Syndrom vyhoření si obvykle spojujeme s dlouhými večery strávenými v kanceláři, hlavou zabořenou v e-mailech i na dovolené, s únavou, špatnou náladou a víkendy ve společnosti reportů místo rodiny a kamarádů. Podle průzkumu startupu Soulmio se v České republice se syndromem vyhořením setkalo až 40 % zaměstnanců. Pokud jste ale stavy blízké vyhoření zažili minulý rok nebo je stále zažíváte, není se čemu divit. Možná jste i vy blízko chvíli, kdy je namístě si říct o odbornou pomoc.

Zaměstnanců, kteří v souvislosti s pandemií a restriktivními opatřeními zažívají více stresu či pocitů osamělosti, významně přibývá. Naznačují to nejen první výsledky studie COH-FIT, významného mezinárodního výzkumného projektu, ale i poznatky vědců z Národního ústavu duševního zdraví, kteří potvrzují zvýšenou četnost duševních onemocnění v roce 2020 a upozorňují na další možné zhoršení. I ti z nás, kdo v době „před covidem” toužili po práci z domova, jí teď často mají plné zuby. Proto firmy rychle začínají mezi své benefity řadit aktivity, které mají jejich zaměstnancům pomoci cítit se dobře. 

„Jen zaměstnanci, kteří jsou zdraví, psychicky v pohodě a mají zdravě nastavené vztahy, mohou podávat požadovaný výkon. Zdravotní stav se ale v práci stále řadí mezi tabu. Zkuste si to představit sami na sobě: Jaký pocit vám naskočí při myšlence, že byste měli šéfovi říct, že jdete na sezení s psychologem?” přibližuje úskalí, která provázejí péči o vlastní psychiku, Simona Zábržová, zakladatelka startupu Soulmio. 
 

Sama dvakrát vyhořela. Teď pomáhá zaměstnancům chytit druhý dech

Simona Zábržová v minulosti mimo jiné působila v roli CEO a manažerky týmu o stovkách lidí.  Kvůli velkému náporu práce a vysokému pracovnímu nasazení sama zažila syndrom vyhoření. Možná byste si řekli, že po takovém zážitku se to člověku podruhé už nepřihodí. Výkonná manažerka ale „vyhořela” znovu. V jiné firmě a na jiné pracovní pozici a to z toho důvodů, že se z prvního vyhoření dostatečně nepoučila 

„Bohužel se mi stalo, že jsem si v minulosti tento syndrom prožila. A to hned dvakrát. Když jsem tehdy hledala pomoc, okolí se na mě dívalo jako na blázna. Lékaři mi rovnou předepisovali antidepresiva. Že by se mnou někdo můj stav konzultoval včas nebo bez léků, to tehdy nebylo. I to mě vedlo k založení Soulmio, firemního programu pro podporu mentálního zdraví a prevence psychických problémů zaměstnanců přímo ve firmách,” dělí se o svou zkušenost Zábržová. 

Potřeba starat se o psychické zdraví akcelerovala i díky pandemii, která spoustu lidí posunula do pracovního extrému. Z domova najednou pracují i ti, kteří o to příliš nestáli. Z klidné kanceláře se přesunuli ke kuchyňskému stolu, který přes den slouží jako kancelář, jídelna a školní učebna v jednom. Pracující rodiče kromě splývání svých rolí, které se v domácím prostředí těžko oddělují, řeší i demotivované děti, izolovanost a fakt, že ani děti ani sebe nemohou jen tak poslat ven, aby si všichni oddechli. Zaměstnanci navíc musí mnohem častěji reagovat na náhlé změny, případně se potýkat s obavou, že přijdou o práci. 
 

Stabilní pracovní výkon bez pohody nejde

Podávat v takovém nastavení špičkový pracovní výkon se najednou jeví trochu jako sci-fi. Zaměstnavatelé si i na dálku všímají, že motivace a angažovanost jejich zaměstnanců prudce klesá. A začínají se ptát po konkrétním řešení, jak své lidi dostat opět do formy. Povaha práce lidí, kteří více nebo méně dobrovolně minulý rok okusili home office, totiž stojí a padá na jejich psychické odolnosti. 

Na tuto situaci reaguje i český startup Soulmio Simony Zábržové, který firmám nabízí ucelený program péče o psychické zdraví zaměstnanců. „Z mixu psychologických online konzultací se zkušenými psychology, online video přednášek nebo odborných článků na nejrůznější psychologická a rozvojová témata si mohou zaměstnanci vybrat přesně to, co potřebují. Někdo si na začátku raději přečte článek nebo poslechne přednášku. Jiný je připravený se rovnou spojit s psychologem a domluvit si individuální online sezení”, představuje Zábržová svůj projekt. „Nedávno jsem pro klienta hledala kvalitního psychologa, který mluví švédsky. Pokud vám není psychicky dobře, i rozhovor ve vašem mateřském jazyce může být obrovským přínosem. A proto síť špičkových psychologů a psychoterapeutů neustále rozšiřujeme,” přibližuje Zábržová, jak nad službami psychického zdraví přemýšlí.
 

Mental Wellness Days ladí zdraví jednotlivců i celých týmů 

Zejména v poslední době hlásí Soulmio ze strany zaměstnavatelů zvýšený zájem o své služby a nakročeno má i do zahraničí, kde chce se svými službami český start-up prorazit. I přes rostoucí trend firemních programů well-beingu nebo stoupající popularitu řízených meditací ale většina firem psychické zdraví zaměstnanců stále neřeší. Kromě firemních programů proto u příležitosti Světového dne zdraví organizuje Soumio i Mental Wellness Days pro širokou veřejnost. 

Online přednášky ve kterých vystoupí řada odborníků, proběhnou 7. a 8. dubna 2021 a nabídnou mnoho témat z oblasti psychologie, psychohygieny, zdravého fungování týmu nebo trendů mentálního zdraví ve firmách. Vstupna akci je symbolických 150 Kč a je jen na vás, kolik webinářů zkouknete. Vstupenky koupíte zde. Zaměstnanci se například dozví, jak pracovat se stresem, naučí se konkrétní techniku na rozpuštění strachu nebo se dozví,  jak si zdravě nastavit práci z domova. Manažeři se mohou inspirovat, jak nastavit v týmu psychologické bezpečí a proč se jím vůbec zabývat. „Mental Wellness Days jsme primárně navrhli pro jednotlivce. Inspiraci ale načerpají i firmy, které benefity v oblasti well-beingu teprve zvažují nebo v rámci své firmy rozšiřují,” dodává k programu Zábržová. 

Po vyladěných kancelářích a práci z domova za odměnu se zdá, že firmy objevují nový benefit, který má naději podpořit psychickou pohodu ale i loajalitu zaměstnanců. Nižší míra stresu na pracovišti, stabilní výkon, snížení fluktuace, zlepšení produktivity a kvalitní vztahy mezi kolegy jsou přínosy, které by zaměstnavatelům za investici do zaměstnanců rozhodně měly stát.
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account