Vladimír Kafka byl nejenom skvělý terapeut lidských duší, ale také vizionář, muž, který každičké slovo, které hlásal, také potvrzoval svým životem a bytím. A nebylo to vždy jednoduché, chyboval, odkláněl se od své cesty, cesty na scestí se však posléze ukazují jako ta nejpřímější cesta k úspěchu. Každý čtenář si z této mozaiky ateliérů jeho života, jež jsou koncipovány jako jednotlivé kapitoly, vezme to své. To, čím souzní s ním.
Navždy mi z této knihy zůstává v paměti obraz Vladimíra stojícího uprostřed tmavé egyptské zříceniny v Karnaku prožívajícího vizi čtyř dam. A pátá byla tou, jež se ho fyzicky dotkla. Možná právě takhle vypadá osvícení. A pak slova, která v knize opakuje mnohokrát. Na světě není nic důležitějšího než láska, a neměla by se svazovat konvencemi a něčím, co „by se mělo“. Tak zoufale nám chybí, jak moc je dnešní civilizace nemocná, fyzicky i psychicky. Všude, kde je nemoc, chybí láska.
Návod na život Vladimíra Kafky tu však zůstává
On tu už není… Ale něco důležitého tu zůstalo. A to je sdělení pro celý život. Je mi líto, že už nikomu naživo nepomůže, neukáže krásy života, které máme každý v sobě, jen tak moc zadupané vnějšími i vnitřními okolnostmi. Snad proto i otázka jeho ženy Ireny v této knize byla tak nadčasová. Co by vzkázal těm, se kterými z časových důvodů už spolupracovat nemůže těsněji, těm, kteří jsou nešťastní, nemocní a nevidí cestu ven?
„Popřál bych jim, aby v sobě našli schopnost probudit tu nejvyšší možnou sílu lásky a opustili vše, co s ní má pramálo společného. Díky tomu se v nich probudí odvaha uskutečnit to, o čem se jim třeba doposud ani nesnilo. Restartují tím svůj původní úmysl a aktivují přirozené vlastnosti zdravého těla a ducha, které v sobě nosí od narození.
Uzdravení je totiž možné jen díky jejich osobnímu vnitřnímu rozhodnutí a úmyslu. Jakmile zaměří pozornost do sebe a projeví touhu opravdově žít, dají se okamžitě do pohybu všechny součástky neviditelného světa a jejich úsilí na cestě ke zdraví podpoří.“
Vstupte do jeho Ateliéru života *heart**heart**heart*
Nádherná kniha, která osloví lidskou duši na mnoha úrovních. Uvidíte autora jako dítě vyrovnávající se s proroctvími o své blížící se smrti, protože má přece cukrovku a je vyloučeno, aby dlouho žil… pozve vás do své umělecké duše, do svého života, v němž dělal řadu chyb, skrze které se učil, pozve vás prostřednictvím rozhovoru s jeho ženou Irenou, do svého života. Uvidíte příběh. Uvidíte emoce. Ale především se vám dostane mnoha slov, mnohé moudrosti, která je tak samozřejmá, tak logická, ale přesto se s ní nesetkáváme na každém kroku, protože jsme příliš zaneprázdněni běžným životem.
A přitom, právě ta láska, a to vypuštění všeho, co s láskou pramálo souvisí, by nám i ty běžné životy ulehčilo.
Ateliér života je jako hudební skladba. Má své silné stránky, opakující se refrény, důrazy i lehké tóny v pozadí. Rozhovor, milé a citlivé doslovy, úvody, myšlenky… Paní Ireně Novákové Kafkové lze jen s úctou poděkovat, že pomohla této knize na svět. Pomohla možná ruku v ruce s Vladimírem několika lidem se uzdravit.
O autorovi:
Vladimír Kafka (1963 – 2018) malíř, spisovatel, muž, jež provázel lidi těžkou nemocí, pořádal po celé republice besedy Hostiny, často s Jaroslavem Duškem a své životní zkušenosti popsal v knihách Minulost je mrtvá, život začal právě teď a Život naživo.
Knihu k vydání připravila Irena Nováková Kafková, Eminent, 2018, www.eminent.cz
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account