Rozdělení a intenzita parfémů: Vše, co potřebujete vědět

Prostřednictvím zajímavých článků budu Vaším průvodcem světa vůní. Společně zamíříme zpátky do historie, proč vlastně parfémy vznikly, jaké esence byly kdysi dávno používány a kdo byl průkopníkem parfémů? Podíváme se i z blízka na to, proč si dámy vybírají vůně, které voní jim samotným a proč pánové spíše volí takové vůně, aby byly příjemné naopak jejich partnerkám? Posvítíme si na vůně, které jsou vhodné na léto, a které naopak více vyniknou v zimě?

Parfém
je obecné označení směsi esenciálních olejů a dalších aromatických látek. Má za úkol vydávat nějakou specifickou a příjemnou vůni. Jeho užitím lze u lidí vyvolávat různé pocity a touhy či podtrhnout módní charakter nositele. Slouží k překrytí pachu a to nejen u lidí.
 Dělení parfémů
Slovo parfém je odvozeno z latiny a v překladu znamená „prokouřit“. Například kadidlo.
V češtině se běžně používá ve významu voňavka nebo vůně.
Parfémy se rozlišují podle procent vonných esencí. Jednoduše řečeno podle intenzity vůně. Zbytek směsi zastupuje koncentrovaný líh.

Parfém je vůbec nejintenzivnější vůně, která je na trhu k dispozici.

Podíl vonných látek je 15–40 %.

EDP nebo-li Eau de Parfum, česky též parfémová voda.

Podíl vonných látek je 12–15 %.

EDT neboli Eau de Toilette, česky též toaletní voda.

Podíl vonných látek je 6–12 %.

EDC neboli Eau de Cologne, česky též kolínská voda.

Podíl vonných látek je 4–6 %.

Parfém je vůbec nejintenzivnější vůně, která je na trhu k dispozici.
Podíl vonných látek je 15–40 %.

Zásady užívání
Při aplikaci na pokožku je zvykem vybírat dobře prokrvená místa – například oblasti za ušima, na krku, mezi prsy, na loketních a kolenních důlcích, na zápěstí. Toto pravidlo však nelze brát jako dogma a vhodnou aplikaci je nutné vyzkoušet. U silnějších (orientálních) vůní stačí několik kapek na zápěstí, svěží vůně vyžadují důkladnější aplikaci. Záleží také na individuálních preferencích – množství, které vyhovuje jednomu člověku, může jiného obtěžovat.

Mnohé vůně voní jinak na kůži a jinak na oblečení. Zpravidla čím lehčí (svěžejší) vůně, tím lépe vynikne na oblečení a naopak. Jak se bude vůně chovat na oblečení, napoví zkouška na testovacím papírku.
Při ‚nošení‘ parfému by se mělo dbát na to, aby nikdo z okolí nebyl vůní obtěžován. Zlaté pravidlo říká, že méně je více. V horkých dnech je lepší preferovat nekonfliktní, svěží vůně.
Je vhodné se vyvarovat užívání více parfémů najednou, aby nevznikla disharmonická směs. Někdy je však možné kombinováním dvou vůní vytvořit příjemný celek.

Trvanlivost parfémů je různá, některé složky podléhají rychle zkáze a parfém se během několika měsíců výrazně změní. Některé parfémy však při správném skladování vydrží desítky let. Nejnebezpečnější je světlo, flakon by proto neměl být vystaven dennímu ani intenzivnímu umělému světlu (jako ochrana stačí původní krabička) a vysokým teplotám. Je-li vůně vystavena působení světla, mění se zpravidla barva tekutiny na tmavší odstín, později se kolem uzávěru usazuje pryskyřičný prstenec. Jako první se kazí svrchní tóny, i takový parfém však často lze používat – po rozvonění a vyprchání svrchních tónů se objeví jeho původní podoba.

Při ‚nošení‘ parfému by se mělo dbát na to, aby nikdo z okolí nebyl vůní obtěžován.

Zdroj foto: Pixabay.com

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account