Mezinárodní den kávy vyhlásila na první říjnový den Mezinárodní organizace pro kávu ICO. Tento den má sloužit k oslavě pití kávy a napomáhat podpoře kávy produkované a prodávané podle standardů hnutí Fair trade.
Je to též příležitost, aby si lidé na celém světě připomněli nelehké pracovní a životní podmínky těch, kdo kávu v Latinské Americe, Africe a Asii pěstují. Po celém světě probíhá v rámci Mezinárodního dne kávy i řada speciálních akcí pro „kávomily“, jako je káva se slevou či zdarma.
Káva je druhým nejprodávanějším zbožím světového trhu hned po ropě.
O kávě se většinou říká, že bychom ji neměli pít moc a že není zdravá. Je to pravda jen z části.
Těhotné ženy, lidé se srdečními problémy nebo s citlivým žaludkem by kávu opravdu měli pít obezřetně a v malých dávkách. Nicméně pro všechny ostatní je káva dobrá. Je prokázáno, že pomáhá se zažíváním a podle některých studií funguje i jako prevence proti alzheimerově chorobě a snižuje riziko úmrtí na srdeční nemoci.
A pokud jste slyšeli, že káva dehydruje… je to pravda, ale nijak zvlášť. Pokud vypijete do 5 šálků denně, dehydrataci nemusíte vůbec řešit. Pokud si potřebujete pití kávy obhájit ještě trochu více, lékaři potvrdili, že její pití snižuje riziko rakoviny jater nebo rakoviny výstelky dělohy až o 18%.
Podtrženo sečteno, pití kávy není zdraví škodlivé a na lidské tělo má spíše pozitivní účinky.