Nikdy jsem neřešila, za jak dlouho bude prádlo suché. S dětmi jo. A je jedno, jestli mluvím o oblečení, ve kterém celé dopoledne ve školce bobovaly, skákaly v blátivých kalužích nebo se dopoledne dopralo a odpoledne musí být suché. Náhradní oblečení? Jo, to taky existuje, ale jak rychle rostou, jaksi to vždy není v mých silách.
Mokré a špinavé. Ale stále ještě šťastné a k nošení
Znáte to, vyzvedáváte děti ze školky a jsou mokré a blátivé od hlavy až k patě. Jaké máte možnosti?
Sluníčko je boží
Skvělé, to jste asi v období, které se jmenuje léto. Nebo jakékoliv jiné roční období, ale nebydlíte tady. Sluníčko je skvělé. A doufám, že letos najdu na naší po léta neudržované zahradě (s tendencí spadat do permakulturního typu) místo, kde natáhnu 5 šňůr a ty mokré svršky hodím na šňůru.
Sušení na kamnech jako před 100 lety
Řešení, které funguje na chalupách a zejména v zimě. Asi to je romantické i v létě, ale zatím jsme s mužem netestovali. Předpokládám, že z obýváku bude menší saunička. Vhodná na sušení oblečení a pocení lidských těl. 🙂
Ale předpokládejme, že je zima. U nás pořád ještě jo. Můj muž: „Přemýšlím, že pořídím do obýváku nad kamna stropní dřevěný věšák. Takový ten, který člověk může vidět na chalupách. Děckám totiž oheň vždycky velmi rychle usuší oblečení mokré od sněhu nebo deště. A věšet to na mycí stoličku je opruz. Ale teď přichází ta technická část problému. Jak to celé zavěsit do dřevěného stropu který je omítnutý. Nevím kde jsou trámy a tudíž kde to navrtat. Nebo to stačí navrtat do těch prken, které jsou zespodu stropu a na nich ta omítka? To víte, nezkušený Pražák, toho času venkovanem, chce být zároveň kutilem.“ To jen pokud byste měli zkušenosti a radu. Je to suché raz dva tři, takže boží.
Právě vyprané
Čerstvě vyprané prádlo asi nerozvěsíte nad kamna a ne vždy se hodí všechno strkat na šňůry na sluníčko. Co vám zbývá?
Vytápěná podlaha (a jako bonus teplo od sauny)
Můj muž: „Hlavní výhoda podlahového topení? Tohle do marketingových příruček nenapíšou. Cirka za 5 hodin máte suché prádlo. No řekněte, kdo z vás to má. 😀 PS: sušičky si strčte za klobouk…“ Aha, má na to jasný názor. No, není to špatné, ale sušíme prádlo v technické místnosti, kde ve velkém mrazu jde sice teplo od podlahy, ale profukuje.
Sušárny a půdy
Existuje ještě v panelácích speciální místnost, zvaná sušárna? A nebo ve starých domech a old school činžácích něco jako půda, kam lidé z domu chodí sušit prádlo? Pamatuju si takové místo od babičky z Jihlavy. A litovala jsem, kolik schodů musí do takové sušárny vyjít. Tohle se už dneska asi nenosí.
Sušičky prádla
To je bílé zboží, že? Hmm, tak tu nemáme. A nevím, jestli chceme mít. Trošku si teď připadám, jako křovák. A tak trochu tuším, že jak děti porostou, nevystačíme si v létě se sluníčkem, a v zimě si nezatopím v kamnech ani nezapnu podlahové topení.
Vše, co jsem zmínila, se dá využít jen v určitém období za určitých podmínek. Ale co v létě, když prší? A co v na podzim, když ještě kamna nepotřebujete rozpálit? Téma sušiček jsme s Adamem několikrát otevřeli. Naposledy minulý podzim. Ale pak nám (i přes podlahové topení), byla zima a koupili jsme raději kamna.
A o jakých sušičkách jsme uvažovali?
Když jsme se o tom naposledy doma bavili, tak jsme řešili několik základních věcí:
-
Co má umět? Dokáže to prádlo i složit? 🙂
Je to ekonomicky/ekologicky rozumné a odpovědné?
Podle čeho vybrat vhodnou?
Kdo ji doveze na venkov?
Bude to hodně hučet?
Kdybychom ji kupovali, tak rozhodně kvůli tomu, ať sušíme i v době, kdy nejde sušit venku, nebo nad pecí (tedy kamny… jóo, pec bych si nechala líbit). Ale chtěli bychom i aby moc nekrčila košile Pražákovi, toho času venkovanovi, aby měla rychlý program na osvěžení trička a kalhot ze včerejška, programy na dětské oblečení, programy na outdoor věci a velikost bubnu dost velkou na to, aby vysušila najednou celou dávku z pračky.
Zatím nevíme, jak moc je to odpovědné vůči životnímu prostředí. V návodech se dá dočíst jen jak recyklovat obaly a případně vysloužilou sušičku, ale o výrobě a odpovědnosti ani čárka. Tohle mě trápí. Mě no.
Když už bychom se přehoupli přes tohle všechno, tak je třeba vybrat nějakou vhodnou. Asi nejlepší je projít testy sušiček na internetu, nebo koupit dTest. Koukla jsem zatím jen zběžně na recenze sušiček a dneska sušičky už umí kde co a vypadají být celkem úsporné – cena za sušení je dneska už docela nízko – u těch lepších jde o 1,1 KWh – což je tak kolem 4 – 5 Kč za jedno běžné sušení.
Když už budeme vědět kterou, tak bude záležet na dovozu – třeba Datart má dobré služby dovozu včetně toho, že sušičku připojí a odvezou obaly. To by asi šlo.
Veřejné prádelny
Mnohem víc než vlastní sušička se mi líbí filozofie veřejných prádelen. Ale myslíte si, že moderní samoobslužné prádelny jsou na jihu Čech. Ne, nejsou. No a kdyby byly, jezdila bych třeba do Tábora? Ne, nejezdila. Nedávalo by to žádný ekonomický nebo ekologický smysl. Jo Pražáci, ty se maj! Najdete tu třeba ANDY´S LAUNDROMAT nebo Quickwash.
Jak sušíte prádlo Vy? Postaru? Ponovu? Řekněte mi prosím ženy. Jsou sušičky věc, bez které se neobejde vaše domácnost?
Na chalupě máme kamna, nad kterými sušíme mokré věci, když přijdeme v zimě promrzlí a mokří třeba z procházky. Jinak bych si to teda ale nedovedla představit a to máme poměrně velký rodinný dům. Prostě tohle mi nejde do hlavy, jestli to dělá někdo dobrovolně ještě v roce 2023. 🙂 Ale tak proti gustu.