Bude inteligentní, bude přemýšlet jako člověk. Převezme spoustu naší práce a bude výrazným faktorem ve vědeckých objevech. Autor tuto knihu vydal v roce 2021 a třeba právě směr k vědeckému bádání se projevuje právě v těchto dnech. Umělá inteligence je ve středu zájmu téměř všech technologických a mediálních gigantů.
Je investicí do budoucnosti.
Mo Gawdatt je bývalým obchodním ředitelem Googlu a nad tímto tématem se zamýšlí jak z toho technologického, tak i čistě lidského úhlu pohledu.
Výhodu knihy tohoto autora, bývalého obchodního ředitele Googlu, je časový rozsah. Vývoj umělé inteligence podle něj můžeme považovat za docela dobře předvídatelný. Alespoň v jistých obrysech. A to se i po několika letech víceméně potvrzuje.
Jednoznačně tu padlo, že již není cesty zpět…
Co do umělé inteligence vložíme, s tím nám bude sloužit…
Doufejme, že to všichni vědí. Autor se samozřejmě zabývá naprosto katastrofickými vizemi, pak těmi méně strašnými, těmi horšími, relativně dobrými a ideálními. Pravdu vidí někde v mírné dystopii, protože porodní bolesti nové technologie mohou být řadu let zmatečné. Také upozorňuje na sociální i ekonomické problémy. Co to s námi udělá, když zjistíme, že naši práci udělají lépe roboti?
Po zkušenostech z doby covidu, dokáže lidstvo toto uchopit správně?
Kniha rozvíjí teorie, zamýšlí se a přinutí myslet i čtenáře
Stále více jsem měla chuť s autorem polemizovat, souhlasit a doptávat se. Různá témata, různé úhly pohledu. Možná je představa, že chyba v komunikaci zničí lidstvo, děsivá. Ale není děsivější to, že se dostane do rukou k naprogramování někomu, kdo chce lidstvo zničit. Že sama inteligence vyhodnotí, že všechny problémy, které musí řešit, vyřeší vyhlazením lidstva? Nebo proč by měla sloužit někomu tak darmožravému a hloupějšímu než je ona?
Možná trochu říše fantazie.
Mne ale zarazila myšlenka společnosti. Ustojíme roli „uživatelů a vládců AI?“. Nepodlomí to naši psychiku, nevyvolá to táhlé společenské nepokoje? Nebudeme mít rádi něco, co nám v podstatě podkope dosavadní jistoty.
Otázek je více než dost.
Na mnohé autor přináší odpověď.
Rozhodně je to nadčasová kniha, po které rádi sáhnete…. Třeba za pět let, kdy organická, všeobecná umělá inteligence může fungovat, jak říká Jensen Huang, šéf Nvidie. Ačkoliv nevíme, jak přesně funguje, jak říká Elon Musk. A Mo Gawdat říká, že je naše volba, co budeme AI učit.
A otázka zásadní, KDO ji CO bude učit.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2024
Zdroj: Synergie Publishing a Renata Petříčková
Foto: Renata Petříčková