Od pátku 8. do neděle 10. listopadu 2019 se konaly Dny pasivních domů. S přítelem plánujeme výstavbu našeho vysněného domu a tak možnost stát se testerkou při této akci padla na úrodnou půdu. K návštěvě jsme si vybrali pasivní dům ve Vlašimi. Sice to do Vlašimi máme přes půl republiky, ale to nás neodradilo. S majitelem jsme si sjednali návštěvu na neděli. 
Po příjezdu jsme se akorát míjeli s předchozí návštěvou. Hned v úvodu jsme zjistili, že s našimi finančními možnostmi na tento druh stavby bohužel nedosáhneme a i přes to se nám pan majitel věnoval celé dvě hodiny. Dozvěděli jsme se rozdíly mezi pasivním a nízkoenergetickým domem a také rozdíly mezi difuzně otevřenou a uzavřenou stavbou a jejich výhody a nevýhody. Pasivní dům má pečlivě promyšlený způsob izolace, ventilace a vytápění. Je to takový dům, který má co nejnižší energetickou náročnost. Základem pro získání standartu pasivního domu je rekuperace. Ne moc levná záležitost, za to velice šikovná věc. Dozvěděli jsme se, jak taková rekuperace funguje a podívali jsme se do výměníku uvnitř vzduchotechnické jednotky. Zaujalo využítí rekuperace i k vytápění domu. Pro alergiky jako jsem já je i parádní možnost výměny filtrů za antialergenní a tím si snížit přístup pylů do domu během sezóny. Viděli jsme také zásobník, tepla někdy mylně označovaný jako boiler, do kterého přichází teplo z krbu i tepelného čerpadla. 
Porovnali jsme náklady na energii pro tříčlennou rodinu v tomto domě a dva členy domácnosti v maličkém bytečku na malém městě. Byli jsme skutečně překvapeni. Kromě jednotlivých technických parametrů pasivního domu jsme se dozvěděli i možnosti získání dotací “Zelená úsporám” a jaké podmínky musí budova splňovat.
Jedna z věcí, která je pro náš budoucí baráček na seznamu “Must have” je krb a i o tom jsme s majiteli domu hovořili několik minut a dozvěděli se zajímavé informace o dvouplášťovém komínu a také na co si dát pozor.
Pan majitel nás provedl celým domem. Ukázal nám jednotlivé pokoje a půdu. To bych nebyla ženská, aby mne nezaujali i jisté estetické vychytávky v zařízení domu. Byla jsem unešená z úzkého okna v kuchyni nad celou kuchyňskou linkou. Po našem příchodu do místnosti to byla první věc, která mne upoutala. Moc se mi líbilo, jak sluneční paprsky prosvětlovali celou plochu kuchyňské desky. Na pořízené fotografii už to bohužel není tak vidět, neboť se během návštěvy setmělo. 


Druhou věcí, která je nejen hezká ale i praktická, je podsvětlení schodiště. 


Návštěva pasivního domu ve Vlašimi se nám moc líbila. Odjížděli jsme nabití energií z příjemně stráveného času u milé rodiny a s obrovským množstvím informací. Jsme velice rádi za tento výlet. Získané informace nám hodně usnadní výběr našeho vysněného domu.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account