Díky dnešní zrychlené době je praní možná jednou z věcí, nad kterou příliš nepřemýšlíme a bereme ji zcela automaticky. Vždyť máme pračku, že…Ovšem i šetrné praní má svá pravidla a pokud to chceme brát trochu zodpovědně, je potřeba dodržovat pár jednoduchých pravidel. Proč nevynechávat máchání a v čem odstraňovač skrvn usnadňuje praní?
Třiďte
Většina prádla je po běžném nošení znečištěna pouze potem a prachem a k vyprání postačí jen jednoduché a šetrné přípravky. Prádlo třiďte nejen podle materiálů a barev, ale také podle stupně znečištění. “Neperte nutně oblečení hned po každém nošení, zvlášť když jste ho měli třeba jen chvíli. Nechte ho vyvětrat na čerstvém vzduchu. Praním se oblečení ničí a jeho kondice se tak výrazně snižuje,” říká Jana Kutlíková ze Zemito.cz.
Namáčejte
Více znečištěné prádlo před praním namočte do vody s přidáním odstraňovače skvrn. Výrazně tím usnadníte samotný proces praní, protože nečistoty v prádle předem rozpustíte. K samotnému praní pak můžete zvolit mnohem šetrnější přípravky. Silnější skvrny na textilu ošetřete před namočením například žlučovým mýdlem.
Perte se šetrnými přípravky
Šetrné prací gely nedráždí pokožku a odpadní voda nebude zbytečně zatěžovat planetu. Pokud to materiál umožňuje, perte alespoň na 40 °C. Pokud máte tvrdou vodu, přidejte k pracímu prostředku změkčovač vody.
Máchání nevynechávejte
Máchadlo z textilu vyplachuje zbytky pracího prostředku a neutralizuje pH prádla. Je vhodné zejména pro lidi trpící alergiemi, atopickým ekzémem a obecně pro lidi citlivou pokožkou.
Čistěte pračku
Nezapomínejte také na čištění pračky samotné. Aby vám dobře a dlouho sloužila je potřeba pravidelně odstraňovat vodní kámen a mastné usazeniny.
Navoněné neznamená čisté
To, že navoněné nemusí znamenat čisté, asi není žádná novinka. “V eko výrobcích najdete pouze přírodní silice, které se v prádle dlouho nezdrží, neotupují čich a nepřebijí tak skutečnou vůni vypraného prádla,” říká Jana Kutlíková ze Zemito.cz. Proto před aromatickou vůní upřednostněte spíše šetrnější složení výrobku.