Květiny a životní prostředí: Co skrývá krása vaší kytice?

Výběr květiny v květinářství může být docela náročná věc. Nepřeberné množství krásně barevných a voňavých květů, listy v různých škálách zelené a k tomu všemu rafinovaná směsice ozdob a barevných pentlí.

Je těžké vybrat – zohlednit estetiku kytice, její vhodnost k dané příležitosti a samozřejmě cenu. Hledat u květin nějaký ekologický háček by se sice na první pohled mohlo zdát jako nesmysl: Jde přece o kytky – součást přírody. Podrobnější pohled ale napovídá, že řezané květiny vůbec bezproblémové nejsou.


ŠKODY NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ..

Realita do romantických představ o pěstováních krásných květin má hodně daleko. Většina negativních dopadů se týká převážně zemí třetího světa, který nabízí levnou pracovní sílu a energii. Produkce květin má svůj podíl na zvyšujícím se počtu hladovějících obyvatel a nedostatku potravin. Expanze květinového průmyslu způsobuje narušení potravinové bezpečnosti v zemích subsaharské Afriky, souvisejícím problémem je i extrémní náročnost na vodu a odlesňování. Pěstování květin je založeno na intenzivním používání pesticidů, fungicidů, a fumigantů plus dalších agrochemikálií. Počínaje dezinfikováním půdy, aplikováním nejrůznějších preventivních postřiků proti škůdcům a chorobám, podpůrných postřikům k růstu a konče aplikací ochranné lázně před převozem k udržení čerstvosti květin. Bývají dokonce používány takové chemikálie, které byly v Evropě a USA už před lety zakázány, protože způsobují rakovinu. Pracovníci často nejsou vybaveni ochrannými pracovními pomůckami a nejsou dodržovány předpisy bezpečnosti.

..A SEXUÁLNÍ ZNEUŽÍVÁNÍ

Květinový průmysl je náročný i na dopravu a s ní spojenou zátěží životního prostředí. Závažné jsou ale i lidsko-právní souvislosti. Je odhadováno, že 20% z 60 000 zaměstnanců pracujících na květinových farmách v Ekvádoru tvoří děti do 15let! A 90% žen pracujících na farmách v Keni bylo sexuálně obtěžováno a 10% žen znásilněno svými nadřízenými nebo spolupracovníky.

Možná si řeknete, že o těch pár kytiček, co koupíte jednou za “uherský” rok neubude. Podívejme se tedy o jak velkém obchodě se bavíme. Český statistický úřad nabízí tyto údaje o dovozu za loňský rok. Růží se dovezlo nejvíce 38 milionů kusů, karafiátů 19 milionů, chryzantém 12 milionů, 4 miliony orchidejí a milion gladiol.

Květiny k životu patří, okrašlují jej, dramatizují, rytmizují čas, omlouvají hříchy, vyjadřují lásku, vyslovují touhu, vítají i sbohem dávají…

proto bychom měli aktivně, totiž nekupováním, protestovat proti celoročně dováženému sortimentu květin nejen Keni a Ekvádoru, ale i Holandska, Kolumbie, Německa, Velké Británie, Španělska a dalších. O to cennější květina přicházející ve svůj čas příslušného ročního období, kterou jsme natrhali/vypěstovali sami s úsilím větším, než je potřebné na vydělaní stokoruny. O samozřejmostech, jako že nebudeme trhat vzácné a chráněné druhy, je zbytečné mluvit.

Zdroj foto: Lucie Holbová

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account