Světový den populace slavíme již od devadesátých let a jeho význam zůstává stejný i dnes – zvýšit povědomí o populační situaci na Zemi a jejích dopadech.
Za posledních 100 let se populace na Zemi zčtyřnásobila. V roce 2012 dosáhl počet lidí na Zemi 7 miliard, přičemž tento rok završil období nejrychlejšího přírůstku – mezi lety 1975 a 2011 přibyly v absolutních číslech tři miliardy lidí. To znamená miliardu každých 12 let. Od té doby sledujeme zpomalení přírůstku, a podle odborníků bude tento sestupný trend nadále pokračovat.
I když se růst populace zpomaluje, lidí je pořád víc a víc, zatímco naše planeta je stále jenom jedna. Více lidí znamená větší spotřebu všeho – jídla, vody, půdy, ropy, kovů a dalších zdrojů. Mnohé z nich jsou neobnovitelné – jejich množství je konečné, a jakmile je jednou spotřebujeme, budeme se muset naučit žít bez nich. Jiné zdroje můžeme nadměrným využíváním poškodit či dokonce zničit.
Abychom naši planetu zachovali i pro další generace, musíme její zdroje využívat s rozmyslem. Pro takový způsob využívání zdrojů existuje termín – UDRŽITELNÝ ROZVOJ. Existuje pro něj jednoduchá definice, jejíž naplnění je bohužel o poznání složitější.
„Trvale udržitelný rozvoj je takovým rozvojem, který naplňuje potřeby přítomných generací, aniž by ohrozil schopnost budoucích generací naplňovat potřeby své.“