Energický jang a klidný jin: Vliv principů na přípravu jídla a stravovací návyky

Klasické zobrazení monády, tedy vzájemného působení principů jin a jang je všeobecně známé, kruh černobílý se dvěma poli a v bílém poli je tečka černá, v černém bílá….

Vzájemným působením těchto dvou protikladů je tvořena dynamická rovnováha přírody, života jednotlivce i celých skupin a lidstva…. tyto dva principy ale nejsou v energiích boje, nepřátelství, ale naopak vzájemným působením vytvářejí harmonii, rovnováhu.

Jin a jang
Jin a jang se nevylučují, nic není čistě jin a nic není čistě jang… část jinu je obsažena v jangu a část jangu je obsažena v jinu.

Jakmile jin moc naroste, ustupuje jang a naopak…. přebytek jin vyvolá nedostatek jang a a opačně…
princip JIN souvisí s energií ženskou, pasívní, projevuje se jako tma, noc, chlad, voda, země, prostor, černá barva, klid, smrt… Měsíc

Princip JIN je spojen s hloubavostí, nevýbojností, trpělivostí, je obsažen v odstředivosti, ve výdechu…jin jsou city, intuice…

Princip JANG souvisí s energií mužskou, aktivní, projevuje se jako den, světlo, ohenň, vítr, čas, barva bílá, činnost, pohyb, zrození, Slunce…

Princip JANG je spojen s bezrpostředností, netrpělivostí, prosazováním se, vymezováním se, ohraničením, je dostředivý a vyjádřen nádechem… jang je rozum, racio…
Jin a jang je vyjádřeno také ve tvarech:
Jin je kulaté, oblé, dlohé, neurčité, vlnité. Jang je hranaté, kompaktní, uzavřené.
Jin jsou souvisloti…jang jsou jednotlivosti

Také potraviny můžeme přiřadit k jinu a jangu

Potraviny JIN
ječměn, žito, kukuřice, klíčky, fazole, čočka, cizrna, soja, hrách, řeřicha, mrkev, černý kořen, dýně, lískové řechy, vlašské, kešu, olivy, mléko, máslo, tvaroh, smetana, jogurt, třešně, jablka, ostružiny, maliny, hrušky, mandle, meloun, broskve, fíky, pomeranč, ananas, oleje sezamový, olivový, slunečnicový, řepkový, žitná káva, zelený čaj, med, melasa, cukr, víno, vanilka

Potraviny JANG
pšenice, oves, jáhly, pohanka, eidam, kozí a ovčí mléko, většina ryb, masa, vejce, sůl, ocet, pepř…..
Roční období nesou energii jin a jang takto: vrchol zimy je nejsilněji jinový, vrchol léta nejsilněji jangový, s příchodem jara stoupá jang klesá jin, a příchodem podzimu stoupá jin a klesá jang. V období chladné zimy, tedy silného jinu, bychom měli i to co jíme přizpůsobit tedy strava by měla být více jangová, prohřívat, nikoliv jinový, chladná…

Z hlediska přípravy jídla je krátké vaření spíše jinové, vaření dlouhé je jangové.
Příklad zimního jídla, tedy jídla v chladném jinovém období: kořenová zelenina třeba orestovaná na oleji s cibulkou, ochucená zázvorem… ovoce spíše ve formě kompotů, tepelně upravené a vlahé, třeba s přidáním skořice a medu. Pokud budeme v období silného jinu jíst moc jinové jídlo, bude to jin posilovat a tak vytvářet převahu jinu v organizmu a nedostatek jangu, bude to narušovat funkce organizmu i narušovat psychiku.

Nemusíme být stále ve střehu, co a jak máme jíst, ale stačí používat zdravý rozum, a podle toho se stravovat i chovat, potom budeme mít v životě blíže k harmonii a bude nám příjemně.
Zajímá vás více působení principů jin a jang? Můžete si přečíst více: Vaše tělo v hlavní roli. Existuje harmonie mezi mužem (jang) a ženou (jin)?

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account