Dne 4. prosince 2000 vyhlásilo Valné shromáždění OSN 18. prosinec za Mezinárodní den migrantů v reakci na rostoucí počet migrantů ve světě. Datum bylo zvoleno proto, že v ten den byla v roce 1990 v OSN přijata Mezinárodní úmluva o ochraně práv všech migrujících pracovníků a členů jejich rodin.

Důvody migrace jsou různé, hledání azylu kvůli válečným konfliktům, násilí a pronásledování v domovské zemi a také ekonomické důvody.

Zdraví uprchlíků a migrantů je důležité Právo na zdraví je základním lidským právem. Přístup ke kvalitním zdravotním službám je nejlepší cestou jak zachránit životy a snížit náklady na léčbu onemocnění, stejně tak jako chránit zdraví domácích obyvatel.

Počet migrantů je často nadhodnocován V současnosti je procento migrantů poměrně stabilní a je kolem 3% světové populace, rozvojové země jsou hostitelské pro 85 % uprchlíků. Migranti za prací tvořili v roce 2015 největší podíl všech migrantů, přibližně 12% všech pracovníků v evropském regionu byli v roce 2015 migranti.

Česká republika má k přijímání migrantů poměrně jasný, negativní postoj a stává se pro uprchlíky spíše transportní zemí.  Deset států EU – Francie, Německo, Lucembursko, Bulharsko, Belgie, Finsko, Portugalsko, Chorvatsko, Irsko, Litva – a také Švýcarsko se rozhodly, že utvoří koalici států ochotných přijmout děti bez doprovodu z uprchlických táborů na řeckých ostrovech. Ovšem situace kolem covidu v letošním roce celou situaci ohledně migrantů ještě více zkomplikovala.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account