Když se rozzáří druhý advent, tvář lidí o odstín potemní. Vzduch se nadechne tepla, jak ho proteplí větší nervozita i větší stres. Vánoční povinnosti se rozšíří na seznam o desítkách, snad i stovkách položek. Co a komu koupit za dárky. Co koupit za jídlo, co zamrazit, co koupit později, co koupit k pečení cukroví a co už je schované ve spíži od loňských Vánoc a neutekla tomu minimální trvanlivost. Kolik toho napéct. Bude se vůbec péct? A kdy? Za nocí, kdy se spí. Co uklidit teď a co potom. Co neuklízet vůbec.

Avšak čas k jejich vykonání se zkrátí, protože se prodlouží pracovní doby, jako by jindy byly krátké. Pracuje se déle, pracuje se pořád. O všech sobotách. I o všech adventních nedělích. A přesto se zdá, že je to nedostatečné. Jako kdybychom potřebovali mít obchody otevřené dvacet šest hodin denně, osm dní v týdnu. O Vánocích – nejen o nich – jsme se vychovali k brouzdání po obchodech a obchodních centrech. Vychovali jsme se k rozežranosti. Vychovali jsme se k povrchnosti. Vychovali jsme se ke špatným návykům. Jako by si ti, co obchody navštěvují těsně před zavíracími dobami a nejradši i po nich („Vy už zavíráte?! Je teprve sedm/osm/devět!“) a korzují jimi jako na promenádě, neuvědomovali, že i jejich zaměstnanci chtějí domů, chtějí do tepla a náruče svých rodin.

Něco o vánočních svátcích hlásáme a vypouštíme do světa v líbivých reklamách, něco si o nic čteme ve vyleštěných časopisech. A něco zhola jiného, něco matného, tmavého, špatného jsme si o nich zařídili.

Vánoce tu nejsou pro nás.

Vánoce tu jsou proti nám.

Vánoční svátky nejsou dobou mírného tempa a oddechu. Vánoční svátky jsou dobou největšího pracovního výkonu, jenž nás připravuje o energii, napíná naši trpělivost a utlumuje naše tužby a přání, které se smrknou do jednoho jediného.

Ať už je po Vánocích.

Smutné. Velmi smutné.

Musí se jen prodávat. Prodávat. Prodávat. Ducha Vánoc jsme proměnili v ducha peněz.

Přesto se zachovává jejich barevná tvář. Na náměstích vyraší vánočního stromy. Někde vyšší, jinde menší, někde husté, jinde řídké, ale vykvetou do vánoční krásy a vždy zkrášlí jakýkoliv prostor. Jen nezkrášlí duše lidí… Co na tom, že lidé zřejmě neznají (nebo znají, ale v malém počtu) příběh za vánočním stromem, příběh o jedné zmrzlé holčičce opuštěné v lese, zanechané zimě a zázraku a o její záchraně, která v dobrotivé mysli zrodila myšlenku stromu republiky. Co na tom, že nevnímají spojení s minulostí.

O tom jsme si Vánoce taky neudělali.

Vánoce. Čas na rodinu, přátele, na blízké známé. Čas na nás samotné.

Čas, kdy na nic z toho není čas (moc).

AKM

Tagy:
8 Komentářů
  1. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Vše v klidu, však ono to nějak dopadne.

    • Author
      Aneta Kollerová Mašková 2 roky ago

      Svatá pravda.

  2. Lenka Hudečková 2 roky ago

    S něčím nesouhlasím, ale s většinou ano. Já se nenechám Vánocemi stresovat, z toho jsem už vyrostla, chci mít klid, rozdávat radost…a toho se držím. Přeji Vám krásný adventní čas 🙂

    • Author
      Aneta Kollerová Mašková 2 roky ago

      Když jsem pozorovala v posledních několika letech v mém okolí reakce na vánoční období, bohužel mi z toho vyšlo, že Vánoce jsou pro většinu stres a jakási povinnost (co zase komu koupit, musí se uklidit, musí se to a tamto; ano, nemusí…). Máte to skvěle zařízené! 🙂 Přesně tak to má být, v poklidu a s radostí, a přesně tak bych to přála všem. Krásný a pohodový advent i Vám! 🙂

  3. ŠárkaMariana 2 roky ago

    Jj, člověk si musí ujasnit co pro koho dělá. Chci mít dokonalý domov pro fotky na sociálních sítích nebo pohodu a radost pro nás doma? Když se například peče s dětmi, je z toho nepořádek a cukroví zdaleka není dokonalé, ale je potřeba ocenit společný zážitek a strávený čas 😉 Někdo pochopí dřív a někdo později…

    • Author
      Aneta Kollerová Mašková 2 roky ago

      Ano, ta varianta s domácím pečením cukroví, to je to “ono”. Dokonalá nedokonalost. Nejde o výsledek, tedy o to, jak cukroví bude vypadat, ale jakou legraci si u toho lidé užijí. A hlavně – jsou spolu. 🙂

  4. Naděžda Křičenská 2 roky ago

    Moc pěkný článek a pravdivý.

    • Author
      Aneta Kollerová Mašková 2 roky ago

      Moc Vám děkuji!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account