora Barucha Samuela Blumberga za objev viru hepatitidy B a za jeho podíl na výzkumu vakcíny proti této nemoci.

Rozlišujeme celkem 5 hlavních typů viru žloutenky. Jsou označeny písmeny A, B, C, D a E. V současnosti jsou známy už i žloutenky typu F a G.

Účinnou prevencí proti žloutence typu A, B je očkování. V České republice na očkování přispívá finanční částkou většina zdravotních pojišťoven. Provádí se v očkovacích centrech, v ambulancích praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost. Další možností je očkování na infekčních odděleních nemocnice.

 

Preventivním opatřením proti onemocnění žloutenkou typu A, E je dodržování osobní hygieny, časté mytí rukou správnou technikou, konzumace potravin a vody s ověřených, důvěryhodných zdrojů a omývání potravin.

Prevencí proti onemocnění žloutenkou typu B, C je především vyvarovat se rizikovému chování např. nesdílet zubní kartáček, holicí strojek, nůžky na nehty. Tetování, piercing a pedikúru provádět v profesionálních salónech.

Samozřejmostí je přijetí režimových opatření a jaterní diety, kterou je nutno dodržovat několik měsíců po prodělaném onemocnění jater.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account