Jaroslava Tvrzníková
Jedna z hvězd českého filmu přelomu padesátých a šedesátých let Jaroslava Tvrzníková pochází z Prahy, kde se narodila na počátku druhé světové války. Od dětství měla široký okruh mimoškolních aktivit, na střední škole v jejích zájmech dominovala archeologie, kterou chtěla studovat. Mezitím ale přišly první filmové role – a to nijak malé, které nakonec jejím krokům daly zcela jiný směr. Ještě na základní škole se objevila v dětském filmu MŮJ PŘÍTEL FABIÁN (1953). V šestnácti letech jí byla svěřena hlavní role osiřelé dívky Bláži v dodnes známém filmu ROBINSONKA (1956). Dnes se tento příběh může zdát zastaralý, v polovině padesátých let ale znamenal oživující odklon od základní tvůrčí koncepce československé kinematografie. O rok později pak ztvárnila menší role v dodnes ceněných filmech ROČNÍK 21 (1957) a ŠTĚŇATA (1957), které opět vybočovaly z tehdejší filmografie. První ze jmenovaných filmů režíroval Václav Gajer, který pak Tvrzníkovou vyzval ke spolupráci ještě několikrát.
Zlomem v profesní kariéře i osobním životě Jaroslavy Tvrzníkové byl rok 1981, kdy s celou rodinou emigrovala do Rakouska, od roku 1983 pak žili v Německu. V Mnichově navázala později pracovní kontakty s rozhlasovou stanicí Svobodná Evropa, překvapivě se prosadila i jako herečka v divadle, herectví také vyučovala a vedla divadelní společnost Franz Werfel Theater. Až několik let po pádu komunistického režimu se vrátila do České republiky (1994) a i tady pokračovala ve své práci pro Svobodnou Evropu, od roku 1996 navíc působí na DAMU, kde mimo jiné jako režisérka dohlíží na studentská představení, pedagogické práci se věnuje i na Vyšší odborné škole herecké. Jen výjimečně se vracela před kameru, hrála v televizním hororově laděném příběhu TRAVIS (1996), později například v seriálu HOTEL HERBICH (1998).
Manželem Jaroslavy Tvrzníkové byl herec Martin Štěpánek (*1947) ze slavného hereckého klanu. Mají spolu dvě děti.
Miloš Nesvadba
“Rád se směju a mám rád, když se smějí i moje obrázky. Hlavně ty, které kreslím pro děti”
Spisovatel, malíř, ilustrátor dětských knížek a herec Miloš Nesvadba se narodil 17.dubna 1925 v Praze. Vyrůstal společně se starším bratrem Jiřím (1921 – 2004), který se stal scénografem a divadelním režisérem. Jejich otec František se jako příležitostný herec objevil v několika němých filmech. Odmaturoval na reálném gymnáziu a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však přerušila druhá světová válka, kdy byl jako většina vrstevníků totálně nasazen. Po válce se na konzervatoř již nevrátil a hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla). V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí, většinou postavy komického charakteru.
Na filmovém platně se objevil ve více než 30 filmech, většinou v drobných rolích. Debutoval v historické komedii Miroslava Cikána ALENA v roce 1947. Nejvíce filmoval v průběhu 50. let, později se objevoval na filmovém plátně celkem zřídka. Nezapomenutelnou roli prince ze Země zacházejícího slunce si zahrál v pohádce Bořivoje Zemana PYŠNÁ PRINCEZNA (1952). Příležitostně se objevoval i v TV seriálech a TV inscenacích. Velkou oblibu si také získal svými hereckými a kreslířskými výstupy v pořadech pro děti.
Zdeněk Maryška
Zdeněk Maryška pochází z Mariánských Lázní, kam se dodnes rád vrací. Svůj herecký křest si odbyl po maturitě v plzeňském divadle Alfa (1965-1966), načež začal studovat herectví v Brně na JAMU. Mezitím hostoval na scéně Slováckého divadla v Uherském Hradišti (1969-1971), po dokončení studia zakotvil na jednu sezónu v Divadle J. K. Tyla v Plzni (1971-1972), na dalších deset let spojil svůj život s Brnem a jeho scénami (Divadlo bratří Mrštíků, Státní divadlo, Divadlo na provázku).
Jako herec brněnských divadel dostal Maryška svou první příležitost před kamerou pochopitelně zde; poprvé hrál v seriálu SLOVÁCKO SA NESÚDÍ (194), který vznikl v místní televizní produkci. Poté hrál vedlejší role v několika politicky angažovaných filmech (O MORAVSKÉ ZEMI, 1977; POŽÁRY A SPÁLENIŠTĚ, 1980). Počátkem 80. let Zdeněk Maryška emigroval do USA, kde se zpočátku protloukal například jako číšník v hotelu, později se ale uplatnil jako redaktor a hlasatel Svobodné Evropy a nakonec se prosadil i jako herec (Actors Studio v New Yorku, Goodman Theatre v Chicagu.
V roce 1995 se Maryška vrátil do Česka, načež vzápětí dostal roli v televizním seriálu DETEKTIV MARTIN TOMSA (1996), opět v produkci brněnského televizního studia. Za svou stěžejní roli považuje postavu Lukáška v Herzově absurdním podobenství PASÁŽ (1996), nadále se uplatňuje v televizních pohádkách a seriálech, naposledy jsme jej mohli například vidět v menší, ale výrazné roli německého hosta ve filmu OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE (2006). Co se týče divadla, pohostinsky hraje v Divadle Na Fidlovačce a v Činoherním klubu. Ke svým nejdůležitějším rolím na jevišti řadí hry Sofokles, Obchodník s deštěm nebo Zkrocení zlé ženy. Významné je také působení Zdeňka Maryšky v dabingu.