Každý rok si 24. března připomínáme Světový den tuberkulózy, abychom zvýšili povědomí veřejnosti o jejích ničivých zdravotních, sociálních a ekonomických důsledcích, a zintenzívnili úsilí o ukončení globální epidemie. Bacil způsobující tuberkulózu, Mycobacterium tuberculosis, objevil a posléze v Berlíně 24. března 1882 popsal ve svém sdělení „O tuberkulóze“ Robert Koch (1843 – 1910).

Věděli jste, že tuberkulóza je onemocnění staré jako lidstvo samo? Charakteristické nálezy na kostech lidí se našly už v mladší době kamenné. Toto vážné infekční zánětlivé onemocnění nejčastěji postihuje plíce, ale existují i mimoplicní formy: TBC kůže, uzlin, kostí, kloubů, může postihnout prakticky všechny orgány. Po té, co bakteriologie prokázala možnost šíření nákazy vzduchem, se objevily kampaně zaměřené proti plivání na ulici a veřejných místech. A teprve relativně nedávno se stala vyléčitelnou. Dnes především postihuje sociálně slabší skupiny obyvatel, nebo chronicky nemocné. Neléčená tuberkulóza však stále může skončit až smrtí. Prodělá-li člověk tuberkulózu, neznamená to však, že bude vůči ní do budoucna imunní.

Velký zájem o očkování proti tuberkulóze se objevil krátce po skončení druhé světové války, v souvislosti se zhoršenými životními podmínkami, podvýživou, přesuny obyvatelstva a zhoršenou osobní i komunální hygienou a nebezpečím masového šíření tohoto onemocnění.  Poválečnou očkovací kampaň organizovala nověvzniklá Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s dalšími institucemi. V období od 1. 7. 1948 až do 1. 7. 1951 bylo tuberkulínovým testem vyšetřeno téměř 30 milionů osob a následně téměř 14 milionů bylo očkováno.

Celosvětově přijatým základem očkovací strategie se stalo očkování novorozenců. V Československu a následně České republice bylo od roku 1950 očkování proti tuberkulóze zařazeno mezi pravidelná očkování a podrobovaly se mu děti od 4. dne po narození. Povinnost podrobit se očkování zahrnovala také povinnost podrobit se ve stanovené lhůtě po očkování (do roku 1959 v období dosažení šestého, desátého, patnáctého, devatenáctého, dvacátého pátého a třicátého roku života) kontrolnímu vyšetření -snímkování doplněné tuberkulínovým testem a případným přeočkováním.  Od roku 1991 ve 14 letech a po roce 2000 v 11. – 12. roce byly děti vyšetřeny pomocí tuberkulínového testu a dle výsledku přeočkovány. V rámci pravidelných preventivních kontrol v přesně vymezených profesích se toto vyšetření provádělo v intervalu 2 let.

Od roku 2010 je pravidelné očkování proti tuberkulóze zastaveno.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account