Antonie Nedošinská (někdy bývá nesprávně uváděna jako Antonie Nedošínská) se narodila jako Antonie Valečková 26. června 1885 v Praze jako jedna ze čtyř dětí dělníkovi Valečkovi, který zpíval v Hlaholu. Už od mládí se Nedošinská chtěla stát herečkou, ale její maminka z ní chtěla mít švadlenu. Vyučila se švadlenou a současně tajně navštěvovala dramatickou školu Karla Želenského. Načež v letech 1909 – 1919 prošla kočovnými soubory K. Faltyse, A. Sedláčka a R. Morávka. Po návratu do Prahy se stala herečkou Švandova divadla na Smíchově (1919 – 1928) a nakonec Národního divadla (1928 – 1940), z něho nedobrovolně odešla na odpočinek. Mimo jiné často hostovala ve Vinohradském divadle, v Intimním divadle, ve Východočeském divadle, v Plzni či v Dělnickém divadle na Kladně.
Nedošinská se stala skvělou a legendární realistickou herečkou různých rozšafných a hodných matek, tetiček, rázných manželek apod. I v malém prostoru skvěle dokázala vytvořit složité charaktery, třeba i několika gesty. Své hřejivě lidské role, které se staly u diváků nadmíru oblíbené, sehrávala zejména s prácí s tělem, mimikou a výslovností hlasu. Bohužel její herectví, kvůli nedocenění její osoby, nemohlo plně vyniknout.
Tu pravou slávu z ní udělal až zvukový film. Nejčastěji hrála různé maminky a tetičky ve snímcích nižší i vyšší úrovně. Dodnes je nerozlučně spjata s hercem Theodorem Pištěkem, se kterým nejčastěji vytvářela manželské páry (často se diváci omylem domnívali, že jsou manželé i ve skutečnosti)
Pouze výjimečně ji filmové umění dokázalo nabídnou velkou dramatickou a zápornou roli. Sehrála tak např. majitelku nevěstince v TONCE ŠIBENICI (1930) režiséra Karla Antona, poněmčenou Mastílkovou v Innemannově FIDLOVAČCE (1931), panovačnou majitelku domu Annu Faktorovou v Poláčkově DOMĚ NA PŘEDMĚSTÍ (1933) a starou vdovu Šustrovou ve Fričově dramatu U SNĚDENÉHO KRÁMU (1933), která zapříčiní se svou dcerou (Ela Poznerová) smrt kupce Žemly (František Smolík).
Naposledy se Antonie Nedošinská objevila před filmovými kamerami roku 1947, shodou okolností opět s Theodorem Pištěkem, v roličce hospodyně Máry v ČAPKOVÝCH POVÍDKÁCH Martina Friče.
Byla také častým hostem před rozhlasovým mikrofonem. V roce 1946 byla společně s Theodorem Pištěkem vyznamenána jako Průkopnice českého filmu. Po druhé světové válce se již výrazněji ve veřejném životě neexponovala. Antonie Nedošinská zemřela 17. července 1950 v Poděbradech, kam se jezdila léčit s nemocným srdcem, ve věku šedesáti pěti let.
17.7.1950 zemřela Antonie Nedošinská
-
itáty o psech, které vás inspirují i připomenou, že pes je nejlepším přítelem člověka
MarcelaKapounová||Vypiš se z toho
“Člověk je psí představa o tom, jak by měl vypadat Bůh.” “Chceš-li být jeden den šťasten, kup si víno...
-
RECENZE KNIHY – Teď, nebo nikdy
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
Další kniha od mého oblíbeného autora Harlana Cobena se jmenuje Teď, nebo nikdy. Sám hlavní hrdina knihy je...
-
31. srpen – VZPOMÍNÁME – Jaroslav Dudek
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
Turnovský rodák Jaroslav Dudek se narodil 17. ledna roku 1932. Byl vynikající český divadelní a televizní režisér, manžel herečky Jany...
-
Jablko nepadá daleko od stromu
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
bratři Kavanovi Martin je známý jako pošťák Ondra v pořadu Pošta pro tebe, ale znáte i jeho staršího bratra...
-
Povídka na sobotu – Jak se máš?
Alice Kodlová||Vypiš se z toho
Martina šla pomalu nákupním centrem, pozorovala výlohy a kolemjdoucí. Dělala to vždycky, když ji nic nenapadalo, říkala tomu hledání...
-
Těm, kteří odešli
Amanda||Vypiš se z toho
Odin – vikingský patron bojovníků, mudrců Těm, kteří odešli příliš brzy… Těm,...
-
Dnes slaví…
MarcelaKapounová||Vypiš se z toho
Martin Dejdar se narodil 11. 3. 1965 ve Vysokém Mýtě. Vystudoval pražské DAMU. Po studiích v roce 1987 nastoupil...
-
svátek slaví – 26. srpen – Luděk
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
Mužské křestní jméno Luděk může mít slovanský nebo německý původ. Slovanská verze výkladu nás zavádí ke jménům Ludomír či...