Mentální, duchovní a fyzická rovina
Existuje více způsobů, jak něco změnit – a to na úrovni mentální, duchovní i fyzické. Můžete začít kteroukoliv oblastí, ale postupně je nutné zapojit všechny tyto tři úrovně. Práce na mentální úrovni zahrnuje práci s myšlenkami, myslí, terapie nebo skupinová sezení; práce na duchovní úrovni zahrnuje mj. meditace či modlitbu; práce na fyzické úrovni znamená především zdravou stravu. Není podstatné, kde začnete. Začněte tak, jak vám to nejvíce vyhovuje.
Ty, kdo s oblibou jedí nezdravou stravu a začnou na duchovní úrovni, často potřeba sama dovede k tomu, aby se začali nejdříve věnovat výživě. Například potkají kamaráda, objeví nějakou knihu nebo zajdou na přednášku a uvědomí si, že jejich strava má s tím, jak se cítí a jak vypadají, hodně společného. Pokud jste skutečně upřímně odhodláni se změnit, pak vás jedna úroveň sama dovede k dalším.
Fyzická rovina (strava)
Pokud jde o zdravou výživu, každý si potřebuje najít zcela specifický, individuální způsob, svou vlastní cestu. Mnoho knih o zdravé výživě napsali lidé, kteří trpěli nějakou vážnou chorobou, vypracovali si vlastní způsob léčby a své poznatky vydali knižně, aby se o ně podělili s ostatními. Je však třeba si uvědomit, že všichni nejsme stejní. Každý si musí najít vlastní vhodnou stravu. Někomu může vyhovovat makrobiotická strava, jinému zase přírodní syrová strava. Louise L. Hay tvrdí, že její osobní zásady stravování jsou velmi jednoduché: “Jez to, co roste; co neroste, nejez.”
Věnujte své stravě pozornost. Je to totéž jako věnovat pozornost svým myšlenkám. Můžeme se naučit všímat si reakcí těla a signálů, které se liší podle toho, co jíme.
Mentální rovina
Uklízet si v mysli po určitém čase, kdy jsme si libovali v negativním myšlení, se podobá přechodu z nezdravé na zdravou výživu. Oboje – negativní myšlení i nezdravá strava – mohou vyvolat zdravotní krizi. Při změně stravy se tělo začíná zbavovat nahromaděných toxických usazenin a může dojít ke krátkodobému a přechodnému zhoršení zdravotního stavu. Ke stejnému procesu dochází, když se rozhodnete změnit své mentální myšlenkové návyky – určitou dobu můžete mít dojem, že se váš stav změnil k horšímu.
Představte si situaci po večeři, kdy je třeba umýt nádobí. Když nádobí začneme drhnout, bude chvíli vypadat ještě hůř, než předtím. Nenecháte-li se odradit a všechno doděláte, nádobí bude zase jako nové.
Při čištění nánosů našich mentálních návyků postupujeme stejně. Prostě je namočíme do nových myšlenek a všechna špína vyplave na povrch. Neustále si opakujte nová tvrzení a brzy se zbavíte toho, co vás dříve omezovalo.
Zdroj: Louise L. Hay: Miluj svůj život
Foto: Pexels