S manželem ve svém volném čase velmi rádi cestujeme. Nyní v zimním období dáváme přednost návštěvám různých muzeí a právě do jednoho z nich byl vás nyní ráda pozvala. Nachází se v samotném centru Jablonce nad Nisou a k jeho prohlídce nás nedávno zlákala krátká reportáž v televizi.

Muzeum prošlo několika etapami vývoje. První podněty k jeho založení spadají do poslední třetiny 19. století a jsou spojeny s činností Průmyslového vzdělávacího a podpůrného spolku. Vznik muzea jako takového klademe do roku 1904, kdy byla otevřena první stálá výstava, dnes bychom řekli expozice. V roce 1911 pak muzeum získalo i vlastní budovu ve Školní ulici č. 9. Takto zajištěná instituce přečkala všechny politické změny následujících let: první světovou válku, vznik Československé republiky i druhou světovou válku.

V poválečných letech se muzeum přestěhovalo do nové budovy, kde sídlí dodnes. Na počátku nového milénia bylo na několik let uzavřeno, probíhala zde rozsáhlá rekonstrukce.  V roce 2020 byla hlavní budova rozšířena o unikátní přístavbu ve tvaru skleněného broušeného kamene podle návrhu pražského architekta Michala Hlaváčka. Její realizace byla oceněna titulem Stavba roku 2020.

A právě v této nejnovější části je nyní umístěna naprosto unikátní výstava vánočních ozdob nazvaná Svět zázraků. Muzeum spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob na světě čítající více než patnáct tisíc předmětů. Většinu z nich tvoří dar firmy Jablonex, která v roce 2008 muzeu přenechala celou vzorkovnu unikátních foukaných a dekorovaných vánočních ozdob. Součástí sbírky jsou též současná produkce i historické ozdoby z počátku 20. století, období první republiky (včetně daru potomků rodiny výrobce Václava Bergera z Bílé Třemešné) a let socialismu.

Expozice je příběhem cesty vánočních ozdob do zaslíbené země za mořem, nejdůležitějším odběratelem tohoto křehkého zboží totiž byly Spojené státy americké. Proto jsou nainstalovány do tvaru pestrých mořských vln, nechybí ani zaoceánský parník či efektní mrakodrapy.

Další z expozic nese název Nekonečný příběh bižuterie. Ta se nalézá ve čtvrtém patře budovy a prezentuje vývoj světoznámé jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost. Na 380 m2 plochy samozřejmě nemůže být představeno úplné bohatství sbírek tvořených více než 12 miliony kusy, jde o reprezentativní výběr. Představte si proto, že procházíte exportním domem a postupně zjišťujete, co všechno pojem jablonecká bižuterie představuje.

V pátém patře muzea nás čeká výstava pod názvem Čarovná zahrada – české sklo sedmi století. Plocha 380 m2 je rozčleněna do čtyř výstavních celků, které na sebe chronologicky navazují, a to od starověku po současnost. Takto vytyčené prostory umožňují prezentovat nejen sklo samo o sobě, s příběhy, které se k němu konkrétně váží, ale i lyrický příběh. Z uměleckohistorického hlediska je expozice vystavěna na příběhu cesty od anonymní číše po svébytný autorský solitér a hledá odpověď na otázku, kdy, jak a proč tento proces vůbec proběhl a kam v současnosti směřuje. Významnou část expozice tvoří přehled současných výrobků českých i zahraničních firem a studiového skla.

Muzeum nabízí prohlídku expozic pomocí hlasového průvodce s výkladem jak v češtině, tak v mnoha dalších světových jazycích. K zapůjčení je na pokladně muzea. Pokud vlastníte chytrý telefon, můžete si doma nebo přímo ve vestibulu muzea vyhledat nahrávku prostřednictvím internetové sítě a při prohlídce poslouchat zvolený výklad přímo ze svého telefonu. Vlastníci telefonů vybavených čtečkou QR kódů si mohou informace najít přímo u exponátů.

Každopádně, pokud při svých toulkách zavítáte do oblasti Jablonce nad Nisou, vyčleňte si zhruba   2 hodinky času a zajděte se do muzea podívat. Věřím, že nebudete odcházet zklamaní.

Tagy:
7 Komentářů
  1. NelaVávrová 2 roky ago

    chystám se tam už delší dobu, kdyby to nebylo tak daleko. Děkuji za tip.

    • Author
      Jaroslava Korpášová 2 roky ago

      Rádo se stalo, tak ať se výlet vydaří.

  2. KláraOdehnalová 2 roky ago

    Tam musí být nádherně. Škoda, že mám Jablonec z ruky.

    • Author
      Jaroslava Korpášová 2 roky ago

      Třeba Vám to někdy vyjde…Jinak je škoda, že k článkům nejde vložit více fotek, opravdu je tam nač koukat.

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Krásný výlet, škoda, že nelze použít více fotografií než tu jednu :-).
    Do tohoto muzea jsme chodívali v době mých studií SŠ v Jablonci n. Nisou

    • Author
      Jaroslava Korpášová 2 roky ago

      ano, moc se nám tam líbilo a škoda, že nejde vložit více fotografií, jako tomu bylo u předchozích stránek.

      • Lenka Hudečková 2 roky ago

        to je velká škoda…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account