Sportování a zdravý životní styl zažívají v současnosti velký boom a fitness centra jsou takřka narvaná k prasknutí. Mnoho z nás však zapomíná, že mozek je také sval a zasluhuje si tedy náležitou péči a pravidelný trénink. Pravidelná logická cvičení pomáhají mozek rozvíjet a udržovat v kondici. A nezaberou vám více než pár minut denně.

 

Celý den v práci přemýšlíte, plánujete, brainstormujete, analyzujete, argumentujete a tím svůj mozek posilujete dostatečně? Ano, namáháte ho, ale je potřeba investovat čas také do jeho rekonvalescence, jinak budete mít v hlavě brzo pěkný „guláš“. Že vám přijdou vhod logické hry, poznáte snadno — sednete si k počítači, v hlavě vám to hučí jako ve včelím úlu a vy najednou nevíte, kde začít. Nepamatujete si, co jste udělali před pěti minutami, pro co jste vlastně za kolegou do kanceláře šli, vypadávají vám slova, jména, adresy, nemůžete se koncentrovat a trápíte se s projektem, který měl deadline včera. Jistě vás utěší, že se vše dá napravit pár jednoduchými cvičeními, díky kterým budete mít v hlavě zase jasno.

1. RANNÍ HRY

Osobně nedám dopustit na Dual N-back — hru pro zlepšení paměti a inteligence, kterou hraji cca 4–5x×týdně, vždy 20 minut (musíte odehrát 20 kol) každé ráno po probuzení. Pokud ráno sotva stíháte sprchu a snídani, pak si nastavte budík o 30–40 minut dříve, než jste zvyklí. Dual můžete hrát i během dne, ale jeho neskutečná síla tkví právě v prvotní hluboké koncentraci ihned po probuzení, která aktivuje náš mozek. Hra není moc zábavná a možná u ní budete ráno usínat, nicméně je neskutečně efektivní. Vytrvejte a výsledky se dostaví.
Je navíc zcela zdarma. Můžete ji hrát na laptopu nebo mobilním telefonu (ke stažení pro Windows, Mac OS X i Linux)

O něco atraktivnější je mentální tréninkový program Lumosity. Vyzkoušet si můžete jejich trial verzi, plná vrze je pak placená. U programu oceníte různé opravdu propracované a zábavné krátké hry, které se vám každý den mixují tak, abyste pokryli všechny možné dovednosti — pozornost, analytické uvažování, logiku, paměť, rychlost v řešení úkolů apod. Na druhou stranu, pokud vytrváte u Dual N-back, není nutné do Lumosity investovat, respektive je pouze na vás, které hře dáte přednost. Stejně jako Dual hrajte 4–5× do týdne cca 20 minut.
Lumosity můžete hrát online v desktopové verzi nebo offline na mobilním telefonu (iOS, Android, Windows).

2. POZITIVNÍ MYŠLENÍ

Ačkoli je pozitivní myšlení základ spokojeného života, mnozí z nás jsou od přírody spíše pesimisté. Co s tím dělat? Existují hry jako BMI, které stimulují mozek k lepší náladě a k redukci stresu a závislostí. Jsou založené na Cognitive Bias Modification (CBM), která postupně mění vaši pozornost. Takové hry zaměřují naši pozornost na pozitivní věci — obrázky, věty, slova a myšlenky.

Pokud si navíc každý den ráno zopakujete své životní cíle, podvědomě nastartujete mozek, aby začal vykonávat malé krůčky k velkým úspěchům. Zní to jako obrovské klišé, ale osobně mám tento ranní rituál ozkoušený a opravdu váš mozek nasměruje správným směrem, aniž byste si to sami uvědomovali. Pomozte si k dosažení svých cílů tím, že se během dne alespoň na pár minut zasníte.

3. SPÁNEK

Já osobně nedám dopustit na osmihodinový spánek. Snažím se vstávat mezi 4.–6. hodinou ranní. Ano, zvláštní rozmezí, ale budu k vám upřímná — jsou intervaly dnů a týdnů, dokonce měsíců, kdy vše klape a jsem schopná vstávat ve 4 hodiny ráno. To však obnáší být v 8 hodin večer v posteli! Jelikož však také chodím ven a socializuji se, dostanu se někdy do postele až v 11 večer. Logicky se tedy celé osmihodinové kolečko se posouvá na 7.–8. hodinu ráno. Co tím chci říct? Mějte nastavený biorytmus — nemusíte ho dodržovat celoročně, ale dopřejte si minimálně 6–7 hodin spánku denně, optimálně pak 8 hodin. Tělo bude mít za tu dobu čas se zrelaxovat, mozek pročistit, svaly zregenerovat, nastartuje se vám metabolismus a budete krásnější. ????

4. RYCHLOČTENÍ

Už jste o této metodě slyšeli? Pokud ne, vyzkoušejte metodu her XY. Na základní škole nás učili číst písmenka a číslice — rychločtení je jednoduše postavené na skenování textu, skoro jako obrázku. Této metodiky maximálně využijete při pročítání studijních materiálů, rešeršování, pročítání skript, ale také při velkém množství dokumentů, jako jsou CV, business plány apod. Praktické využití je vážně široké. Metodu rychločtení využívejte ideálně 3× do týdne po dobu alespoň 15 minut, nejlépe v dny, kdy nehrajete Dual N-Back a Lumosity.

5. MOZKOVÝ STRETCHING

Dbejte na svou pozitivní mysl, dopřejte si alespoň osm hodin spánku a nastartujte ráno mozek aktivními hrami. Pokud vytrváte s Dual N-Back, z vlastní zkušenosti vám mohu slíbit, že za 7–14 dní se dostaví výsledky. Budete přemýšlet v naprosto jiných souvislostech, propojovat myšlenky, řešit problémy z jiných úhlů pohledu, čas půjde „pomaleji” — přijde vám, že věci kolem vás jsou pomalejší a vy stíháte více.

Vyzkoušejte uvedené tipy a dejte mi vědět, jaká je vaše zkušenost.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account