Svátek práce, neboli 1. máj má mnoho z nás spojen se socialistickou propagandou bývalého režimu. V socialistickém Československu se tento svátek slavil tak bujaře, že je dodnes vnímán tak trochu s averzí. Přitom historie vzniku tohoto svátku sahá až do roku 1890.
O rok dříve byl právě Svátek práce vyhlášen jako oslava na paměť vypuknutí stávky Chicagských dělníků, původ tohoto svátku sahá do USA. V Českých zemích se Svátek práce – první máj slaví od roku 1890 a první oslavy se konaly na Střeleckém ostrově v Praze. V naší zemi právě v období socialismu byl první máj velmi populární, byly organizovány bohaté průvody městy, doplněné o tribunální přednesy čelních představitelů strany.
Účast zde byla povinná a jistě si mnoho z vás vzpomene na “fasování” transparentů a mávátek na podpis. V průvodu byly zastoupeny jak děti ze škol, tak podniky a různé organizace, od rybářů až po Červený kříž apod.. Tradiční prvek oslav socialistického prvního máje tvořila mávátka, transparenty, pugety šeříků a samozřejmě alegorické vozy. Jako dítě si vybavuji, jak jsem v televizi sledovala prvomájové průvody z Moskvy, Varšavy a samozřejmě i z Prahy. Jako starší jsem pak chodívala s dědou přímo do centra Liberce, podívat se právě na alegorické vozy. No a většinu času jsme poté strávili ve frontě na banány, které ten den byly k mání.
V porevolučních dobách, tj. po roku 1989 se oslavy prvního máje hromadně nekonají, ale obvykle je využívají politické strany ke svému zviditelnění. V některých obcích se pak konají parodie na tyto průvody. V našem okolí byly velmi oblíbené ty ve Světlé pod Ještědem. Bohužel pandemie koronaviru dala prozatím těmto aktivitám stopku.